Кіно

У
кінозалі львівського Палацу мистецтв з 8 по 12 березня триватимуть кінопокази документальних картин, присвячених Тарасові Шевченку. Впродовж цих п’яти днів тут покажуть сім фільмів зі спеціальної ювілейної збірки “Шевченко 200”, випущеної Центром ім. Олександра Довженка. Подаємо її повний опис:
Колекція “Шевченко 200” створена на замовлення Держкіно: ми зібрали найвідоміші художні фільми про Шевченка, які створили кінематографічний канон репрезентації поета як національного генія та пророка. Створені між 1926 та 1964 роками, вони демонструють генезу цього героїчного канону, який ще чекає свого наукового вивчення. Адже офіційний Шевченко, яким ми його знаємо з підручників та офіціозу, є символічною постаттю, міфом, який створювався цілими поколіннями вчених і бюрократів. Тим цікавіше спостерігати, як відбувався цей процес міфологізації – від ходульно-схематичного “Тараса Шевченка” Петра Чардиніна (1926 р.), епічного “Тараса Шевченка” Ігоря Савченка (1951 р.) до дисидентського за настроєм “Сну” Володимира Денисенка (1964 р.). До колекції входять музичний фільм-екранізація поеми Шевченка, створена за її мотивами опера Михайла Вериковського “Наймичка” (1963 р.), документальні стрічки “Тарас Шевченко. Спадщина. Надії” Леоніда Анічкіна (1994 – 1995 рр.) та “Дві долі” Бориса Квашнєва (2007 р.).
Розклад показів: 8 березня, субота, о 17.00 – “Тарас Шевченко”; 9 березня, неділя, о 16.30 –“Тарас Шевченко. Спадщина”, о 17.30 – “Тарас Шевченко. Надії”, о 18.30 – “Дві долі”; 10 березня, понеділок, о 19.00 – “Тарас Шевченко”; 11 березня, вівторок, о 17.00 –“Наймичка”; 12 березня, середа, о 17.00 – “Сон”.
Фільми для публічного демонстрування надані Львівською обласною конторою прокату кінофільмів. Вхід на всі покази безкоштовний.
Музеї
Свої заходи з відзначення 200-річчя з дня народження Тараса Шевченка підготував і колектив львівської Національної галереї мистецтв ім. Б.Г. Возницького.
Перший з них відбудеться уже сьогодні о 12.30. Це буде відкриття та посвята пам’ятника Тарасові Шевченку (автор Євген Дзиндра) на території музею-заповідника “Підгорецький замок”, що в с. Підгірці Львівської області. Встановлення та відкриття цього пам’ятника є втіленням ще одного проекту Бориса Возницького. Саме він знайшов інформацію про те, що у 1861 році в підгорецькому монастирі отців-василіян поблизу замку відбулась перша в Україні панахида за Шевченком у рік його смерті.
З ініціативи Бориса Возницького ще 23 травня 2003 р. на фасаді монастиря встановили пам’ятну дошку, що є свідченням цієї непересічної події. Відкриття пам’ятника Шевченку на території Підгорецького замку мало стати наступним кроком, але через передчасну смерть він не встиг цього зробити. На щастя, його працю продовжує донька Лариса Разінкова – новий генеральний директор ЛНГМ ім. Б.Г.Возницького. Саме вона разом із завідувачем музею-заповідника “Підгорецький замок” Світланою Мостовою та колективом реалізували цей задум.
Наступного дня о 16.00 у виставкових залах відділу європейського мистецтва ХІХ – ХХІ ст. (вул. Стефаника, 3) відбудеться відкриття персональної виставки фотографій “Україна – земля Тараса” і презентація однойменної книги (2014 р.) Василя Пилип’юка – лауреата Національної премії України ім. Т.Г. Шевченка, фотохудожника, публіциста, педагога.
Шевченкіана Василя Пилип’юка інспірована його подорожами автентичними шевченковими місцями. Його виставка представляє світлини, створені фотохудожником під час пленерів на цих місцях. Книги “Шевченкова посвята” (2013 р.) та “Україна – земля Тараса” (2014 р.) не могли вмістили усіх кадрів, знятих фотомайстром. Саме вони стали домінувальними в експозиційному просторі виставки, яка ще в інший спосіб, аніж у книгах, репрезентує ключову тему сприйняття Василем Пилип’юком постаті геніального українця Тараса Шевченка в різних духовно-культурних площинах.
У цей же час, але вже у музеї “Жовківський замок” відбудеться відкриття виставки “Вірую. Сакральні мотиви у творчості сучасних художників”. Тарас Шевченко – геній, народний поет, художник, пророк, духовний батько нації, був людиною глибоко віруючою. Євген Сверстюк, добрий знавець спадщини поета, слушно констатує: “Глибока релігійність входила вже в саме поняття “народний поет”, бо яким же українським народним поетом міг бути поет без Бога?”
Юрій Шевельов у статті “Шевченко, як його трактують традиційно і новочасні підходи” константував, що слово “УКРАЇНА” зустрічається в творах Шевченка 269 разів, слово “БОГ” – 1281. Саме тому працівники галереї пропонують вшанувати пам’ять українського генія виставкою творів сучасних художників на релігійну тематику. Окрім виставки, запланований перфоманс. Автор ідеї Наталя Маїк – вчений секретар ЛНГМ ім. Б.Г. Возницького.
Завтра о 15.00 в Національному музеї у Львові ім. А. Шептицького (просп. Свободи, 20) відбудеться урочисте відкриття виставки “І оживе добра слава, Слава України…”, присвяченої 200-літтю з дня народження українського поета, письменника, художника, громадського та політичного діяча, фольклориста, етнографа, батька новітньої української нації, пророка незалежної України Тараса Шевченка.
В рамках цього проекту львів’яни та гості міста у виставкових залах музею зможуть оглянути колекцію офортів Тараса Шевченка, надану Київським Національним музеєм Тараса Шевченка, експозицію “Образотворча шевченкіана” від Національного музею у Львові ім. А. Шептицького та відеоінсталяцію Сергія Проскурні “Наш Шевченко”.
Цього ж дня о 16.00 в Музеї етнографії та художнього промислу ІН НАНУ (просп. Свободи, 15) відбудеться урочисте відкриття ювілейної виставки до 200-ліття з дня народження Т. Шевченка народного художника України Євгена Безніска “Та не однаково мені...”. До експозиції ввійшов цикл пастелей митця (64 роботи), що ілюструють твори великого українського поета.
Музика
Львівська обласна філармонія з нагоди 200-річчя від дня народження Великого Кобзаря підготувала дуже багату та розмаїту програму заходів. Концерти за участі знакових музикантів подарують львів’янам унікальну нагоду оцінити різнобарвність поезій Тараса Шевченка в музиці українських композиторів.
Так, у неділю, 9 березня, та у понеділок, 10 березня, “В шану Тарасові Шевченку” романсова лірика українських композиторів на тексти Шевченка звучатиме у виконанні знаменитої оперної співачки, примадонни Віденської опери Вікторії Лук’янець та соліста Львівської обласної філармонії Назара Тацишина. Під батутою Володимира Сивохопа виступить Львівська державна академічна чоловіча хорова капела “Дударик”, Галицький академічний камерний хор, хор студентів Львівського державного музичного училища ім. С. Людкевича та Академічний симфонічний оркестр Львівської філармонії. Прозвучать романси та оперні номери на слова Тараса Шевченка. Окрім добре відомих класичних композицій, виконавці підготували твори, які нечасто можна чути на українській сцені.
З програмою “В шану Тарасові Шевченку” Львівська філармонія побуває у багатьох містах України – Вінниці, Хмельницькому, Києві, Донецьку, Дніпропетровську та ін., а також за кордоном – Санкт-Петербурзі (Росія) й у містах Польщі.
Важливою подією в цій програмі стане й нова виставка картин “Шевченкіана у вишивці” народної майстрині Олександри Зробок, яку зможете оглянути у фойє Львівської філармонії.
Олександра Зробок – членкиня Львівського обласного центру народної творчості, вишиває Шевченкіану та орнаменти трипільської культури, на яких зображений глибинний світ давніх українських символів. У її творчому доробку вже не один десяток робіт на шевченківську тематику. На цих картинах відображені теми добра і зла, правди і кривди, доля жінки, доля матері, краса природи українського села.
Роботи Олександри Зробок дуже теплі, справжні, чесні, серйозні та водночас грайливі. Майстриня стверджує, що мистецтво відкрило для неї інше життя і дихання: “Правду кажуть: якщо хочеш бути щасливим, не треба шукати свого щастя за морями, воно є поруч з тобою, воно всередині тебе. Моя вишивка і є моє щастя”.
Літературні та поетичні заходи

Міжнародний флеш-моб з нагоди 200-річчя з дня народження Тараса Шевченка ініціюють
студенти Українського католицького університету та Університету банківської справи НБУ.
Молодь пропонує українцям світу 9 березня збиратись, аби декламувати поезії Кобзаря, а саме о 12.00 за місцевим часом виконати “Заповіт”. У той же час “Заповітом” розпочнуться віча на майданах у Києві та Львові. Разом із тим організатори флеш-мобу звертаються до учасників з проханням записати ці читання на відео і надіслати в УКУ чи УБС НБУ. Згодом з них змонтують загальний відеоролик, де кожна наступна фраза поезії чи “Заповіту” читатиметься або виконуватиметься різними учасниками. Свої зголошення до участі у флеш-мобі “Весь світ читає Шевченка”, а згодом і відео, можна надсилати на електронну скриньку events@ucu.edu.ua або spekа@ukr.net.
Уже зараз до участі в акції “Весь світ читає Шевченка” зголосилися як великі міста, так і маленькі містечка України, серед яких Київ, Львів, Тернопіль, Кривий Ріг, Харків, Новий Розділ, Васильків, Трускавець, Дрогобич та ін. Багато українців, які проживають за кордоном або в цей день перебуватимуть поза межами батьківщини, також вийдуть на площі міст, до пам’ятників Шевченкові, аби віддати йому шану. Організатори отримали підтвердження з Польщі (Варшава), Великобританії (Ковентрі), Італії (Рим), Греції, Чехії, Австрії (Грац), ПАР (Кейптаун), Німеччини, Австралії (Мельбурн), Канади, США і Швеції (Стокгольм). Організатори флеш-мобу закликають інші громади міст та країн зголошуватися до участі й читати в цей день твори Шевченка.
А в понеділок, 10 березня, о 18.00 книгарня “Є” запрошує на розмову про Шевченка в контексті нашого сьогодення “Пророцтва, які збуваються”. Шевченко – пророк. Це твердження вже мільйони разів повторене, а тому стало затертим. У рік, коли відзначаємо 200-річчя з дня народження Батька Нації, всі його слова, які ми так багато разів чули, але могли не надавати їм великого значення, постали в Новій Правді, набули нового звучання, не менш актуального, ніж у часи, коли були написані.
Про архетипи, якими в своїй творчості оперував Тарас Шевченко і які для українців досі актуальні, про пророцтва, які вже укотре справдилися, у книгарні “Є” говоритимуть літературознавці Андрій Дрозда, Віктор Неборак, Андрій Содомора і Богдан Тихолоз.