Понад місяць тому, а саме 7 лютого, у амстердамському Музеї Алларда Пірсона відкрили експозицію “Крим – золото і секрети Чорного моря”.
На виставці, яка триватиме до 18 травня, представлені вражаючі археологічні знахідки з колекцій п’яти українських музеїв. Це унікальний прецедент, адже до цього Україна ніколи не надавала для демонстрації так багато археологічних експонатів для показу за кордоном. На огляд відвідувачів музею представлені приголомшливі артефакти із золота, серед яких зброя, церемоніальний шолом та величезна кількість виробів з дорогоцінним камінням. Ці об’єкти та інші археологічні знахідки свідчать про багату історію Кримського півострова, колонізованого греками у VII столітті до н.е.
І от днями з’явилася інформація, що Музей Алларда Пірсона відмовляється повертати до Криму експонати, взяті для виставки “Крим – золото і секрети Чорного моря”… Про це, зокрема, повідомляють “Крим. Коментарі”, Еспресо.TV та кілька користувачів мережі Facebook.
“Кримські музеї звезли (до Амстердама – “Пошта”) свої найкращі шедеври скіфського періоду, багато кримських раритетів і артефактів, золотих прикрас. У травні виставка повинна бути закінчена, а експонати повернуті в музеї. Однак керівництво амстердамського музею гучно заявило, що оскільки Голландія не визнала незалежного, а тим більше російського Криму, всі експонати будуть передані Міністерству культури України”, – пише користувач Володимир Корнілов.
Директор Центрального музею Тавриди Андрій Мальгін підтвердив журналістам, що має деякі побоювання щодо подальшої долі колекції. “Вона, згідно з договором, повинна експонуватися до 30 серпня, після чого має повернутися до Криму. Поки ніяких офіційних заяв з цього приводу амстердамський музей не робив. Та позаяк у Криму відбуваються певні політичні події, то зрозуміло, що деякі побоювання є. Але думаю і сподіваюся, що всі питання будуть врегульовані”, – каже він. Зі слів Андрія Мальгіна, співробітники кримських музеїв активно співпрацюють з українськими колегами і, незважаючи, на політичні події, свої зобов’язання виконують.
Тим часом РИА Новости, посилаючись на куратора виставки Валентину Мордвинцеву з Кримської філії Інституту археології Національної академії наук України, повідомляють, що влада Нідерландів гарантувала кримським музеям повернення всіх відправлених на виставку до Амстердама історичних експонатів.
“Кожному з п’яти кримських музеїв дана державна гарантія Нідерландів на повернення речей. Договори укладалися з кожним окремо, а от дозвіл на вивезення експонатів давало Міністерство культури України, – пояснює Валентина Мордвинцева. – Ніякої інформації про те, що Музей Алларда Пірсона в Амстердамі відмовляється повертати речі у кримські музеї, немає, але ситуація непроста. Над цим складним питанням зараз працюють міністерства закордонних справ Нідерландів та Німеччини”.
І якщо Україна наполягатиме на тому, що речі належать їй, експонати можуть затримати на митниці в Києві. “Ми постійно контактуємо з колегами із Нідерландів, вони розуміють цю складну ситуацію, але зараз проблему треба вирішувати політичними засобами”, – додала куратор виставки.