30 вересня о 17.00 в Будинку органної та камерної музики відбудеться унікальний концерт творів композитора Богдана Котюка під назвою “Авлос і кіфара”. У програмі прозвучать 12 його оригінальних творів для різних музичних інструментів. Більшість композицій виконають у жанрі річеркару.
“Львів має один із найкращих та найбільших органів в Україні. Грати на цьому інструменті дуже важко. Орган має від двох до п’яти клавіатур. У нашому – три, не рахуючи клавіатури для ніг, – розповів Богдан Котюк. – Найважче у грі на органі – втриматися на лавці. Це жонглерство в мистецтві!”
За його словами, на концерті звучатиме стилістично дуже різна музика. Твори виконуватимуть солісти Будинку органної та камерної музики: Олена Мацелюх (орган), заслужена артистка України Маріанна Лаба (сопрано), Іванна Митроган (арфа), Анастасія Арбузова (сопілка), Ігор Мацелюх (флейта Пана, сопілка), Ігор Брухаль (цимбали), Ярослав Гамаль та Назар Леськів (гітари). Ведуча – музикознавець Інна Павлюк. Твори концерту видані у збірнику “Авлос і кіфара”.
“Поєднання авлоса і кіфари, єднання театру і музики – це споглядання світу і водночас заглиблення людини у власне єство. Містично-сакральна сутність авлоса породила короля музики – орган, а струни ліричної душі кіфари з бігом віків трансформувалися в сучасну арфу, гітару і цимбали, – пояснив Богдан Котюк. – Поєднання цих інструментів дозволить поринути в незрівнянно багатий світ звуків, що перетворюють музику на дійство”.
Річеркар – це жанр багатоголосої інструментальної (рідше вокальної) музики у західній Європі XVI—XVII століть. Італійське слово “ricercare” означає “шукати” або “вишукано висловлюватися”. Тому спосіб і форма музичного висловлювання, яким є річеркар, це своєрідне техніко-композиційне дослідження. Стилістика неокласицизму на початку ХХ ст. спонукала багатьох знаних композиторів до відродження річеркару. Альфредо Капелла, Боґуслав Мартіну, Ігор Стравінський, Антон фон Вебер у своїх ансамблях та оркестрових творах відродили ренесансний інструментальний річеркар.