Нідерландський інститут Східного християнського мистецтва “Одигія” передав львівському музею ікону “Хрещення Ісуса у річці Йордан”, яка зникла ще в 1984 році.
Історія викраденого рарирету доволі заплутана – відомо лише, що 1989-го її власником став голландський колекціонер, який в 2007-му запропонували її музею у Реклінгхаузені. А 2010 року музей та Інститут Східного християнського мистецтва “Одигія” ідентифікували походження ікони та розпочали перемовини з власником, який погодився безкоштовно повернути пам’ятку до Львова.
Ікона “Хрещення Ісуса у річці Йордан” належить до іконостасного ансамблю XVI століття церкви Собору Пресвятої Богородиці у с. Либохора, Турківського району. В Національному музеї він з’явився в 1914 році. Частину ікон передав о. Михайло Білас, інші привіз із експедиції професор Ілларіон Свєнціцький, тодішній директор музею. На жаль з либохорського іконостасу було викрадено кілька ікон, деякі вдалося повернути (останньою в часі власне й стало “Хрещення Ісуса у річці Йордан”). На жаль, досі невідомою залишається доля ікони “Благовіщення”.
На церемонії передачі раритету був присутній міністр культури та туризму України Михайло Кулиняк. “Зображення та опис усіх викрадених у 1984-му із Національного музею у Львові експонатів були опубліковані у “Каталозі культурних цінностей, викрадених з музеїв та культових споруд України (1984-1998)”, виданому в 1999 році Національною комісією з питань повернення в Україну культурних цінностей. Ці каталоги постійно обновляємо, і зараз у першу чергу докладаємо зусилля до повернення ікон – йдеться про понад сотню. Це робота комплексна, яка потребує постійної уваги та контролю”, – розповів міністр культури Михайло Кулиняк. Залишається лише сподіватися, що колись до Львова повернеться й зникле “Благовіщення”.