Львів захоплює мода на кулінарні видання, що не може не тішити вправних галицьких господинь. Книжок із цікавими рецептами нам не бракує – чого лиш варте останнє перевидання легендарного “Солодкого печива” Дарії Цвек, яке побачило світ цього року у “Видавництві Старого Лева”.
Та все ж на цьому ринку прискіпливим дослідникам нашої кухні бракує нової книжки з давніми автентичними переписами. А якщо б у ній рецепти смачних страв були приправлені ще й цікавими оповідками та легендами – ціни б їй не було.
Напевне, саме так міркував Юрій Винничук, виношуючи ідею нової кулінарної книги. Попри цікаві тексти автора славнозвісних “Грушок в тісті”, на сторінках видання “Таємниці галицької кухні” з’являться ще й фото відомих львів’ян, які люблять куховарити.
Свій внесок до цього альбому зробили ведучі “Львівської хвилі”. Влодко Лучишин розкрив секрет приготування полядвиці свинячої по-лемківськи із секретом. Про цей перепис він дізнався від діда. “То давній рецепт... У ті часи не було ні фольги, ні рукава, тож люди вигадували, як зберегти сік і смак. Ось так і вигадали цю запечену полядвичку із секретом – у “сорочці”, – розповідає радіоведучий.
На сторінках видання “Таємниці галицької кухні” з’являться ще й фото відомих львів’ян, які люблять куховарити
А його колега Андрій Великий на сторінках книги презентуватиме бабусині палюшки цісарські. “Той перепис досить простий, я цю страву не раз готував із мамою”, – каже “золотий голос” “Львівської хвилі”.
Цікаво, що його наїдок презентується ще й цікавою легендою. Ось вона: Франц-Йосиф, завойовуючи нові землі, завжди дегустував страви місцевої кухні. Настав час Галичини. Проте її жителі, що здавна славилися своєю гостинністю і толерантністю, перелякалися – не так самого цісаря, як того, що не знали, чим його здивувати. Врешті-решт знайшли куховарку з Винників, яка була доброю господинею і готувала на великі свята. Жінка погодилась допомогти і приготувала палюшки з тіста і картоплі. Але вони не припали до смаку цісареві.

Господиня перелякалася, що не вгодила імператорові й гірко плакала. Побачивши молодицю в сльозах, кухарі Франца-Йосифа пожаліли її та вирішили врятувати від цісарського гніву. Приготували палюшки ще раз – тільки замість картоплі додали до них домашнього сиру. Ця невеличка заміна покращила смак страви і змінила гнів імператора на милість. Оновлений наїдок припав йому до смаку, й відтоді жоден візит імператора до Галичини не минав без улюблених палюшок, які з того часу називають “Палюшки цісарські”.
Окрім ведучих “Львівської хвилі”, до написання книги про таємниці галицької кухні долучились Василь Вірастюк, Олесь Дзиндра, Олександра Коваль, Влодко Кауфман, Влодко Костирко, Павло Гудімов, Мар’яна Савка, Петро Радковець, Тарас Прохасько, Андрій Капраль, Ярослав Нудик та інші відомі львів’яни.
Загалом, зі слів одного з ініціаторів створення книги-альбому “Таємниці галицької кухні” – менеджера зі зв’язків із громадськістю Холдингу емоцій “Фест” Христини Тузяк, за участі цих людей зробили вже 50 кулінарних фотосесій для книги. Та насправді переписів галицьких страв буде набагато більше. А от взяти до рук це видання зможемо лише на початку осені, бо широкому загалу його презентують на ХХ Форумі видавців.