![]() |
Артем Франков |
![]() |
Наталія Розинська |
![]() |
Іцхак Пінтосевич презентував серію книжок "10 заповідей успіху" |
У Києві закінчився “Книжковий арсенал” – одна із найбільших подій в Україні, що об’єднує літературу та мистецтво. Його мета – популяризувати читання, сприяти діалогу між читачами і фахівцями сучасної книги, посилити взаємозв’язок літератури з мистецтвом, підтримати інтелектуальні та мистецькі видання, культуру публікації в Україні шляхом освітніх подій і міжнародного обміну.
Фестиваль вражає не лише масштабністю, але й рівнем організації та презентації, якого зазвичай бракує схожим українським заходам. І хоча за кількістю подій (за чотири дні їх у Києві було понад 200, а у Львові – близько 800) наш Форум видавців все ще попереду, зважаючи на цікаві презентації, непересічних гостей та добре укладену різнобічну програму, молодий “Книжковий арсенал” уже серед конкурентів традиційного львівського старожила видавничого та книжково-літературного світу.
“Ярмарок – це вже не наш формат. Ми хочемо давати більше і найкраще! – каже генеральний директор “Книжкового арсеналу” Наталія Заболотна. – Все тому, що мета у нас надважлива – залучити якомога більше молоді до читання та його популяризації”. З її слів, на фестивалі представили близько 10 тисяч книжок. А за належної підтримки українських авторів їх могло би бути значно більше.
“Програма Другого “Книжкового арсеналу” особлива: вона лише частково складалась із запропонованих видавцями заходів, решта – наша робота, каже куратор української програми фестивалю Ірина Славінська. – Наприклад, спеціальна програма від журналу “ШО” чи круглі столи, які ми робили спеціально для того, аби заглянути у майбутнє українського книжкового світу.”
Фестивальні події 4-7 жовтня проходили водночас на 10 майданчиках Мистецького арсеналу. Впродовж чотирьох днів гості та учасники “Книжкового арсеналу” насолоджувалися презентаціями нових книг, зустрічами із авторами, брали участь у майстер-класах та дискусіях. Окремої уваги вартували виставки арт-буків, коміксів, книжкових ілюстрацій і графіки, поетичні марафони, спеціальна вечірня літературно-музична програма, а також благодійні акції зі збору книжок для дитячих будинків та інтернатів.
Ще однією новацією фестивалю стала спеціальна програма “Обмін речовин” – відкрита розмова-дискусія письменників між собою. Впродовж години Юрій Андрухович і Тарас Прохасько, Юрій Іздрик і Любко Дереш, Сергій Жадан та Ірена Карпа говорили між собою, а глядачі тим часом цілком відкрито “підслуховували”, про що ж говорять між собою письменники.
Серед гостей ІІ Міжнародного фестивалю “Книжковий арсенал” відомі діячі літератури і мистецтва з Австрії, Франції, Великобританії, Ізраїлю, Італії, Литви, Німеччини, Польщі, Росії, Фінляндії, Чехії, Японії і, звичайно ж, України. Зірками фесту стали Алессандро Барікко, Йозеф Вінклер та Жерар де Кортанз.
Цікавою та барвистою вдалась організаторам і дитяча програма. Заходи для молодшого покоління українських читачів проходили на трьох майданчиках. Серед них виставки, ігри, майстер-класи, читання, презентації нових книжок і навіть рок-концерт! Спеціально для зустрічі із малечею до України завітали Лінда Бондестам, одна з найпопулярніших у Європі ілюстраторів, яка у 2010 році номінувалася на престижну премію Астрід Ліндґрен, і литовська ілюстраторка-чарівниця Сігуте Ах.
“У різноплановості фестивалю уся його сіль, адже так чи інакше усі зустрічі, виставки, розмови і навіть концерти заохочують до книжки. А книжка, як на мене, – це не видання, радше – стиль життя, – розповіла куратор “Книжкового арсеналу” Ольга Жук. Відтак люди, які читають книжки, — відкриті для культури та мистецтва”.