Львів'яни знехтували 130-річчям від дня народження письменника, фольклориста, етнографа Гната Хоткевича та 70-річчям від дня його смерті, які виставою Коломийського академічного драматичного театру за твором цього багатогранного чоловіка "Гуцульський рік" почав відзначати львівський Палац культури імені Г. Хоткевича. Інакше кажучи, глядацький зал на виставі був напівпорожнім.
Чому львів'яни не спішать дивитися вистави театрів інших міст України (хоча театральні гастролі у рамках держави радше виняток, аніж правило) - тема іншого матеріалу. А наразі вартує уваги, чи виправдала вистава надії тих, хто таки захотів її побачити.
Інтернетна критика на цю постановку-містерію інтригувала. Зреалізована ще у серпні 1991 року зусиллями режисера і водночас художнього керівника театру, заслуженого артиста України Дмитра Чиборака (художник-постановник Микола Данько, музика Сашка Козаренка), вистава і сьогодні є знаковою для Коломийського театру. Зрештою, саме за неї цьому колективу дали статус академічного. Ба більше - цього року з постановкою "Гуцульський рік" Коломийський театр був запрошений до участі в Единбурзькому міжнародному театральному фестивалі "Фріндж", до речі, єдиний колектив з України.
Дійство, яке описує рік життя гуцулів, за інформацією у пресі, глядачам та критиці сподобалося. Принаймні вітчизняні журналісти, описуючи цю подію, посилалися на відгуки у газетах "Дейлі телеграф", "Скотсен" та інших. Скажімо, британка Мері Бреннан у газеті "Геральд" акцентувала: "Весь зміст "Гуцульського року", який показав український театр, безперечно у кольорі, орнаменті кожного костюма, в характерах героїв, в їх жестах і рухах. Для нас це дійство - візуально яскраво поетичне... В "Гуцульському році" магічній дії сприяють вишиті багатства одягу, який носили селяни, кожний аспект їхнього повсякденного життя... І не треба думати, що щось є там дрібним і таким, що не заслуговує уваги. Свята, похорон, весілля - все, що відбувається протягом року, пов'язує громаду разом".
Властиво, з настановою на барвистість і, головне, емоційність, прийшла до глядацького залу і я. Однак була розчарованою, як і чимало присутніх. Щось не клеїлось. Чи актори були розчаровані напівпорожнім залом, чи були інші причини, але динаміки, енергії, емоційного шалу, без яких важко уявити гуцулів, дійству відверто бракувало. Були цікаві, з погляду акторського виконання, типажі (скажімо, сільського дурника чи темпераментного жартуна Дмитра), були добрі режисерські ходи (для прикладу, під завісу рух по колу пов'язаних в одне ціле людей), але не було відповідного драйву, який робив би дійство цільним і таким, яке сприймалося б на одному подиху. Чомусь вистава (хоча, можливо, це тільки львівський її варіант) виглядала млявою і непереконливою. А після всього, що вдалося про неї довідатись, справді дуже і дуже шкода!
Варто додати, що виставою Коломийського театру відзначення річниць Гната Хоткевича в однойменному львівському палаці не вичерпується: 20 листопада тут відбудеться урочиста академія вшанування пам'яті цього письменника, від 15 по 23 листопада - виставка дитячих робіт Зразкової студії палацу за мотивами творів письменника і 23-го - гала-концерт художніх колективів, а також груп "Green Silence" та "Піккардійська терція".