У теперішньому світі не залишається часу на відчуття домашнього спокою, тиші. Природна ностальгія змушує шукати такий прихисток у минулому, де немає місця тривозі. Звідси й випливає почуття захоплення матеріальними цінностями минувшини. Такими яскравими теплими віконцями в ідеалізований світ є хатні чи родинні ікони.
Під час Великого посту, коли найбільше хочеться відчути атмосферу домашнього затишку, духовно і внутрішньо очиститися, у львівському Музеї історії релігії, що на площі Музейній, 1, відкрили виставку “Наймиліший серцю образ”, на якій представлені хатні ікони.
Вони супроводжують нас впродовж усього життя: коли в родині народжується дитина, під час хрещення, урочистого причастя… Святим образом батьки благословляли дітей на шлюб і після Божого благословення ікона ставала оберегом для молодої сім’ї.

|
фото: Євген Кравс |
Нині українські поціновувачі мистецтва можуть насолодитися врятованими від забуття експонатами, які мають не лише духовну, а й матеріальну цінність. Понад 50 олеодруків (олеодруки – це літографічний спосіб відтворення картин, написаних олією, – “Пошта”) з колекції Музею-замку Гурків, що в Шамотулах (Польща), увійшли до експозиції згаданої виставки. Цього разу її організатори покажуть твори релігійної тематики, пов’язані з Великим постом, Великоднем, з життям святих мучеників.
В олеодруках відображені сюжети: сім Святих таїнств, Ісус на хресті, страсті Господні, Страждальна Мати, хустка святої Вероніки, хрест євангелистів, видіння святого Франциска, святі Анна, Климент, Єлизавета, Катерина та інші.
Олена Малюга