Скіфське золото: куди повертати – в Крим чи у Київ?

Колекцію унікальних експонатів, які тепер демонструють у рамках виставки “Крим – золото і секрети Чорного моря” в одному з музеїв Амстердама, можуть повернути до української столиці

фото: allardpiersonmuseum.nl
Понад місяць тому, а саме 7 лютого, у амстердамському Музеї Алларда Пірсона відкрили експозицію “Крим – золото і секрети Чорного моря”. 
На виставці, яка триватиме до 18 травня, представлені вражаючі археологічні знахідки з колекцій п’яти українських музеїв. Це унікальний прецедент, адже до цього Україна ніколи не надавала для демонстрації так багато археологічних експонатів для показу за кордоном. На огляд відвіду­вачів музею представлені приголомшливі артефакти із золота, серед яких зброя, церемоніальний шолом та величезна кількість виробів з дорогоцінним камінням. Ці об’єкти та інші археологічні знахідки свідчать про багату історію Кримського півострова, колонізованого греками у VII столітті до н.е.
І от днями з’явилася інформація, що Музей Алларда Пірсона відмовляється повертати до Криму експонати, взяті для виставки “Крим – золото і секрети Чорного моря”… Про це, зокрема, повідомляють “Крим. Коментарі”, Еспресо.TV та кілька користувачів мережі Facebook.
“Кримські музеї звезли (до Амстердама – “Пошта”) свої найкращі шедеври скіфського періоду, багато кримських раритетів і артефактів, золотих прикрас. У травні виставка повинна бути закінчена, а експонати повернуті в музеї. Однак керівництво амстердамського музею гучно заявило, що оскільки Голландія не визнала незалежного, а тим більше російського Криму, всі експонати будуть передані Міністерству культури України”, – пише користувач Володимир Корнілов.
Директор Центрального музею Тавриди Андрій Мальгін підтвердив журналістам, що має деякі побоювання щодо подальшої долі колекції. “Вона, згідно з договором, повинна експонуватися до 30 серпня, після чого має повернутися до Криму. Поки ніяких офіційних заяв з цього приводу амстердамський музей не робив. Та позаяк у Криму відбуваються певні політичні події, то зрозуміло, що деякі побоювання є. Але думаю і сподіваюся, що всі питання будуть врегульовані”, – каже він. Зі слів Андрія Мальгіна, співробітники кримських музеїв активно співпрацюють з українськими колегами і, незважаючи, на політичні події, свої зобов’язання виконують.
Тим часом РИА Новости, посилаючись на куратора виставки Валентину Мордвинцеву з Кримської філії Інституту археології Національної академії наук України, повідомляють, що влада Нідерландів гарантувала кримським музеям повернення всіх відправлених на виставку до Амстердама історичних експонатів. 
“Кожному з п’яти кримських музеїв дана державна гарантія Нідерландів на повернення речей. Договори ук­ладалися з кожним окремо, а от дозвіл на вивезення експонатів давало Міністерство культури України, – пояснює  Валентина Мордвинцева. – Ніякої інформації про те, що Музей Алларда Пірсона в Амстердамі відмовляється повертати речі у кримські музеї, немає, але ситуація непроста. Над цим складним питанням зараз працюють міністерства закордонних справ Нідерландів та Німеччини”.
І якщо Україна наполягатиме на тому, що речі належать їй, експонати можуть затримати на митниці в Києві. “Ми постійно контактуємо з колегами із Нідерландів, вони розуміють цю складну ситуацію, але зараз проблему треба вирішувати політичними засобами”, – додала куратор виставки.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
2.2346 / 1.55MB / SQL:{query_count}