
У Львові, ще називають його містом фестивалів, визначити кращі події непросто. Але цього року головною із них по праву став ювілейний ХХ Форум видавців. Його учасники привезли на найочікуваніше свято книги 100 тисяч книжок, із них майже 10 тисяч – це нові видання. Впродовж форуму відбулося понад 800 літературних заходів, участь в яких взяли літератори, видавці, дипломати й митці з 23 країн світу. Вперше за історію на фестивалі почесним гостем стала ціла країна – Польща.
Ще дві події, без яких тепер складно уявити цей рік – це ІІІ Міжнародний джазовий фестиваль Alfa Jazz Fest і ІІ Міжнародний фестиваль “Відкриваємо Падеревського”. Завдяки першому львів’яни та гості міста (яких, до слова, було чимало) насолоджувалися виступами Charlie Haden, Bobby McFerrin, Al Di Meola і ще багатьох талановитих джазменів. А другий став однією з найбільш вишуканих подій музичного життя нашого міста.
Цього разу фестиваль “Відкриваємо Падеревського” здивував унікальним концертом “Повернення легенди” (за програмою виступу Падеревського у 1902 році у Львові), постановкою опери “Галька” Станіслава Монюшка, з якою Варшавська камерна опера дебютувала у Львові та ще й у повному складі, і звичайно ж премією “PADEREWSKI”. Її лауреатами за сприяння польсько-українському культурному єднанню стали четверо львів’ян – Олександра Коваль, Юрій Ланюк, Андрій Павлишин і Маркіян Іващишин.

В українській кіноіндустрії цього року відбувся справжній прорив. Найбільш помітними новинками 2013-го стали “Одвічне повернення” Кіри Муратової і “Параджанов” Сержа Аведікяна та Олени Фетисової (які змагалися між собою, за представлення нашої країни на “Оскар”), перший вітчизняний сімейний пригодницький фільм “Іван Сила” Віктора Андрієнка та добре розрекламовані „Тіні незабутих предків” Любомира Левицького, які за місяць у прокаті зібрали 21 (!) мільйон гривень.
43-й Міжнародний кінофестиваль “Молодість” вкотре виправдав свою назву і продемонстрував неабиякі здобутки. Упродовж нього показали 300 фільмів з понад 60 країн, першу в світі повну ретроспективу фільмів австрійського режисера Ульріха Зайдля, а ще на фестивалі вперше показали повноцінну дитячу програму, яку оцінювало дитяче журі.
А Одеський міжнародний кінофестиваль у 2013-му вперто і напружено працював, аби досягти своєї цілі – стати одним із головних у Східній Європі. Вперше за його історію національну кінопремію “Золотий Дюк” вручали у двох номінаціях: за найкращий повнометражний фільм (переможець –”Параджанов” Олени Фетисової і Сержа Аведікяна) і найкращий короткометражний фільм (переможець – “Дорога” Максима Ксьонди). У міжнародному конкурсі, в якому цього року взяло участь 11 кінострічок із 12 країн світу, перемогу здобув фільм “Географ глобус пропив” Олександра Велединського.
Музейні події року

Найочікуванішою подією в музейному середовищі країни стало перше вручення премії імені Бориса Возницького “За вагомий особистий внесок у розвиток музейної справи України”. Її заснували Національний культурно-мистецький та музейний комплекс “Мистецький арсенал”, Львівська національна галерея мистецтв ім. Б. Возницького та Благодійний фонд “Мистецький арсенал” у квітні 2013 року.
Цього року експертна рада премії вирішила вручити цю відзнаку провідному науковому співробітнику Національного музею-заповідника українського гончарства в Опішному Олесю Пошивайлу. Грандіозною подією для країни стала всеукраїнська мистецька виставка “Велике і Величне” у “Мистецькому арсеналі”. Для неї зібрали тисячу експонатів із 35 музеїв України. На виставці можна було побачити різьблену мамонтову кістку, трипільські скарби, рукопис Апостола ХІІ ст., Пересопницьке Євангеліє, картини Миколи Пимоненка, Марії Приймаченко, Казимира Малевича та Василя Кадинського, скульптури Пінзеля та графіку Нарбута.
Щоправда, ця подія запам’яталася не лише масштабністю, але й гучним скандалом: куратор виставки “Велике і величне” Наталія Заболотна напередодні відкриття знищила картину Володимира Кузнєцова “Коліївщина: Страшний суд”, замалювавши ще не завершену роботу чорною фарбою.
Вчинки року

Події на Євромайдані не пройшли повз мистецьке середовище. Ба більше, це явище породило чимало культурних проектів, зокрема Арт-майдан, колективну фотовиставку, спільноту Страйк-плакат. З’явився навіть віртуальний збірник революційних поезій, присвячений новому Майдану, а одного з українських поетів, Дмитра Лазуткіна, за вірші навіть викликали до прокуратури.
Але найвизначнішою із подій для українців став концерт першого чи як його іще називають “золотого складу” гурту „Океан Ельзи”. Павло Гудімов, Юрій Хусточка, Дмитро Шуров разом із дійсними учасниками ОЕ Святославом Вакарчуком і Денисом Глініним 14 грудня зіграли на підтримку Євромайдану на Майдані Незалежності. Свій концерт гурт закінчив зі словами: “Важливі речі об’єднують, пам’ятайте… Дякуємо, все тільки починається!”.
Ще однією важливою подією року, що минає, став унікальний проект відомого митця, іконописця Лева Скопа 365 ікон Богородиці. Він упродовж року творив ікони, малюючи їх на ґонтах із церкви св. Юрія у Дрогобичі, внесеної до списку Світової спадщини ЮНЕСКО. Кожна така ікона Богородиці присвячена окремому дню року та подіям, які церква відзначає у цей день. Найдивовижніше те, що зараз усі можна побачити у галереї “Дзиґа” в рамках проекту “Молитва”. Цю благодійну виставку-продаж Лев Скоп ініціював разом із БФ “Крила Надії”, а кошти, виручені з продажу його робіт, автор передасть на лікування дітей, хворих на муковісцидоз.