Щороку до Львова приїздить понад сотню відомих виконавців. Оскільки потужного концертного залу у місті й досі немає, то зазвичай масштабні концерти та шоу-програми відбуваються у театрах опери та балету або ім. М. Заньковецької та цирку. Загалом львів’яни охоче ходять на концерти зірок естради, але останнім часом таких заходів стає все менше. Передусім це відбувається через певні обставини – цьогорічну пожежу в цирку, підвищення плати за оренду приміщень (діє від листопада цього року) тощо. Та, на жаль, прикрощі на цьому не закінчуються.
Так, з 1 січня 2012-го в культурному житті не тільки Львова, але й всієї країни можуть відбутися зміни. Як відомо, 18 жовтня до Кабміну було подано проект внесення змін до закону “Про гастрольні заходи в Україні”, ініціатором якого виступив перший віце-прем’єр Андрій Клюєв. Цей законопроект уже пройшов перше читання. Він ініціює встановлення плати за проведення гастрольних заходів, але вже у дещо інший спосіб. Зокрема, з прийняттям цих змін з вітчизняних артистів стягуватимуть чималі кошти, а вартість квитків на концерти зросте вдвічі.
“Закон “Про гастрольну діяльність в Україні” прийняли у 2003-му. Він регламентував збір коштів за гастрольну діяльність артиста у 3% від об’єкту оподаткування, тобто від виручки проведених заходів. Ці кошти надходили не до загальнодержавного бюджету, а до Державного спецфонду підтримки гастрольної діяльності вітчизняних театральних колективів та окремих виконавців”, – розповів “Пошті” Роман Іванців, юрист юридичної компанії “Партнер”. За його словами, у 2007-му була ініціатива окремих народних депутатів змінити ставку оподаткування – для вітчизняних артистів 3%, для іноземних – 20%. Проте цей законопроект був відхилений.
ДО ТЕМИ “Важко щось говорити про виконавців, але те, що нововведення відіб’ються на споживачеві, тобто на тій людині, яка купуватиме квитки, однозначно. Звісно, й організаторів це не омине, адже підвищення цін на квитки призведе до зниження продажу самого проекту. Думаю, зміни будуть суттєвими”, – наголосив учора “Пошті” Ігор Сидор, директор компанії “ДікАрт”. Загалом цьогоріч компанія організувала близько десяти концертів. Співрозмовник каже, що зменшення кількості відвідувачів у наступних роках, за умови, якщо законопроект таки приймуть, цілком можливе. |
“У зв’язку з прийняттям Податкового кодексу України змінилася податкова база, і збір за проведення гастрольних заходів ліквідували. Таким чином, із 1 січня 2011 року при здійсненні гастролей жодних зборів не сплачували ні вітчизняні артисти, ні закордонні виконавці”, –додає юрист.
Тож, якщо запропонований законопроект пройде наступні читання і набуде чинності з 1-го січня, видача свідоцтва на проведення концертів проводитимуть на платній основі. Ця процедура передує проведенню будь-яких гастрольних заходів і є обов’язковою. Для отримання такого документа організатор платитиме від 1 до 5 % аншлагової вартості концерту. Звертатися за посвідченням треба до органів місцевого управління й не пізніше, ніж за 10 днів до проведення заходу.
“Аби отримати дозвіл у вигляді свідоцтва, організатор має наперед подати аншлагову вартість – сукупну ціну квитків (включаючи стоячі місця). Тож, якщо раніше відсоток вираховувався із отриманої виручки, то тепер від аншлагової вартості. Відповідно, якщо артист не набирає й половини залу, то виступ йде йому в мінус”, – розповідає Роман Іванців. За його словами, за таких умов важко бути прибутковим, тож значне здорожчання цін на квитки – беззаперечний факт, адже щоб заплатити усі ці збори, доведеться підвищити вартість кожного квитка на 50%!
Значить, буде невигідно займатися гастрольним бізнесом (до слова, за останній час цей ринок і так знизився на 50%), та й наші люди в більшості не зможуть купувати дорогі квитки, які на сьогоднішній день і так не дешеві.
Також дуже важливим і навіть проблематичним питанням є те, що якщо організатору відмовляють у видачі свідоцтва, а таке теж можливе, передплата за той же документ не повертається. У разі відмови таке рішення можна оскаржити у суді. Проте є одне “але”.
За сім днів, які залишаються до дати проведення, рішення суду, зрозуміло, ніхто не отримає. До речі, згідно з законом, за незаконну відмову у видачі посвідчення органи місцевого самоврядування відповідальності не несуть.
У випадку, якщо артист виступатиме без наявності потрібного свідоцтва, організатору доведеться сплатити штраф – 20% від аншлагової вартості. “Прийняття цього законопроекту значно зарегульовує видачу документа, а також піднімається плата за проведення того чи іншого гастрольного заходу. При чому кошти треба сплачувати наперед, а це в свою чергу призведе до втрати значної суми грошей.”
Великим мінусом є і те, що держава створює однаково несприятливі умови для вітчизняних і закордонних артистів, відкидаючи можливості більшого сприяння українським артистам.
До слова, міністр культури і туризму України Михайло Кулиняк навіть спрогнозував результати цього законопроекту. Зокрема, ефективно реалізується державна політика у сфері гастрольної діяльності; вдасться вдосконалити правові відносини у сфері гастрольної справи; усунути чи значно зменшити можливості зловживань у концертно-гастрольній галузі; розширити можливості закладів культури надавати якісні послуги через забезпечення надійного джерела фінансування гастрольної діяльності, що провадиться за участю вітчизняних гастролерів.
Так воно буде чи ні, українці відчують уже з 1 січня, якщо ж все-таки зміни до закону набудуть чинності. Та поки відчутно одне – представники творчого складу населення й прості українці обурені таким розвитком подій. Аби відхилити законопроект “Про гастрольні заходи в Україні” у другому читанні, пересічні громадяни самі збирають підписи до петиції.
КОМЕНТАРІ | |
Олег Михайлюта, співак, лідер гурту "ТНМК": |
Назар Стригун, директор проекту "ТЕЛЬНЮК: Сестри": |
- Зміни до закону, слава Богу, ще не прийняті. Але якщо за них усе ж проголосують - це буде вбивством усієї музичної індустрії України, як україномовної, так і російськомовної. Але якщо в останньої буде підтримка від наших сусідів, то українська культура помре остаточно! |
- Це справді серйозне питання. Але чи стосуються ці зміни виконавців, які живуть за рахунок корпоративів та закритих вечірок, беруть безпосередню участь у "чорних" схемах відкатів? Упевнений, що ні! У них все буде, як і раніше: виклики на нічні виступи та корпоративні "вечорниці". Ці зміни у першу чергу стосуватимуться виконавців, які чесно займаються своєю професією та організовують виступи без спонсорської допомоги. Чому й справді через цей закон не зчинено великого галасу? Бо чесних мало! Не думаю, що ці зміни проіснують довго. Хтось "на горі" очікує на хабар. І щойно його отримає - ми знову побачимо "кіркорава". |
Василь Лазарович, співак: |
Анатолій Матвійчук, співак: |
- Прийняття цього закону призведе до корупції на місцях при отриманні квоти на проведення того чи іншого заходу, управління концертним бізнесом під керівництвом чиновників. Я вважаю, що це - пряме обмеження прав творчої інтелігенції країни. І це в той момент, коли потрібно піднімати зарплати акторам театрів, народним колективам, надавати пільги вітчизняним виконавцям на оренду залів, коли потрібно створити такий податковий збір, який може забезпечити рентабельність цього виду діяльності! Й без цього закону й так все дуже складно в концертному бізнесі. Я вважаю, що творчу інтелігенцію країни може врятувати "Закон про меценатство", пільги на концертну рекламу і лояльна система оподаткування. | - У разі прийняття цього закону організація концертної діяльності буде практично паралізована. Це зробить нерентабельним проведення концертів українських артистів. Це - останній зашморг на шиї української пісні. Уже сьогодні більшості молодих невідома українська класика 60-70 років. Далі буде гірше! Нестерпно, написавши і випустивши понад 300 пісень, маючи кілька сильних програм, бути в своїй країні чужим, емігрантом. І бачити, як планомірно нищиться усе, що ти любиш... |
Олександр Бригинець, голова постійної комiсiї Київської міськради з питань культури та туризму: |
- Сьогодні шукають будь-який спосіб відібрати гроші у тих, хто їх заробив. Методи застосовуються різні, але суть одна - бідніші стають ще біднішими, а багатші - ще багатшими. А українські артисти усе менш популярні. Раніше існував механізм, коли іноземні гастролери сплачували податок, який допомагав вітчизняним виконавцям організовувати власні гастролі. Тих грошей було мало, але підхід був правильний. Те, що запроваджується зараз, діє з точністю до навпаки - покращує ситуацію для потужних іноземців і погіршує для наших. Українські артисти не лише заробляють на життя, але й виконують важливу соціальну функцію - розвивають національну культуру і організовують дозвілля українців, створюють робочі місця. Така діяльність повинна підтримуватись і фінансово стимулюватися державою, а не навпаки. Зрештою, чого чекати від влади, яка цілеспрямовано нищить свою культуру, свої традиції, мову, державність, свій народ? |