Днями у львівській арт-галереї “Зелена канапа” (вул. Вірменська, 7) відкрили персональну виставку знаної художниці Анни Атоян “Цілком таємно”. Мисткиня відома не лише своєю унікальною технікою живопису на шовку, а й дуже позитивною рисою інтелектуального художника – пошуком нових тем для творчості.
До прикладу, на її попередній виставці “Відображення вражень” (2011 р.), яка також відбулась у цій галереї, натхненням для цілої серії творів став історичний персонаж мексиканського революціонера Еміліана Сапата.
Цього ж разу Анна Атоян зацікавилась непересічною, дивовижною історією британського художника-кубіста Нормана Вілкінсона. Митець був офіцером воєнно-морського флоту в часи Першої світової війни і застосував свої творчі вміння та мислення для розробки системи маскування кораблів, що робила їх невидимими для перископів німецьких підводних човнів. Вілкінсон розписував їх за принципами кубізму, повністю руйнуючи форму хаотично і асиметрично розташованими кольоровими лініями, клітинками тощо. Ці прийоми допомогли створити ілюзію відсутності великих, об’ємних предметів і врятувати сотні кораблів від ворожих атак.
Згодом метод Нормана Вілкінсона назвали Dazzle camouflage - “камуфляж, що осліплює”.
Саме ця історія й спонукала Анну Атоян до створення серії чарівних алюзій на тему маскування. В її нових роботах, представлених у експозиції “Цілком таємно”, персонажі користуються “камуфляжем, що осліплює” як для приховування особистого життя, так і для захисту від ворога… Проте художниця не лише захопилась винаходом Вілкінсона, але й, увійшовши у смак, розвинула тематику “замаскованих” робіт. Відтак завдяки її фантазії львів’яни та гості міста мають змогу насолоджуватися ще й змальованими на шовку історіями видатних шпигунів і таємних агентів ХХ ст. – поп-емблеми агента 007 Джеймса Бонда та харизматичної Мати Харі