У рамках Міжнародного фестивалю сучасної музики “Контрасти”, який відкрився вчора, відомий австрійський композитор та диригент Маттіас Ґеорґ Кендлінґер презентує львівській публіці свою першу симфонію “Маніпуляція”. Світова прем’єра відбудеться на сцені Львівської філармонії сьогодні, 29 вересня, о 19.00 за участю Симфонічного оркестру K&K Philharmoniker та K&K Opernchor. За диригентський пульт стане особисто автор.
Напередодні важливої події “Пошті” вдалося поспілкуватися з маестро, який захоплено відгукувався про наше місто, його жителів та розповів про свою творчість і роботу з львівськими музикантами.
– Ідея у мене виникла дуже давно після розмови з дідусем, який був учасником Другої світової війни. Він поділився спогадами того часу і розповів про свої відчуття. Найбільш дивною для діда тоді була необхідність стріляти в людей, про яких він нічого не знає і які йому не зробили нічого злого. Він називав цю необхідність “маніпуляцією”.
Цей момент так врізався мені в пам’ять, що я майже весь час думав над дідовою ситуацією і, непомітно для себе, почав розвивати тему маніпуляції.
– Коли добре пригледітися, маніпуляція – добра чи погана – всюди! Звичайно, не можу не погодитися, музика також впливає на нас і нашу свідомість. Це вже давно довели науковці і це чітко видно навіть на рівні хімічних реакцій! У тому досліді декілька склянок наповнили звичайною водою і над кожною із них відтворювали різну музику – від творів Моцарта до хард-року та хеві-металу. Після цього склянки із рідиною заморозили і оглянули через мікроскоп. Як же здивувалися дослідники, побачивши разючу відмінність у структурі льоду! У склянках, які “наслухалися” гармонійної та легкої музики, кристали були красиві, правильної форми, майже ідеальні. А от тим, яким випали важкі стилі, не було чим похвалитися... Навіть більше, найдрібніші часточки льоду в цих посудинах були потворні, чимось схожі на ракові пухлини!
А тепер згадаймо курс біології: ми на 70 відсотків складаємося з води. Беручи до уваги такі досліди, задумайтеся, що стається з людьми і їх тілами під впливом музики!
– Я його дуже довго обмірковував, але цей час не варто брати до загального підрахунку. А от компонував “Маніпуляцію” понад п’ять із половиною років.
– Для мене це спосіб достукатися до людських сердець і свідомості. Адже завдання мистецтва – не лише розважати, цього замало! Чомусь ми забули, що воно має й іншу функцію – піднімати часом не надто зручні теми. Я не перший, хто таким чином привертає увагу до проблем у суспільстві. Були і попередники, зокрема, чого вартує мужній крок Шостаковича!
– Мушу з приємністю зізнатися: Львів став моєю другою домівкою. Приїжджаю до міста дуже часто, бо переважну більшість репетицій із K&K Philharmoniker проводимо тут. До речі, коли проводжу прослуховування до цього оркестру, музиканти грають за ширмою, інкогніто, тобто обираю колег лише за професійність, техніку виконання і талант. А в підсумку чомусь виявляється, що дві третини складу K&K Philharmoniker – львів’яни. Повертаючись до Львова: працівники митниці через це вже кепкують з мене, точніше із чималої кількості штампів у паспорті. Але мені така ситуація до вподоби, бо Львів прекрасний! Ваші люди відкриті для нового, вони з приємністю та захопленням приймають нас, а зали під час концертів просто переповнені. Європейці, для порівняння, більш стримані, їх складно зацікавити чимось новим, вони вимагають добре знаної класики – лише за таких умов захід буде фінансово успішним.
– Звичайно, це жарт, але сховатися у вас можна в криївці, наскільки я знаю! А якщо серйозно, буваючи у Львові, неодмінно піднімаюсь на Високий замок. Це таке дивне місце, воно недалечко від центру, проте там можна усамітнитися, подумати, побути наодинці і привести думки до ладу.
Ще однією особливою для мене локацією є храм святих Петра і Павла. Він чарівний, там дивовижна атмосфера, постійно грає добра класична музика. І мені імпонує його отець-настоятель. Чому? Бо ця людина – високодуховна, і я бачу, що він любить не церкву, як більшість, а Бога