Саундтреки революції

Євромайдан спонукав українських виконавців до написання нових пісень і запису кліпів

Чимало українських зірок стали активними учасниками подій на Євромайданах України і Києва зокрема. Серед них Руслана, Олександр Положинський, Ірена Карпа, Святослав Вакарчук та багато інших. Ба більше,  для багатьох виконавців протести у країні та столиці, реакція влади і незаконне жорстоке застосування сили проти мирних людей стали стимулом до творчості. Їх протест і підтримка вилилися у нові композиції та відео.
Одною з перших пісень, записаних на підтримку Євромайдану, стала “Брат за брата” – композиція гурту Kozak System на слова Сашка Положинського. Відео на неї (Famous Ukrainian artists against the Regime) з’явилося в інтернеті 1 грудня і вже встигло набрати велику кількість переглядів. У записі пісні взяли участь: гурт Kozak System, Тарас Чубай, Сергій Фоменко, Марія Бурмака, Олег Собчук, Анжеліка Рудницька, Олена Грозовська, Едуард Приступа, Юрій Журавель, Сєня Присяжний, Ірена Карпа, Дмитро Лазуткін, Олександр Піпа, Вадим Красноокий, Олександр Доній, Руслана Лижичко, Святослав Вакарчук, Антін Мухарський, Женя Нищук, Сергій Пантюк.
Композиція Revolution Ukraine також претендує на звання гімну Євромайдану. Її автор – львів’янин Ростислав Хитряк (псевдо Artisto), який 13 років тому переїхав до Німеччини, де закінчив театральну академію. Пісню він опублікував ще напередодні Дня Незалежності, але з початком акцій протестів через відмову влади підписувати Угоду про асоціацію з ЄС відео стало більш популярним.  “Ця пісня має об’єднати людей для спільної мети, – зазначає виконавець. – Хай вона дасть надію всім тим, хто готовий знову знайти віру в самого себе та в Україну”. Цікаво, що як тільки Ростислав Хитряк почув, що починаються протести на майдані Незалежності, одразу ж приїхав до столиці.
Одним із основних саундтреків Євромайдану стала пісня “Стіна” Святослава Вакарчука. “Насправді я писав про зовсім інші речі, але чомусь стається так, що вже більш ніж десять моїх пісень люди зробили революційними, – каже співак. – Я радий, що тональності моїх пісень збігаються із сьогоднішніми тональностями суспільства. Очевидно, що я повністю підтримую Євромайдан і сподіваюся, що нас там буде багато”.
Фронтмен гурту “Антитіла” Тарас Тополя долучився до інших вітчизняних зірок і вирішив також підтримати людей на Євромайдані. Артист випустив нову пісню “Незалежний”, яку присвятив подіям, які зараз розгортаються навколо інтеграції України у Європейський Союз. “Замість тисяч слів і лавини філософствувань на тему Євромайдану ми просто ділимось піснею. Нехай вона допомагає всім, хто залишається, хто готовий щораз відстоювати свою гідність! На холоді, під дощем, протидіяти грубій силі заради того, у що вірить!” – пояснює він.
Український гурт “Тік” здивував новим кліпом під назвою “Любити Україну”. Нове творіння Віктора Бронюка не схоже на попередні веселенькі композиції, до яких так звикли слухачі. Весь кліп побудований на символах, знайомих кожному українцеві. “Ключовим персонажем, на якому зав’язаний увесь сюжет кліпу, є козак. Козак  – це  втілення боротьби і свободи. Він пам’ятає своїх  предків, дідів і прадідів, він бачив, як вони боролися і виживали, як віддавали життя за те, щоб сьогодні ми могли сміливо сказати: “Я українець!” і бути незалежними. 
Він сильний, але його сила – це насамперед наша віра і воля, яка на сьогоднішній день через присутні у кліпі моменти по­­с­тупово  згасає, – розповідає фронтмен “ТІКу”. – У кліпі він починає йти полем, що є символом нашого життя, і бачить те, що, по суті, ми бачимо щодня, але просто перестали надавати цьому якого-небудь значення. Його очима ми починаємо дивитися на події збоку. Він не приймає чиєїсь сторони, не засуджує, не карає – він просто веде нас за собою”.
Луцький фольк-дует “Мотанка” у складі Жанни Масюк та Руслани Моклиці також присвятив пісню подіям Євромайдану. Для цього співачки створили відеоролик, у якому використали світлини й відео з Майданів. “Це пісня “Світить місяць” яку ми давно виконуємо. Це пісня стрільців Холмської самооборони, нині дуже актуальна, – каже Жанна Масюк. – Присвятили її постраждалим від дій “беркутівців” та усім, хто бореться за краще майбутнє України”.
Улюбленець інтернет-спільноти “канадський журналіст” Майкл Щур (його вигадав і зображає журналіст Роман Вінтонів) записав на Євромайдані кліп. Відео зняте на пісню “Гітарний перебор” та опубліковане на каналі Телебачення Торонто на Youtube. За півтори доби цей кліп переглянуло понад 100 тисяч інтернет-користувачів. Зі слів виконавця, це оперативне відео, на створення якого витрачені всього двісті гривень, він присвятив “Маршу мільйонів”.
 Коментарі                
Джордж Клуні, американський актор, режисер, продюсер, сценарист (текст відеозвернення):
– Це моє послання до вас, хоробрих жителів України, які борються за майбутнє, а не за минуле. Американці схожі з вами у пошуках демократії. Через спроби і помилки ми переконалися, що справжня демократія не існує без вільних, прозорих і чесних виборів. Не може бути демократії, коли арештовують і перешкоджають мирним демонстрантам. Точно не може бути справжньої демократії, коли беруть таких політв’язнів, як Тимошенко, тому що просто не згодні з їх способами управління.
Тож хочу сказати, що коли ви всі на Майдані – у Києві та по всій Україні – дивитесь на Захід, знайте, що й ми дивимося на вас з величезним захватом. Бажаємо вам миру, безпеки, уряду, якого хочете, і сили продовжувати. Щасти вам!
Сергій Жадан, поет, письменник, перекладач, громадський діяч:
– В Україні відбувається революція. Я до цього ставлюся з великим ентузіазмом. Це наш черговий шанс змінити країну на краще. І сподіваюсь, навіть більше – переконаний, що це нам вдасться. Такі речі,  як акції протесту, фактично змінюють суспільство. Вони його народжують, вони його виховують, вони його викристалізовують. В такі моменти людина починає себе або відчувати громадянином своєї країни, або не відчувати. Але саме в такі напружені, емоційні моменти суспільство й постає. Те, що з нами відбувається сьогодні, мені здається, дуже важливий момент.
Але громадянське суспільство полягає у тому, що виходити потрібно регулярно, частіше. Відстоювати свої принципи і погляди треба постійно, а не раз на дев’ять-десять років.
Мені здається, що так чи інакше влада має йти на якісь поступки. Вона може голосно щодня говорити про свою силу, міць, принциповість. Але очевидно, що масовість і динаміка мітингів свідчать про те, що влада мусить якось реагувати. Інакше взагалі не зрозуміло, в чому легітимність цієї влади.
Наталка Сняданко, письменниця, перекладач:
 – Коли стикаєшся з іншим (не хочу вживати штамп “європейський”) способом мислення, то бачиш зовсім іншу риторику: коли можна все, крім того, що заборонено. А в нас усе заборонено, і тільки людям з особливими привілеями щось там можна. І коли твій світ так розширюється, то це страшенно кайфове відчуття.
Те, що у нас зараз робиться в країні, – це також звільнення від відчуття загрози. Люди раптом усвідомили, що можуть робити те, що вважають за потрібне.
За матеріалами ВВС, Deutsche Welle, Facebook
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4844 / 1.61MB / SQL:{query_count}