Рекордні “Контрасти”

Володимир Сивохіп, директор Міжнародного фестивалю сучасної музики, про десять днів, які зворохоблять Львів

pianist.jpg

XIV Міжнародний фестиваль сучасної музики "Контрасти", що триватиме у нашому місті з 25 вересня по 5 жовтня, обіцяє бути не таким насиченим кількісно, як попередні. Зате кожен концерт стане справжньою подією, говорить незмінний директор фестивалю і в останні два роки - директор Львівської обласної філармонії Володимир Сивохіп.

- Що ж, фатальне число 13 і справді вже позаду. Наступного року відзначатимемо ювілей фестивалю. А цей планували зробити коротким. Адже насиченим обіцяє бути увесь сезон Львівської філармонії, позаду вже -  фестиваль музики Мирослава Скорика, приурочений 70-річчю композитора. Отже, частина подій, які традиційно вписувалися в "Контрасти", вже відбулася, так би мовити, поза фестивальними рамками. Тому традиційних десять днів фестивалю будуть не настільки насиченими концертами, як раніше, коли відбувалося по дві-три акції на день. Проте розуміємо, що два значних фестивалі поспіль - велике навантаження і для виконавців, і для слухачів, тому свідомо намагалися зробити цьогорічні "Контрасти" трішки прозорішими. Посеред фестивалю матимемо навіть один день паузи (усміхається).

- Хоч 70-ліття Мирослава Скорика львівські музиканти відзначили окремим фестивалем, та все ж цього року маємо ще чимало видатних композиторів-ювілярів. Чи й цього року круглі дати вплинули на концепції "контрастних" програм?

- Так, звісно. Століття Олів'є Мессіана мали відзначити окремим музичним вечором львівські піаністи Оксана Рапіта й  Мирослав Драган, та, на жаль, в них змінилися гастрольні плани. Проте музика французького композитора звучатиме в програмі піаніста з Австрії Альберта Сассмана. Включить  твори Мессіана до свого виступу й американський органіст Рональд Ебрехт. Спеціально на концерт-закриття, яким відзначатимемо століття Давида Ойстраха, прилетить із США його учень і наш славетний земляк Олег Криса. До речі, у світлі останніх подій аналогічні концертні проекти скасували і в Києві, і навіть на батьківщині Ойстраха - в Одесі. Ми ж вирішили не відмовлятися від нього, хоч, зрозуміло, матеріальні видатки зросли.

Окрім ювілейних, є й чимало інших "точок дотику", які вплинули на програми цьогорічного фестивалю, можливо, й уперше за час його існування. Наприклад, презентація цілого жанру: музики для духового оркестру. За ґрант Міністерства культури, якщо нічого не зміниться, у зв'язку з політичною ситуацією, приїде на "Контрасти" Державний академічний духовий оркестр України з програмою оригінальних і майже не знаних нам творів. За принципом контрасту згадаю інший "полюс" - концерт японської музики за участі інтернаціонального тріо: піаністки Йоко Ямабе з Японії, концертмейстера Варшавського симфонічного оркестру Петра Цегельського та нашого віолончеліста Ярослава Мигаля. Цікавою може видатися і презентація нового проекту - Львівського симфонічного оркестру під керуванням іспанця Мелані Местре з програмою музики Каталонії.

- А чи не спадало на думку зробити виконання твору українського композитора обов'язковим для всіх запрошених на фестиваль виконавців? Адже така практика існує в багатьох країнах...

- Свого часу була актуальною вона й для "Контрастів". Але тепер виконавці дуже часто пропонують тематичні, концептуальні програми, де чужорідні вкраплення, можливо, й не завжди доречні. Однак український акцент присутній майже завжди - якщо не серед творів, то в іменах виконавців. Наприклад, львівський камерний оркестр "Академія" презентуватиме цього року концерт із творів американської музики. А от у виконанні одного із кращих європейських колективів - Симфонічного оркестру із Лодзі під батутою славетного Войцеха Міхнєвского - почуємо твори лише польських композиторів. Але за участі української солістки Оксани Рапіти.

- Чи цього року фестиваль також проводите за державні кошти? Наскільки активними залишаються спонсори?

- Здебільшого, фінансування фестивалю відбувається за кошти з місцевих бюджетів - обласного та міського. Частина проектів відбувається за підтримки партнерів, які вже є багатолітніми друзями "Контрастів". Це і Польський інститут у Києві (підтримав приїзд із США видатного піаніста Адама Водніцкого, котрий виступатиме на відкритті фестивалю, а також Анджея Бавера - знаного віолончеліста з Варшави). Швейцарський фонд "Рro Helvetia" сприяє постановці масштабного твору Франсуа Каттана "Requiem 2 Mozart". На місцевому рівні підтримують лише медійні партнери: часи великих знижок на готельні номери чи авіаквитки для запрошених на фестиваль виконавців уже потрохи відходять у минуле. Все дорожчає, усе стає прагматичним.

Важливим є те, що фестиваль має свою філармонійну базу та тісно співпрацює із Музичною академією.

- А наскільки директор Львівської філармонії почав допомагати чи, навпаки, заважати директорові фестивалю "Контрасти" з того часу, як обидві функції об'єднала одна особа?

- (Сміється). Заважають, зрозуміло, побутові проблеми - коли потрібно щось відремонтувати, то вже не до фестивалю. Але загалом директор філармонії, я б сказав, дуже допомагає директорові фестивалю "Контрасти". У самого себе не потрібно винаймати зал і шукати на це кошти. Виступи симфонічного оркестру на "Контрастах" стали плановими. Крім того, гадаю, за останні два роки у філармонії налагодилися справи й з адмініструванням концертів, з'явився відділ промоції і реклами, люди, з якими можна радитись, довіряти, яким даєш завдання, - і вони їх виконують. А це для сучасної концертної організації дуже важливо. Й не лише в межах фестивалю "Контрасти".

Розмовляла Лідія Мельник

КАЛЕНДАР КОНЦЕРТІВ 
XIV МІЖНАРОДНОГО ФЕСТИВАЛЮ СУЧАСНОЇ МУЗИКИ "КОНТРАСТИ"

25.09, четвер, 19.00

Концертний зал філармонії

Адам Водніцкі, фортепіано (США)

Академічний симфонічний оркестр

Еміліан Мадей, дириґент (Польща)

Твори Падеревського, Лукашевського, Мосса, Мадея

 

26.09, п'ятниця, 19.00

Концертний зал філармонії

Ребекка Окенден, сопрано

Джекі Кахен, контральто

Ніколас Бочо, тенор

Олександр Дяков, бас

Ірина Стефанко, сопрано

Юлія Михайлова, альт

Володимир Гадзало, тенор

Володимир Рибчук, бас

Камерний хор "Глорія"

Симфонічний оркестр "INSO Lviv"

Ніколя Фарін, дириґент

Франсуа Каттан. "Requiem 2 Mozart"

 

27.09. субота, 17.00

Концертний зал Музичної академії

Альберт Сассман, фортепіано (Австрія)

Твори Шуберта, Вітгенштайна, Такеміцу, Мюрея, Мессіана, Яначека

 

27.09, субота, 19.00

Концертний зал філармонії

Камерний оркестр "Академія"

Мирослав Драган, фортепіано

Мирослав Скорик, дириґент

Твори Вестона, Гарта, транскрипції Скорика

 

28.09. неділя, 18.00

Концертний зал філармонії

Лідія Футорська, скрипка

Маріанна Гумецька, фортепіано  

Твори Баха, Фролова, Сильвестрова, Франка

 

29.09, понеділок, 19.00

Будинок органної музики

Анджей Бавер, віолончель  (Польща)

Твори Баха, Сікорського, Бавера

 

01.10, середа, 19.00

Концертний зал філармонії

Йоко Ямабе, фортепіано (Японія)

Петро Цегельскі, скрипка (Польща)

Ярослав Мигаль, віолончель

Твори Ясіро, Такеміцу, Кікти, Юями

 

02.10, четвер, 19.00

Концертний зал філармонії

Юрій Кот, фортепіано

Державний академічний духовий оркестр України

Петро Товстуха, дириґент

Твори Щетинського, Шенберга, Стравинського, Гугеля, Гіндеміта

 

03.10, п'ятниця, 19.00

Концертний зал філармонії

Оксана Рапіта, Зигмунд Краузе, фортепіано

Пьотр Плавнер, скрипка (Польща)

Філармонійний симфонічний оркестр м. Лодзь (Польща)

Войцех Міхнєвскі, дириґент (Польща)

Твори Лютославського, Шимановського, Краузе

 

04.10, субота, 18.00

Концертний зал філармонії

Лідія Футорська, скрипка

Львівський симфонічний оркестр

Мелані Местре, дириґент

Твори Местре, Гаррети, Серра, Боргуньо, П'яццоли

 

04.10, субота, 20.00

Будинок органної музики

Рональд Ебрехт, орган (США)

Твори Гарда, Брюса, МакТі, Олбрайта, Сованде, Кейджа, Бранта, Мессіана, Дюруфле

 

05.10, неділя, 17.00

Концертний зал музичної академії

Андрій Війтович, альт (Великобританія)

Мирослав Драган, фортепіано 

Твори Шостаковича, Шумана, Зіндінга

 

5.10, неділя, 19.00

Концертний зал філармонії

Олег Криса, скрипка (США)

Академічний симфонічний оркестр

Айдар Торибаєв, дириґент

Твори Чайковського, Шостаковича

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.5615 / 1.64MB / SQL:{query_count}