У неділю, 3 березня, львів’яни матимуть змогу поринути в пристрасний вир мелодійних контрастів – о 18.00 у Львівській філармонії розпочнеться концертна програма “Компроміси” за участі солістів Юлії Керімової (фортепіано) і Євгена Крука (скрипка) та Молодіжного академічного симфонічного оркестру “INSO-Львів” під диригуванням заслуженого діяча мистецтв Азербайджану Фахраддіна Керімова.
Напередодні цього дивовижного концерту “Пошті” вдалося поговорити з Фахраддіном Керімовим про його любов до музики, національні особливості диригування і програму “Компроміси”.
– Почну із того, що я народився в сім’ї лікарів: батько – хірург, мати – окуліст. Вони, хоч і були медиками, надзвичайно любили музику, виявляли велике зацікавлення нею. В ті часи, а йдеться про 60-ті роки, в Азербайджані люди мали великий інтерес до музичного мистецтва. На початку XX століття творив основоположник азербайджанської класичної музики, видатний діяч Узеїр Гаджибеков. Його послідовниками стали Кара Караєв і видатний сучасний азербайджанський композитор Аріф Меліков, творець музики балетних вистав, відомих у всьому світі.
Тож якби не батьківська любов до музики, я б, найімовірніше, також став лікарем, пішов би стежкою батьків і вже точно не був диригентом. Але й у музиці, як усі, починав з малого: спочатку вчився у музичній школі при консерваторії, опановуючи гру на скрипці. А оскільки мені це вдавалося дуже добре, то викладачі школи рекомендували мене для подальшого навчання у Московській консерваторії – також по класу скрипки.
Після закінчення навчання служив у війську. Тоді за розподілом потрапив до Державного симфонічного оркестру, проте працював там недовго, адже з дитинства мав велике бажання диригувати. Тому в 1982 році вступив до Ленінградської консерваторії на оперно-симфонічне диригування до славетного Валерія Гергієва, а згодом до Іллі Мусіна.
– У житті мені пощастило: я спілкувався з багатьма талановитими і справді мудрими людьми. Але тим, ким є, я почав ставати вже під час стажування у Маріїнському театрі, яке тривало десь до 1991 року. Саме там познайомився з чудовими музикантами, які мене сформували. Кажу про Євгенія Маравінського, Юрія Темірканова, Валерія Гергієва, Іллю Мусіна. Дуже вдячний їм за це!
З 1991 до 2005 року в моєму житі розпочався не менш важливий період – на запрошення я поїхав працювати до Туреччини. Це перша світська країна на Сході! Не схожа на жодну іншу арабську. Там уживаються всі релігії та культури. У них шість оперних театрів, більш ніж десять професійних державних симфонічних оркестрів, консерваторії! Тож, як ви вже зрозуміли, класична музика в Туреччині на високому рівні. Я й зараз часто туди приїжджаю з концертами і бачу великий прогрес в цій мусульманській країні.
– Знаєте, коли я був скрипалем, мені це дуже подобалося. Хотілося розвиватися, працювати, бути професіоналом. Та нині не тільки у столицях – у всіх культурних містах музиканти є справжніми професіоналами.
Але диригування… це була заповітна мрія мого дитинства, а тепер – велике задоволення, вершина блаженства. Диригент – це вища каста, він виражає себе професійністю музикантів, умінням їх організувати. Тож думаю, що в житті мені поталанило: моя професія є для мене хобі, яке займає більшу половину життя.
– Як на мене, якою б не була національність того чи того диригента, де б він не народився, нас усіх об’єднує одна мова – мова музики. Я, до прикладу, з великим задоволенням граю твори і французьких композиторів, і німецьких. Щоправда, в стилі виконання потрібно максимально наблизитися до їхньої музики. Адже, працюючи з творами композиторів різних національностей, диригент має розуміти і враховувати специфіку роботи над ними, зокрема те, що часто до звичних класичних інструментів додаються національні, а подекуди й екзотичні. Але навіть якщо брати якогось конкретного композитора і розглядати його творчість, то можна побачити дуже широку музичну палітру, її різнобарвність. Маю на увазі як західноєвропейську, так і українську та російську музику. А у вас, в Україні, взагалі дуже багато творів для виконання.
– У програмі концерту, який відбудеться 3 березня у Львівській філармонії, лунатимуть твори Джорджа Гершвіна, Леонарда Бернстайна і Петра Чайковського. У першій частині вечора моя дружина, піаністка Юлія Керімова, виконає Концерт для фортепіано з оркестром Фа-мажор Джорджа Гершвіна. Наступною буде увертюра до оперети “Кандід”, написана Бернстайном. Він, до речі, також був професійним диригентом (керував Нью-Йоркським симфонічним оркестром) і водночас чудовим композитором. А на завершення почуєте скрипковий концерт Петра Чайковського – солюватиме талановитий скрипаль Євген Крук.
Готуючи цю програму, я мав на меті занурити слухачів у весняну атмосферу, дати їм заряд позитиву. Вона демократична, зрозуміла і близька кожному. В ній задіяні багато інструментів, тож музиканти мають унікальну можливість продемонструвати свій талант. Львів’янам є що показати! А оскільки з Молодіжним академічним симфонічним оркестром “INSO-Львів” працюю вже більш ніж три роки, то можу стверджувати, що ці музиканти добре володіють своїми інструментами, і працювати з ними – велике задоволення! У нас чи не одразу виникло взаєморозуміння.
За це варто дякувати і Львівській філармонії: тут є розуміння та добре ставлення до музикантів, створені всі умови для успішної роботи, яка приносить ще й моральне задоволення. То мій четвертий візит до Львова. І я помітив, який поступ зробило філармонійне керівництво, зокрема, в музичній діяльності. Тож до Львова завжди приїжджаю залюбки. Крім того, хочу наголосити: у вас дивовижна архітектура, щирі й усміхнені люди на вулицях, що не так часто побачиш у інших містах.