Музичний зорепад до ювілею Крушельницької

У місті відбувається міжнародний фестиваль оперного мистецтва

У місті відбувається міжнародний фестиваль оперного мистецтва

Упродовж п’яти днів (з 14 по 18 листопада) у Львові триває XII Міжнародний фестиваль оперного мистецтва імені Соломії Крушельницької. Це один із заходів, приурочених до святкування 140-річчя від дня народження видатної співачки. Тож цього тижня, зважаючи на кількість та значущість зірок-учасників, наше місто можна з гордістю вважати столицею світової оперної музики. 

Фестиваль розпочався вчора оперою Джакомо Пуччіні “Мадам Баттерфляй”. Центральними персонами на сцені Львівської опери цього вечора були гостя з Японії Манамі Хама, європейська кар’єра якої власне й розпочалася з виконання партії Чіо-Чіо-сан в Німеччині, та заслужений артист України, провідний соліст Національної опери України Микола Шуляк. “Я безмежно втішений з того, що до Львова погодилися приїхати такі знані митці. Цього року маємо учасників з цілого світу: від Ташкента (Раміз Усманов) до Сан-Франциско (Іванна Таратула-Філіпенко), – каже художній керівник фестивалю, головний керівник Львівського національного академічного театру опери та балету ім. С. Крушельницької Михайло Дутчак. – На фестиваль ми запросили головних диригентів Донецької та Дніпропетровської опер Василя Василенка та Володимира Гаркушу,  а також Андрія Юркевича, який закінчив Львівську консерваторію, а тепер диригує у престижних театрах світу (зокрема йдеться про Швейцарію, Чилі та Італію)”. За його словами, упродовж  ХІІ Міжнародного фестивалю оперного мистецтва імені Соломії Крушельницької виступатимуть також близько 20 спеціально запрошених солістів. “Хочу подякувати нашим учасникам – чимало із них навіть не запитували про гонорари, були готові виступати безкоштовно, – говорить далі художній керівник фестивалю. – Інколи доводилося торгуватися, адже платня за виступ деяких зірок, які співатимуть на сцені Львівської опери упродовж цих днів, сягає п’яти тисяч євро. А нам, маючи мізерну фінансову підтримку держави, таких сум ніде взяти”.

Михайло Дучак, як і весь організаційний комітет фестивалю, у ці святкові дні не міг не згадати про його творця. “Нам бракує Ігоря Лацанича, який передчасно пішов із життя ще 2003 року. Ми пам’ятатимемо його, а кожен фестиваль – ще один привід згадати творця та ідейного натхненника цього заходу”, – наголосили організатори

Програма XII Міжнародного фестивалю оперного мистецтва імені Соломії Крушельницької (Оперний театр):

Четвер, 15 листопада, 18.00 – балет “Повернення  Баттерфляй” Дж. Пуччіні-М. Скорика

П’ятниця, 16 листопада, 18.00 – опера “Аїда”  Дж. Верді. Солісти: оперна діва  Георгіна фон Бенза (Німеччина), народний  артист України Едуард Сребницький, лауреат міжнародних конкурсів Андрій Валентій.

Субота, 17 листопада, 18.00 – опера “Бал-маскарад” Дж. Верді. Солістка – Тетяна Бусуйок (Одеса), диригент – Андрій Юркевич (Молдова).

Неділя, 18 листопада, 18.00 – урочистий Гала-концерт за участі провідних артистів України та світу Георгіни фон Бензи, Андрія Валентія, Раміза Усманова (Ташкент), Констянтина Ріттеля (Дюссельдорф), Іванни Таратули (США), Йованни Вось (Польща) та ін., диригентів Володимира Гаркуші та Василя Василенка, солістів, хору та симфонічного оркестру Львівського національного академічного театру опери та балету ім. С. Крушельницької.

КОМЕНТАР

Тадей Едер Генеральний директор Львівського національного академічного театру опери та балету  ім. С. Крушельницької:

– Цими днями наш театр відвідають представники 11 країн світу, тож маємо достойно провести ХІІ фестиваль ім. Соломії Крушельницької, адже цього року святкуємо 140-річчя від дня народження видатної оперної співачки. Хоча, зізнаюся, маю суперечливі відчуття стосовно цього. Насамперед безмежно пишаюся тим, що така геніальна жінка і талант – українка. Завдяки їй нашу країну знають у світі! Ось лише один факт, який підтверджує її геній та визнання: у музеї театру Ла-Скала виставлені погруддя видатних італійських виконавців і композиторів. Серед них лише одна іноземна зірка, і це – Соломія Крушельницька. У мене сльози на очі навертаються, коли думаю про це! 

Проте є й інша сторона фестивалю – фінансова. І тут маємо проблеми, бо ідея вшанувати ювілей Крушельницької належить Верховній Раді, та й уряд її ніби підтримав... Однак лише на словах. Насправді ж ми отримали копійки із обіцяного фінансування, та ще й чимало обмежень у використанні цих коштів. Зокрема, згідно з умовами Міністерства культури, не маємо права витрачати на житло для запрошених “зірок” більше ніж 500 грн. От поясніть, де у Львові можна знайти порядний готельний номер за такі гроші?! Я вже мовчу про гонорари, які міністерством взагалі не передбачені. 

Тепер розумієте, як довелося викручуватися, аби достойно провести ХІІ фестиваль. Переважну більшість рахунків ми сплачували самостійно, економлячи упродовж усіх попередніх місяців. Щоправда, вперше за 12 років нас підтримала міськрада, виділивши 100 тисяч гривень, хоч це й небагато за бюджету фестивалю в кілька мільйонів. Попри всі труднощі, якось справилися. Але я розумію: це не на краще. Побачивши, що ми можемо самі собі давати раду, чиновники й наступного разу так вчинять. Прикро, бо ніде у світі культура не посідає останнє місце. Лише в Україні мусимо виживати, як можемо.

 

 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
1.7809 / 1.59MB / SQL:{query_count}