Культура - 2011: люди і події

Повернення року

У мистецькому житті Львова цьогоріч відбулися приємні події – у липні російський меценат Ігор Возяков  урочисто передав Національному музею ім. Андрея Шептицького унікальну ікону XVI ст. “Покров Богородиці”, вартістю 350 тисяч євро, яку у 80-х роках викрали з музею. Для того, щоб довести, що ікона справді зі Львова, меценат майже два роки проводив різноманітні дослідження та експертизи. Мало хто вірив, що її автор дійсно український іконописець Дмитрій і датується робота 1560 роком. До повернення ікони до Львова експонат зберігався в одній з приватних колекцій Європи. 

Відкриття року

31 серпня у Львові репрезентували книгу відомого художника-реставратора та іконописця Лева Скопа “Майстер мініатюр Пересопницького Євангелія – Федуско, маляр із Самбора”. Мистецтвознавець довів, що автором художнього оформлення Пересопницького Євангелія був Федуско – провідний художник XVI ст. До сьогодні авторство мініатюр цієї найвідомішої пам’ятки української рукописної книги було невідомим. Своє відкриття Левко Скоп зробив, використавши метод формального аналізу, який є доволі поширеним у мистецтвознавстві за кордоном, проте дещо призабутим в Україні. Встановлення імені майстра ілюстрацій Пересопницького Євангелія має перспективу стати науковим відкриттям державного значення та викликати значний резонанс у мистецтвознавчих колах. 

Подорож року

У 2011-му Львів уперше з великими театрально-музичними дійствами здійснив візит до інших міст. Понад 80 тисяч жителів Луганська, Одеси, Києва та Харкова взяли участь у святкуваннях Днів Львова. У містах проводили промоційні заходи, запрошуючи відвідати місто Лева, пригощали шоколадом і виставляли ляльки, зроблені львівськими майстринями, читали відкриті лекції про Львів, його історію та основні напрями розвитку в майбутньому. На цьому сюрпризи від львів’ян не закінчилися – академічний театр “Воскресіння” виступив з виставою “Глорія”, а на вулицях міста відбувся джазовий концерт. 

Фестиваль року

23 жовтня Львівська філармонія відкрила музичний фестиваль, приурочений 200-річчю від дня народження видатного угорського композитора Ференца Ліста. Знаковий ювілей відзначає культурна спільнота всього світу. З цієї нагоди Товариство культури львівських угорців спільно з філармонією влаштували музичні святкування, що тривали до 27 жовтня. Учасниками фестивалю були визначні музиканти та провідні виконавці класичної музики. Зокрема, піаніст-віртуоз Етелла Чуприк, симфонічний оркестр Музичної академії ім. М. Лисенка та інші.

Відзнака року

Сьоме листопада – знаковий день для львівських театралів. Адже саме того осіннього дня в. о. художнього керівника Першого українського театру для дітей та юнацтва Юрій Мисак оголосив чудову новину – театр юного глядача отримав статус академічного. Відповідний указ підписав міністр культури України. Цей найстаріший Театр для дітей був заснований у Харкові в 1920-х роках, а згодом його перенесли до Львова. “Розцінюємо цю відзнаку як дуже хороший знак перед стартом запланованих проектів,” – зазначили театрали на своєму офіційному сайті. 

Визнання року

У першій декаді грудня відбулася одна із найбільш масштабних мистецьких подій світу – VIII Флорентійська бієнале сучасного мистецтва. Цьогоріч учасниками стали понад 600 митців із майже 70 країн. Єдиною представницею України була львівська художниця Антоніна Денисюк, картину якої “Даючи життя”  нагородили Спеціальною міжнародною премією імені Лоренцо Медічі Чудодійного та спеціальною відзнакою журі за роботу, написану олією на полотні. Українці й раніше брали участь у бієнале у Флоренції, однак нагороду такого рівня завойовано вперше. Робота Антоніни Денисюк відзначена з-поміж 2000 творів митців із усього світу.  

Концерт  року

13 грудня відбулася перша в Україні онлайнова трансляція концерту на YouTube – презентація нового проекту Святослава Вакарчука “Брюссель”. Глядачами стали понад 100 тисяч людей – від України до Франції, від Каліфорнії до Владивостока, від Ізраїлю до Португалії. Саме вони першими у прямому ефірі почули 12 нових композицій альбому. Спільний проект Google і музиканта унікальний тим, що вперше в історії українського шоу-бізнесу музичний проект такого масштабу спочатку представили лише інтернет-користувачам. Для цього на YоuTube був створений спеціальний брендовий канал vakarchukbrussels. До речі, там можна подивитися запис із концерту музикантів.  

Допомога року

У грудні в театрі ім. М. Заньковецької відбулася презентація Благодійного фонду ім. Марії Заньковецької. Головною метою роботи фонду є здійснення доброчинної діяльності у сфері культури, насамперед підтримка театрального мистецтва, надання допомоги театральним установам, акторам та іншим діячам мистецтв. Частину зібраних під час акції грошей буде передано Мальтійській службі допомоги, а також витрачено в рамках акції “Святий Миколай – дітям з інтернатів” на дооблаштування сучасних якісних бібліотек у десяти інтернатах та сиротинцях Львівщини. 

Книга року

Наприкінці грудня оголосили цьогорічного переможця за версією “Книга року Бі-Бі-Сі”. Ним став Володимир Рутківський. Книжкову премію письменник отримав за двологію “Сині води” – історичний роман у двох книгах для дітей і підлітків. “Це роман про те, як не вмирати героїчно, а жити героїчно. Коли я читала “Сині води”, то хотілося цим текстом напитися – такий він життєствердний”, – каже член журі Ольга Герасим’юк. Це, до слова, вперше в історії премії “Книги року Бі-Бі-Сі” нагороду отримала книжка для юної аудиторії. 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4296 / 1.6MB / SQL:{query_count}