Із 27 по 30 вересня у Львові відбувається Третій фестиваль сучасної драматургії “Драма.UA”. У межах проекту – вистави, читання п’єс, зустрічі з драматургами і режисерами та інші численні мистецькі акції.
Фестиваль “Драма.UA” збирає навколо себе театралів та поціновувачів сучасної європейської драматургії. Це – один із небагатьох майданчиків нової драми на Заході України. Арт-директор фестивалю Оксана Дудко зауважила: “Порівняно з іншими містами України, у Львові публіка найконсервативніша. Експериментальні постановки тут відбуваються рідше. Однак, ми розглядаємо це як виклик”.
Головною сценою фестивалю став Перший театр для дітей та юнацтва. Напередодні тут було відкрито малу сцену у приміщенні, яке раніше було складом. Сьогодні ж воно стало однією з головних локацій “Драми.UA”.
Програма цьогорічного фестивалю поділена на п’ять блоків: Німецька, Британська, Польська, Українська та Шведська нова драма. Відкривали третю “Драму.UA” німецькі драматурги: глядачі мали змогу оцінити п’єси “Камінь” Маріуса фон Маєрбурга та “Електронне місто” Фалька Ріхтера.
Справжньою родзинкою цьогорічного фестивалю стала вистава за п’єсою Єнса Гільє та Нуркана Ерпулата “Шалена кров”, що минулого року була визнана кращою в Німеччині. Драма торкається проблем насильства в суспільстві, еміграції, національної та особистої ідентифікації. Герої п’єси – діти турецьких емігрантів, які навчаються в одній з німецьких шкіл. Вчителька намагається донести до них європейські цінності та життєві орієнтири з допомогою зброї, що випадково потрапила в клас. Змушені під дулом пістолета розігрувати “Розбійників” Шиллера, зухвалі учні переоцінюють свої переконання. Зрештою, герої розуміють жорстокість та несправедливість власного світу та відмовляються від насильства. Для українських глядачів постановку здійснив Національний академічний театр російської драми імені Лесі Українки під керівництвом режисера Алли Рибікової. Львівська публіка дивилася виставу з захопленням.
Другий день фестивалю присвячено польській та українській драматургії, зокрема п’єсам польських авторів Матеуша Пакули “На кінці ланцюга” та Артура Палиги “Нескінченна історія”. До речі, один із організаторів заходу, Павло Ар’є, порадив глядачам звернути особливу увагу саме на українську нову драму: “Найцікавішим, на мій погляд, буде український блок. Представлені у ньому п’єси комусь можуть сподобатися, комусь – ні, проте ці тексти нікого не залишать байдужими”. Українську нову драму віддадуть на розсуд публіки в суботу та неділю.
29 вересня – день британської нової драми на фестивалі. Глядачів потішать виставами за творами “Каліка з Інішмаана” Мартіна Макдонаха, “Жага” Сари Кейн та цьогорічною британською прем’єрою “Сузір’я” Ніка Пейса. Останню показуватиме вже відомий львів’янам лондонський режисер Рамін Ґрей.
У неділю юні глядачі матимуть змогу подивитися виставу “Віра і Віра” за п’єсою шведської поетеси та драматурга Ліни Екдаль. Сповнена яскравих дитячих образів, драма обіцяє зачепити присутніх поєднанням зворушливих дитячих фантазій та серйозних життєвих питань. Закриватиме цьогорічний фестиваль п’єса “Нас є сто” Юнаса Гассена Хемірі. Загалом за чотири дні “Драми.UA” глядачі зможуть оцінити приблизно 20 драм.
Після вистав відбудеться відкрите обговорення, під час якого глядачі матимуть змогу долучитися до дискусії. Також серед цьогорічних новинок буклети про показані вистави, що є прикладами сучасної європейської драматургії. Буклети підготували організатори, аби допомогти глядачам краще зрозуміти сучасну драму.
Переклади майже всіх показаних п’єс було здійснено спеціально до фестивалю. “І нам, і публіці потрібні орієнтири, тому ми звертаємося до європейського досвіду”, – зазначає Павло Ар’є.
У межах фестивалю відбувається щорічний всеукраїнський конкурс “Драма.UA”. Цьогоріч на конкурс надійшло 110 п’єс із різних куточків України. Павло Ар’є відзначив величезну розмаїтість піднятих проблем та цікавих ідей. У фіналу конкурсу – дев’ять п’єс, переможця оголосять у неділю. Кращі твори буде презентовано публіці.