Три Моцарти у Львові

Сьогодні на сцені Львів­ської філармонії зустрінуться три покоління найвидатнішої європейської музичної династії. Концерт "Три Моцарти" іні­ціював академічний камерний оркестр "Віртуози Львова". Як розповів "Пошті" мистецький керівник колективу Сергій Бурко, приурочили незвичний музичний вечір 200-літтю приїзду в Галичину наймолодшого представника династії, "львівського" Моцарта Франца Ксавера.

mozart.jpgСьогодні на сцені Львів­ської філармонії зустрінуться три покоління найвидатнішої європейської музичної династії. Концерт "Три Моцарти" іні­ціював академічний камерний оркестр "Віртуози Львова". Як розповів "Пошті" мистецький керівник колективу Сергій Бурко, приурочили незвичний музичний вечір 200-літтю приїзду в Галичину наймолодшого представника династії, "львівського" Моцарта Франца Ксавера.

Нагадаємо, останній нащадок славетного віденського класика Вольфганга Амадея Моцарта прийшов на світ за кілька місяців до смерті свого геніального батька. Здобувши блискучу музичну освіту (в тому числі й навчаючись у придворного імператорського композитора Антоніо Сальєрі, якого романтичний міф згодом звинуватить у смерті генія), він, у пошуках заробітку, сімнадцятилітнім опинився "на краю імперії" - в Галичині. Декілька років був приватним учителем музики в заможних дворянських родинах, зокрема в маєтку графа Баворовського в Підкамені та Янішевського в Сарках. Згодом перебрався до Львова, де замешкав у Ексєзуїтському провулку (сучасній вулиці Леся Курбаса) та заснував Товариство св. Цецилії - фактично перше регулярне музичне об'єднання в регіоні. Відкритий незабаром інститут співу при товаристві став і першим музичним навчальним закладом у Галичині. Цікаво, що хор Товариства св. Цецилії концертував і в греко-католицькій катедрі св. Юра, де, зокрема, в річницю смерті В.А.Моцарта, 5 грудня 1828 року, вперше виконав у Львові його "Реквієм". На згадку про цю знаменну подію кілька років тому тут встановили пам'ятну таблицю, виконану львівським скульптором Олесем Дзиндрою.

mozartwa.jpgТож своїм концертом, каже Сергій Бурко, "Віртуози Львова" вшанують одразу кілька поважних дат у біографії "львівського" Моцарта. Від себе додамо ще один цікавий факт -  саме напередодні, за католицьким календарем, припадають іменини Франца Ксавера.

Кожен із Моцартів фактично репрезентував іншу епоху в історії музики. Батько славетного композитора, Леопольд, був відомий передовсім як блискучий педагог-скрипаль, а свої твори писав під впливом ранньокласичної "мангаймської" школи. Один із них - Симфонію Фа мажор - отримають унікальну нагоду почути в концерті "трьох поколінь".

Із спадщини найвідомішого представника династії - Вольфганга Амадея - виконавці обрали менш відому юнацьку Симфонію № 29 та знаменитий фортепіанний концерт № 23, відомий проникливою і ліричною повільною частиною. Він прозвучить в інтерпретації однієї із кращих львівських піаністок, вихованки Московської і Торонтської консерваторій Маріанни Гумецької. mozart2.jpgА дириґуватиме голова Моцартів­ського товариства Південно-Західної Німеччини Георг Майс, який уже не вперше виступає із "Віртуозами Львова".

На завершення концерту прозвучить позначений духом раннього романтизму "Квартет" "львівського" Моцарта - Франца Ксавера. Цей твір випадково відкрив для себе керівник оркестру "Віртуози Львова" Сергій Бурко, музикуючи кілька років тому в одній із німецьких родин. І хоч за життя творчість Моцарта-сина так і залишилася в тіні спадщини геніального батька, своєрідна популярність прийшла до нього через два століття.

 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.5956 / 1.57MB / SQL:{query_count}