У галереї “ICONART” відкрили виставку “За тінню золота” Ольги Ковтун та Андрія Коваленка. Експозиція представляє львівській публіці найновіші творчі доробки молодих представників відомої школи монументального живопису та храмової культури Миколи Стороженка.
Кияни вже не вперше приїздять до міста Лева, аби представити свої цікаві та глибокі пошуки у царині живопису, який балансує на межі давнього та сучасного; живопису, який порушує вічні теми у, здавалося б, знайомих і разом з тим таких несподіваних формах.
“Традиційна іконографія та усталена символіка отримують у творах цих художників нове звучання не стільки через динамічні форми та кольори, скільки через зміну сприйняття – лики, постаті та рухи неможливо осягнути сповна, бо ж вони приховують у собі загадку, недомовленість, невисловлену таємницю. Тому темні та золоті фони картин не варто сприймати як просто тло, це швидше завіса, котра ховає за собою незвідане”, – розповів Маркіян Філевич, куратор виставки. Також він пояснив назву – “За тінню золота” – мовляв, золото – ще одна тінь, що додає неперевершеного звучання у розумінні зображуваної форми, а разом з тим ховає її, додаючи таємничості, незвіданості. На думку Маркіяна Філевича, відтворювати обриси цієї таємниці – завдання глядача, який, уподібнюючись до художника, дошуковується образів та знаків.
Куратор виставки радить: барокові алегорії мистецтва Ольги Ковтун та Андрія Коваленка не варто сприймати як деталізовані “історії”, адже алегорія тут не стільки епохальна оповідь-представлення якоїсь однієї теми, скільки множинність її інтерпретацій. Такий образ можна сприймати у різних вимірах: як національний епос, релігійну традицію чи історичну цитату, або ж зовсім навпаки – візуальний образ представляється як інтимна особиста оповідь.
“У світлі барокового сприйняття один і той самий образ викликає різні, часом абсолютно протилежні інтерпретації. Пропонувати візуальну форму бароко в контексті сучасного мистецького процесу аж ніяк не означає заперечувати дійсність й ховатись у декораціях минулих епох. Барокове сприйняття сьогодні – це ствердження множинності інтерпретацій представленого об’єкта”, – коментує Маркіян Філевич.
Захопленими цією виставкою залишилися як прості львів’яни, так і поважні гості. Зокрема, Борис Гудзяк, ректор Українського католицького університету, на своїй сторінці у соціальній мережі “Facebook” залишив такий відгук щодо робіт митців: “За тінню золота” – екскурсія, яка наближає нас до Різдва! Раджу піти з цілою родиною!”.
Не менше вражень від творінь столичних художників отримав і мистецтвознавець Іван Святій. Для нього намальоване золото – прославлене, що несе вічну оду від Всевишнього Бога й до людей.
Виставку “За тінню золота” Ольги Ковтун та Андрія Коваленка можна відвідати у галереї сучасного сакрального мистецтва “ICONART” до 15 січня.