Я ніколи не була слабкою

Людмила Никончук, народна артистка України, про театральну долю, найважливіші ролі та любов до глядача

Людмила Никончук, народна артистка України, про театральну долю, найважливіші ролі та любов до глядача

Сильна духом та доб­ра серцем – це про талановиту актрису-заньківчанку Людмилу Никончук. Її творчий шлях – бурхливий та цікавий. Актриса зіграла близько сотні образів як у театрі, так і в кіно. Своїм найважливішим акторським здобутком вважає зіграні ролі Наталки Полтавки, Кармен, Хануми, Марусі Чурай, Насті Скоропадської, Дзвінки, Кайдашихи, Поллі Пітчемм. Людмила Никончук каже, що її героїні – завжди веселі, сміливі та впевнені в собі жінки. Вона не надто полюбляє негативні ролі, адже сама від природи є дуже позитивною та життєрадісною. 

Сьогоднішня співрозмовниця “Пошти” не лише майстерна актриса, але й чудова телеведуча та педагог. А ще – прекрасна співачка, голос якої полонив серця тисяч глядачів. Зокрема, вона є лауреатом Всеукраїнського конкурсу на краще виконання ролі Наталки Полтавки. 

Завтра, 23 грудня, у театрі ім. М. Заньковецької відбудеться бенефіс Людмили Никончук. “У цей день свого глядача зустрічатиму в ролі Хануми. Що може бути прекрасніше, як дарувати людям радість?”, – каже народна артистка України.

– Коли до Вас прийшло відчуття, що театр – це Ваш шлях?

– Ще навчаючись у школі відчувала, що хочу бути на сцені. Я багато для цього робила: брала участь у різноманітних гуртках, співала в ансамблях, ходила до народного театру. А усвідомлене розуміння прийшло вже мабуть тоді, коли потрібно було визначатися щодо майбутньої професії. Мої батьки дуже хотіли, аби я стала медиком і всіляко сприяли цьому. Вмовляли мене, казали, що це – найкращий фах. Але я хотіла займатися театральною справою. І на вступних іспитах до медичного інституту сама попросила, аби мені поставили “двійку”. Всі в приймальній комісії так здивувалася, казали, що я була першою студенткою, хто попросив про таке (сміється – “Пошта”). Тож мені поставили “двійку” й побажали успіху. Після цього я вступила до Київського державного інституту театрального мистецтва ім. І. Карпенка-Карого. Там я навчалася в унікального театрального педагога – Михайла Карасьова. Він був дуже талановитою і різнобічною людиною, вмів знаходити ключик до кожного. Михайло Михайлович заклав у мені все необхідне для творчого акторського майбутнього, за що йому дуже вдячна.

– Яка була Ваша перша роль у театрі ім. М. Заньковецької?

– Першу свою роль у театрі зіграла у казочці “Чари правдивої пісні” за однойменною п’єсою Богдана Стельмаха. А вже, так би мовити, доросліша роль дісталася мені згодом. Це була навіть не доросла, а швидше стареча роль Мавруші у виставі “Смерть Тарєлкіна” Сухово-Кобиліна, бо грати мені довелося бабусю. Уявіть собі, прийшла 20-літня дівчина, а їй дають роль старезної жінки. Тоді мене просто чудово загримував наш гример, і зробив це так майстерно, що мене навіть не впізнавали колеги (сміється – “Пошта”). Отакими були мої перші ролі. 

– Ви захоплюєте глядачів не тільки професійною акторською грою, але й чудовим голосом. Де вчилися так гарно співати?

– Співаю я ще з дитинства. У школі всі захоплювалися моїм співом і пророкували майбутнє співачки. Свого часу мене запрошували до відомих ансамблів, та я відмовлялася. Вважала, що театр – це щось масштабніше та багатогранніше. І не помилилася – голос став мені при нагоді в тих виставах, де треба співати. Це, зокрема, “Наталка Полтавка”, “Кармен” “Гуцулка Ксеня”, “Тригрошова опера”, “Ой, не ходи Грицю, та й на вечорниці” та інші. А ще я ходила до Оперного театру, де навчалася у відомого педагога. Це й сформувало мене та мій голос.

– Чи не шкодували, що обрали долю актриси, а не співачки?

– У житті траплялося різне. Бувало, що я хотіла піти з театру… І коли відчувала, що готова зробити цей крок, щось всередині мене підказувало, що не маю на це права – і залишалася. Я ніколи не була слабкою. 

– Що змушувало Вас до роздумів покинути театр?

– Іноді мені здавалося, що до мене несправедливо ставляться, або ж через те, що не отримала бажану роль. У моєму житті був один переломний момент, коли справді хотілося усе кинути й повністю змінити середовище. Такі бажання, напевне, навідують кожного з нас. Іноді хочеться отак взяти й поміняти своє життя, і це природньо. 

– Ви зіграли близько сотні різнопланових ролей. Які з них для Вас найбільш вагомі?

– Найбільше значення мають ті ролі, в які я була закохана. Мені дуже подобалося грати Кармен, Наталку Полтавку, Марусю Чурай, Кочубеїху, Хануму. А ще – Варку із “Безталанної”, Поллі Пітчем з “Тригрошової опери”, Настю Скоропадську у виставі “Павло Полуботок”, В’язопуриху з “Історії коня”, Оленьку з вистави Куліша “Народний Малахій”. Це дуже яскраві та сильні образи.

– А яку роль Ви б ніколи не зіграли?

– Мені щастило з ролями. Я грала веселих, сміливих, упевнених в собі жінок. Єдиний негативний образ, який мені довелося зіграти – це сестра Ретчед з вистави “Політ над гніздом зозулі”. Моя героїня – дуже негативний персонаж. Вона не кричала, не підвищувала голосу, а тихим й спокійним словом кривдила людей у будинку божевільних. Глядачі аж шипіли від того, що бачили мене такою на сцені. Знайомі казали, що якби мене не знали, то зненавиділи б (сміється – “Пошта”). І це зрозуміло, адже глядачеві притаманно ототожнювати актора з героєм, якого він грає. Тому негативні ролі мені не дуже до душі, проте якщо цікавий сценарій чи режисер, обов’язково візьмусь за цю роботу. 

– Чи може актор якось вплинути на те, аби отримати бажану роль?

– Коли режисер приступає до роботи, він підбирає акторів, які зможуть максимально втілити те завдання, яке він перед ними ставить. Акторська професія така, що ми не вибираємо, що грати, а що ні. Хоча інколи буває, що актор може зробити творчий запит у вигляді заяви на ту чи іншу роль. Якщо це співпадає з репертуарною політикою театру, то актору надають таку можливість. 

– Що в роботі актора любите найбільше?

– Дуже люблю репетиційний період. Це час спілкування з режисером та колегами, він сповнений цікавих знахідок і несподіванок. Кожного разу на репетиціях відбувається щось нове, те, чого зовсім не очікуєш. Щоденні репетиції – неймовірно цікавий процес, і я дуже шкодую, коли він закінчується. А коли вже основна робота зроблена, тоді переходиш на інший етап – відточення ролі. І навіть під час гри перед глядачами відбувається певне коригування образу. 

– Кажуть, що робота актора має багато спільного з безробіттям. Прошу сказати, як живеться талановитому артистові сьогодні?

– Доля складається по-різному. Людина може бути дуже обдарованою, та життєві обставини можуть не давати можливості для реалізації своїх талантів. До прикладу, Анатолій Папанов – прекрасний, талановитий актор, а дев’ять років був без роботи, бігав по масовках. Але Господь йому допоміг, вивів на щасливу дорогу. І навіть тепер, коли Папанов уже не з нами, його люблять і шанують, насолоджуючись його роботами. 

– А у Вас бували такі періоди, коли були не надто зайняті у театрі?

– Так, і в мене таке було. У той час я багато читала, брала участь у творчих зустрічах, працювала на телебаченні, викладала студентам. Мій викладач Михайло Карасьов казав: “Сцена – це збільшувальне скло”. У часи творчої паузи треба займатися собою, своїм розвитком. 


коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
3.5160 / 1.62MB / SQL:{query_count}