З 16 до 18 листопада у Львівській філармонії триває І Міжнародний фестиваль “Відкриваємо Падеревського”, спрямований на популяризацію творів та самої постаті знаного польського піаніста, диригента, композитора, філантропа і політика, який, проте, був уродженцем нашої країни (с. Кирилівка Хмільницького р-ну Вінницької обл).
До прикладу, лише поодинокі жителі нашого міста знають, що почесний громадянин Львова Ігнатій-Ян Падеревський саме тут у жовтні 1910 року на святкуванні 100-ої річниці від дня народження Фредеріка Шопена виступив з полум’яною доповіддю про свого земляка, яку згодом переклали багатьма мовами. У Львові відбулися прем’єри його найважливіших творів, що згодом принесли композиторові славу в усіх музичних столицях світу.
Падеревський був не лише одним із найвидатніших інтерпретаторів Шопена, а й талановитим творцем. На жаль, його музика не дуже відома, хоча колись збирала тисячі слухачів і викликала захоплення. Тож організатори з допомогою фестивалю прагнуть показати винятковість творчої особистості композитора, цінність його артистичної спадщини, повернути його музиці належний ранг, висвітлити в його діяльності спільний культурний спадок України та Польщі.
Першим заходом фестивалю, який відбувся учора, став виступ Академічного симфонічного оркестру Львівської філармонії під диригуванням видатного маестро з Польщі Єжи Максим’юка. На фортепіано цього вечора солювали польський піаніст Кароль Радзівонович та його українська колега Маріанна Гумецька. До програми концерту ввійшли два твори Ігнатія Падеревського –“Фантазія на польські теми” для фортепіано з оркестром і “Концерт для фортепіано з оркестром”. Ці твори належать до найпопулярніших в польській фортепіанній літературі. Вони є в репертуарі багатьох відомих піаністів і оркестрів усього світу. Крім них, на відкритті фестивалю прозвучала “Героїчна увертюра” для симфонічного оркестру українського композитора-романтика, неперевершеного лірика Віктора Косенка.
Родзинкою нового фестивалю стане сьогоднішній концерт, який розпочнеться о 19.00 в концертному залі ім. С. Людкевича. Йдеться про дебютний для Львова виступ однієї з найяскравіших сучасних польських співачок Анни-Марії Йопек із проектом “Полянна”. Натхненням для цього концерту став один із останніх альбомів виконавиці, про який писали ледь не всі європейські ЗМІ.
Ось один із відгуків: “Пошук сутності польської душі в музиці, в аранжуванні неодноразового володаря нагороди Греммі Ґіля Ґольдштайна і Кшиштофа Хердзіна. Спеціально для цього проекту було створено групу музикантів, до якої ввійшли: маестро фортепіано, кубинець Ґондзало Рубалькаба, видатна співачка польського фольку Марія Пом’яновська і класичний віолончеліст Рафал Квятковський. Разом із ними виступив Станіслав Сойка. Цей проект є новим поглядом на сповнені краси важливі моменти польської музики. Від Вацлава з Шамотул через старі народні пісні, творчість Станіслава Монюшка, Мечислава Карловича аж до Кароля Шимановського і Скальдів. Серед творів також є прем’єрна композиція. Альбом записано в студії “Радіо Ґданськ”.
Спеціально для фестивалю в програмі з’являться композиції, натхненні музикою Падеревського і українськими мелодіями, які прозвучать у виконанні Анни-Марії Йопек і Маріанни Гумецької.
А вже у неділю, 18 листопада, о 19.00 у Львівській філармонії відбудеться урочисте закриття І Міжнародного фестивалю “Відкриваємо Падеревського”. Академічний симфонічний оркестр Львівської філармонії під керівництвом неперевершеного польського маестро Єжи Максим’юка на сцені концертного залу ім. С. Людкевича виконає симфонію “Полонія”. Над цією симфонією сі-мінор Ігнатій-Ян Падеревський працював кілька років: з 1903-го до 1907 року. Твір написаний з нагоди святкування 40-ої річниці Січневого повстання. Незважаючи на справжню розкіш і розмах симфонії, а також багатство музичних думок, твір має чітку будову. Цілісний характер створює “мотив сили”, що з’являється в першій частині, а потім проходить – на принципах вагнерівського лейтмотиву – через всі інші. Грають його чотири контрабасові сарусофони та тонітруон – ударний інструмент, що “шелестить” (має вигляд тонкої висячої сталевої бляхи).
Головну тему вступного Алегро, створеного на честь історичного минулого Польщі, вирізняє незвичайна сила експресії та динаміки. Монументальний твір Падеревського вперше був виконаний у Бостоні 12 лютого 1909 року Бостонським симфонічним оркестром під керівництвом Макса Фідлера.
Зі слів організаторів, голови Польсько-української фундації імені Ігнатія-Яна Падеревського, засновника та директора Міжнародного фестивалю “Відкриваємо Падеревського” Адама Бали, а також піаністки, засновниці та артистичного директора фестивалю Маріанни Гумецької: “Натхненням для створення фестивалю стала ідея популяризації постаті Ігнатія-Яна Падеревського – видатного артиста, який поєднує польську і українську культури. Цей музикант добре знаний у світі, володар титулу Лицаря Великого Хреста, ордена Британської імперії, титулу доктора honoris causa одинадцяти університетів Європи і Америки (серед яких і Львівський) є малознаним в Україні. З допомогою фестивалю прагнемо показати винятковість його творчої особистості, цінність його артистичної спадщини, повернути його музиці належний ранг, висвітлити в його діяльності спільний культурний спадок України та Польщі”.
Фестиваль відбувається під патронатом голови Львівської обласної державної адміністрації Михайла Костюка та маршалека Мазовецького воєводства Адама Струзіка.