Польоти у сні та наяву

У Києві триває кінофестиваль "Молодість"

У Києві триває кінофестиваль "Молодість"

У суботу, 18 жовтня традиційно в палаці "Україна" відкрився 38-й Міжнародний кінофестиваль "Молодість". Урочисте відкриття, на якому були присутні Президент України Віктор Ющенко з дружиною, мер Києва та інші зірки політики, телебачення та кіно (як не парадоксально, останні були в меншості), режисером якого був Влад Троїцький.

asssante.jpg

Арман Ассанте у фільмі "Каліфорнійські мрії" Крістіана Немеску

 

Театр "Дах" та група "Даха Браха" показали коротку виставу, де головними дійовими особами були химерні велетенські фігури, які нагадували забави із дитячого конструктора радянських часів (коли металеві пластинки треба було скручувати між собою гвинтами). Щоправда, ці забави були сповнені якогось мілітаристського жаху та елегантності. Було яскраво і похмуро водночас, коротко і незабутньо.

Утім, асоціативна відсилка до забавок радянських часів була невипадковою: саме про них йдеться у картині Романа Балаяна "Райські птахи". Вже протягом тривалого часу фестиваль не відкривався стрічкою, повністю зробленою в Україні, і вперше за свою кар'єру Балаян, один із найцікавіших режисерів студії Довженка, створив українську версію картини. Отож у палаці "Україна" нарешті з екрана звучала українська мова.

Картина "Райські птахи" уже була представлена на Московському міжнародному кінофестивалі та на "Кіношоку", де виконавець однієї із головних ролей Сергій Романюк (зовсім недавно українські глядачі змогли побачити його у фільмі Олеся Янчука "Владика Андрей") отримав приз за найкращу чоловічу роль. Тепер актор знявся в негативній ролі працівника КДБ. Крім Романюка, в картині грають Олег Янковський, Оксана Акіньшина, Андрій Кузічев та Єгор Пазенко (останні двоє, а також Сергій Романюк та Марічка Миколайчук власне і презентували фільм у Києві). Також у фіналі фільму звучить пісня Славка Вакарчука (тільки одна пісня, а не саунд­трек,  як попередньо повідомляли інформагентства).

Дія відбувається у 1981 році у Києві. Молодий письменник Сергій написав роман і показує його знайомому письменнику, який давно є "під ковпаком". Прочитавши роман, він пропонує Сергієві навчити його... літати. Проте виявляється, що за тими, хто вміє літати, пильно стежить КДБ. Така дещо абсурдна історія добра як раз тим, що доводить сприйняття радянської дійсності до абсурду. Проте загалом сюжетна канва виглядає надто схематичною. Щодо самого фільму, то при всіх сильних сторонах стрічка справляє враження "олд фешн". До речі, готуючись до поїздки у Київ, я навмисне переглянула стрічку Балаяна "Польоти у сні та наяву", де політ був символом, Янковський - головним героєм, а дійсність виглядала такою, що не зміниться ніколи. І ця картина видається абсолютно свіжою, ніби знятою учора. Такий от парадокс від Романа Балаяна. Хоча якщо говорити про презентацію країни у світі, то, звичайно, "Райські птахи" набагато більше пасують і до "Оскара", і до інших заходів такого роду.

Цілком закономірним є і те, що першу нагороду "Молодості" - приз за внесок у кіномистецтво, який традиційно вручається під час церемонії відкриття, - отримав саме Роман Балаян.

А от доля інших призів ще за завісою фестивалю. Як завжди, вручатимуть Гран-прі за найкращий конкурсний фільм, приз за найкращий студентський фільм, приз за найкращий короткометражний фільм, приз за найкращий повнометражний фільм, приз імені Іва Монтана найкращому молодому акторові (акторці) фестивалю та дипломи журі.

 Розподіляти нагороди буде міжнародне журі. Його очолив американський актор Арман Ассанте. Недавно він зіграв одну з головних ролей у картині молодого румунського режисера (на жаль, який тра­гічно загинув) Крістіана Немеску, яка отримала спеціальний приз журі на торішній "Молодості". Крім того, Ассанте відомий за фільмами "Одіссей", "Суддя Дредд", "Готті" та інші.

 Також до складу журі увійшли: російська акторка Алла Демідова ("Настроювач", "Біси", "Листи до Елізи"), угорський режисер та лауреат "Молодості" Андрош Фесош, український художник Сергій Якутович (на фестивалі розгорнута виставка його кінографіки), директор Тбіліського кінофестивалю Гага Чхеїдзе, український журналіст Юрій Макаров. Саме в їхніх руках доля конкурсної програми, яка розпочалася зі студентських фільмів. 

Фестиваль триває, хоч і зазнав певних втрат: не буде показано довгоочікувану в Україні картину Ігоря Подольчака "Меніни". Проте всі інші фільми, що демонструються поза конкурсом, покажуть. Ця фестивальна секція завжди є надзвичайно цікавою і про неї докладніше - у четвер.

Київ

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.5116 / 1.58MB / SQL:{query_count}