Бездоріжжя до музею

Біля Львова діє єдиний в Україні Музей модерної скульптури

Біля Львова діє єдиний в Україні Музей модерної скульптури

У Брюховичах, що у передмісті Львова, з 2005 року працює єдиний в Україні Музей модерної скульптури Михайла Дзиндри – українця-емігранта, відомого на весь світ у мистецьких колах. Нині музей існує лише завдяки дружині покійного скульптора Софії Дзиндрі.

Музей побудували за гроші самого ж Михайла Дзиндри, який увесь творчий доробок подарував Україні. Однак добратися сюди непросто – ініціювати процес будівництва дороги до будівлі взялася громадська організація “Ініціатива”. На ремонт понад 300 м дороги, що веде до музею, потрібно 300 тис. грн. 

“Я зібрав підписи відомих львівських людей та мешканців вулички, яка веде до музею Михайла Дзиндри. Були звернення і від мешканців, і від мене особисто. У лютому це питання слухали на бюджетній комісії селища, де пропозицію відправили на доопрацювання. Гроші у бюджеті є, за довідкою, яку ми взяли, залишок становить понад 4 млн грн із бюджету розвитку”, – розповів Олег Войцеховський, голова ГО “Ініціатива”.

ДОВІДКА

У музеї Михайла Дзиндри (1920 – 2006) у Брюховичах експонується колекція унікальних творів абстрактного мистецтва, серед яких є скульптури пластичних асоціацій, абстрактні форми та рельєфні портрети. Сам Михайло Дзиндра виходець із с. Демні. Із другим приходом радянської влади в Галичину виїхав до Братислави, потім – у Західну Німеччину, згодом емігрував у США, де потрапив до десятки Нью-йоркської групи українських художників. Дочекавшись незалежності України, скульптор привіз на Батьківщину увесь творчий доробок. 

Не маючи жодної допомоги від держави, він самотужки спорудив павільйон, витративши на це 13 років і понад 100 тис. доларів. 2005-го відкрили музей, де зараз експонується понад 800 скульптур. 

Музей перебуває на балансі Львівської галереї мистецтв, дорога – на балансі селища. “Ми не маємо безпосереднього впливу на розбудову інфраструктури біля музею. Це – компетенція місцевої влади, яка повинна зрозуміти, що культурні об’єкти потрібно розбудовувати. Чомусь влада не бачить перспективи, адже культура та туризм повинні найбільше популяризуватись”, –каже Володимир Пшик, представник Львівської галереї мистецтв. 

Мистецтвознавці також розповідають, що Михайло Дзиндра міг залишитися жити у США, але він повернувся в Україну, перевіз сюди свої скульптури та своїми силами збудував музей, а гроші, які потрібно для дороги, – це гроші не на культуру, а на облагородження самого селища. Ініціативу побудови дороги до музею Михайла Дзиндри підтримали також Благодійна організація “Мистецький фонд “Артес”, Львівська національна галерея мистецтв, Національний музей у Львові ім. А. Шептицького, Львівський історичний музей, обласна організація Національної спілки художників України та обласна універсальна наукова бібліотека.  

КОМЕНТАР

Ігор Кожан, гендиректор Національного музею у Львові ім. Андрея Шептицького:

- Це - єдиний Музей модерної скульптури в Україні. А якщо є музей, то повинна бути певна інфраструктура. Важливим є питання ставлення влади до мистецтва, та, на жаль, багато чого залишилось із радянських часів. Триста тисяч гривень, а саме стільки потрібно на 300 м дороги, для селищної ради не є позахмарною сумою. Крім того, цей музей загальнодержавного значення, які ще селища таке мають?!Яке ставлення влади до мистецтва?! Митець, який створив за власний кошт музей, та держава, яка мінімально це фінансує. Потрібно поставити рекламні щити у Брюховичах та відремонтувати дорогу, бо все решта зробив покійний Михайло Дзиндра, затративши колосальні гроші та зусилля. Музей має давати моральне та естетичне задоволення, але туди спершу потрібно добратися. 

Водночас у Брюховицькій селищній раді пояснюють, що у селищі є багато доріг, ремонт яких є важливим, а щодо дороги до музею кажуть, що ніхто не подавав конкретного бачення дороги. 

“Олег Войцеховський каже, що він неодноразово звертався у селищну раду і йому всі відмовляли, проте звернення щодо прокладення цієї дороги було лише  місяць тому. У зверненні є прохання збудувати дорогу, а що будувати – лише приблизні уявлення. Будівництво дороги – це складний процес, і спершу потрібно визначитися, що ми будуємо, – зазначив “Пошті” Олег Лешківець, голова комісії з фінансів, розвитку підприємництва та планування бюджету Брюховицької селищної ради.  –  Гроші у бюджеті на дорогу можуть з’явитися лише тоді, коли приймемо рішення, що дорогу таки будуватимуть, і тоді визначимося з потрібною сумою. Тих чотири мільйони – це залишки з об’єктів будівництва, які розпочаті ще торік, там роботи ще не всі виконані і, відповідно, не оплачені. Насправді грошей бракує”.

Голова громадської організації “Ініціатива” каже, якщо на сесії Брюховицької селищної ради, яка відбудеться цього четверга, не будуть виділені гроші на дорогу до музею, то вони звертатимуться до обласної влади.   


коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4199 / 1.59MB / SQL:{query_count}