У Львові стартував культурно-просвітницький проект "Класика - це клас". Потенційних учасників повідомити про це не встигли
Cерію просвітницьких семінарів, "круглих столів", прес-конференцій та концертів під гаслом "Класика - це клас" ініціювала американська агенція "Ukrainian Artist Management" спільно із Міністерством культури і туризму України. Учора саме в нашому місті стартував цей масштабний проект, який, як свідчить прес-реліз, "має на меті презентувати нові форми менеджменту культури України, що вже давно стали загальною практикою розвинених країн світу".
За словами радника Міністерства культури і туризму Ірени Стецури, яка очолює "Ukrainian Artist Management" (Нью-Йорк) і чверть століття пропрацювала у сфері арт-менеджменту в США, винаходити нічого не варто - краще спробувати перейняти вже відомий досвід. Наприклад, ініціювати товариства при філармоніях, котрі допомагали б цим державним установам як фінансово, так і волонтерською працею.
"Робити ставки потрібно на діяльність недержавних організацій", - неодноразово наголошувала пані Стецура. В той же час, ініційований нею проект наразі найбільш активно підтримує і фінансує Міністерство культури й туризму України. Щоправда, за словами менеджера проекту Андрія Слабінського, відомого як креативний директор фестивалю "Джаз Коктебель", обіцяних коштів учасники проекту ще не бачили й сподіваються отримати їх уже по завершенні туру. Зі Львова проект вирушить до Вінниці, Житомира та Києва. На запитання про вибір міст організатори кажуть, що обирали ті, які "були найближчими", оскільки часу на підготовку виявилося дуже мало.
В цілому, незважаючи на вельми благородні та вкрай актуальні для сучасного академічного музичного мистецтва України ідеї, склалося враження, що організатори не до кінця спланували старт нового проекту. Наприклад, на запитання журналіста "Пошти" про цільову групу оголошених семінарів "Як допомогти культурі: фінансово-організаційні аспекти" і "Як створити ринок праці для академічних (класичних) музикантів та залишити їх в Україні" дослівно відповіли: "Хто буде - той буде". Хоча відомо: менеджерів музичної культури в нашому місті не готує жоден навчальний заклад, представників цього фаху фактично немає.
Однією із найцікавіших акцій проекту можна було б назвати і заявлені прослуховування солістів та колективів з метою створення загального реєстру музикантів для ефективного формування музичного ринку праці України. Проте напередодні ніхто із опитаних "Поштою" львівських музикантів, як з'ясувалося, і не чув про можливість такого прослуховування, оскільки в місті про нього не повідомила жодна афіша чи оголошення. У Львівській музичній академії "Пошті" розповіли, що організатори проекту лише попросили безкоштовно надати на три дні Велику залу. Тож на призначену годину прослуховування з'явився лише один (!) колектив - студентський фортепіанний дует.
Наразі, на жаль, ініціатива провокує більше запитань, аніж висновків. Наприклад, задекларований сайт проекту працює в режимі закритої ком'юніті, немає обіцяної інформації і на сайті Мінкульту. Також незрозуміло, чому проект, покликаний насамперед створити філармонійне товариство, дислокувався у Музичній академії. До речі, її ректор професор Ігор Пилатюк виступив рішучим опонентом нової ідеї. "Не вірю в товариства "зацних пань", котрі будуть збиратися за кавою і давати грошики на розвиток культури, зокрема, музики. Не треба знову винаходити велосипед - достатньо дати відповідні фонди нашим філармоніям", - сказав пан Пилатюк, пригадавши й не зовсім негативний досвід колишніх радянських організацій на кшталт "Укрконцерту", але наголосивши, що в жодному випадку не виступає за їх відродження.
"Якщо створити "Укрконцерт" тепер, то буде та сама "драчка", що в парламенті", - заперечила ректору пані Стецура. Прослуховування вона проводила сама, наголосивши, що має для цього відповідний досвід, набутий десятиліттями аналогічної діяльності у США. Найкращих, за власними словами, і не чекала, але для діяльності майбутніх товариств потрібні також молоді музиканти, які погодяться виступати за 500 грн. У Львові таких виявилося зовсім не багато. Наразі. Тому прослуховування вирішили продовжити на всі три дні семінару, до п'ятниці включно.