Подорожі: мистецька та історична

Що об’єднує виставку “Замки Західної України” і розповідь про Олексу Новаківського

Що об’єднує виставку “Замки Західної України” і розповідь про Олексу Новаківського

Цього тижня кав’ярня-галерея “Штука” (вул. Котлярська, 8) запрошує львів’ян і гостей міста в одразу дві захопливі та неординарні подорожі. Мандрувати тут можна буде як визначними місцями Західної України, так і перенестися в часі у початок минулого століття. Але про все за порядком. 

Подорож перша – мистецька

Днями в “Штуці” організували виставку живопису учасників пленерів “Замки Західної України”. Експозицію відкривали її куратор Ростислава Васьо і співорганізатори Орест Косар, Орест Манюк та Ігор Гапон. У кав’ярні-галереї представлені найкращі полотна 167 художників з усієї України (Львова, Харкова, Києва, Донецька, Ужгорода, Одеси) – учасників 16 пленерів “Золота підкова”. Але, окрім замків, які входять до так званої  “Золотої підкови”, а саме  Підгорецького, Олеського та Золочівського, на виставці можна буде помилуватися ще й Жовківським і картинами з видами фортець Свіржа, Луцька, Кам’янця-Подільського, Хотина. Експозиція триватиме до 30 листопада.

Подорож друга – історична

Сьогодні, у четвер, 8 листопада, о 18.30 тут же традиційно відбудеться щомісячна зустріч Клубу шанувальників Галичини. Цього разу йтиметься про Олексу Новаківського. Директор його художньо-меморіального музею у Львові, заслужений діяч мистецтв України, мистецтвознавець Любов Волошин розповість слухачам про художника, який став однією з чільних творчих постатей в українському мистецтві першої третини ХХ ст. Його творчість споріднює нашу традицію із загальноєвропейським руслом розвитку мистецтва. Зокрема на малярстві Новаківського позначились такі течії, як імпресіонізм, символізм та експресіонізм, набувши при цьому яскраво вираженого національного забарвлення. Важливою сторінкою біографії художника є його педагогічна діяльність, адже він  засновник першої в Галичині Мистецької школи, яка працювала з 1923 по1935 рік.

Розповідь про Олексу Новаківського продовжує започатковану в 2010 році традицію згадувати у листопадові дні братів Шептицьких та особистості й проекти, до розвитку яких вони спричинилися. Адже 1 листопада ми відзначали роковини з дня смерті Митрополита, а 17-го святкуватимемо уродини блаженного Климентія. 

Творча біографія Олекси Новаківського тісно пов’язана з особою Андрея Шептицького. “Без пересади можна сказати, що такий могучий малярський талант, як Новаківський, вихованок Краківської академії мистецтв, лише завдяки старанням Митрополита служить нашій українській нації. Митрополит у найскрутніший час його матеріально піддержав, дав йому захист у своїй домівці при вул. Міцкевича, і Новаківський нині голосить своєю кистю славу українського мистецтва”, – писав у 1926 році отець Юліан Дзерович. 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4534 / 1.55MB / SQL:{query_count}