Ювілейний етнофестиваль

Олександр Ганущин, співголова громадського оргкомітету фестивалю “Підкамінь-2011”, про особливості, новації та запрошені гурти, зокрема “ВВ”. На Бродівщині 22 – 24 липня в однойменному селищі відбудеться п’ятий етнофестиваль “Підкамінь-2011”.

Олександр Ганущин, співголова громадського оргкомітету фестивалю “Підкамінь-2011”, про особливості, новації та запрошені гурти, зокрема “ВВ” 

На Бродівщині 22 – 24 липня в однойменному селищі відбудеться п’ятий етнофестиваль “Підкамінь-2011”. Учасників фесту (а він традиційно аполітичний) чекає якісна українська музика, різноманіття народних забав, атракцій та майстер-класів. Організатори очікують до 10 тисяч гостей та сподіваються на добру погоду в цьому мальовничому краї. Хоча й до дощу не звикати, – яскравим свідченням є 2008-й. Відтоді у програмі фесту ще й болотяний футбол,  який усім сподобався… “Наш фестиваль є західноукраїнським, адже по третині учасників традиційно приїздять зі Львівщини й Тернопільщини, ще третина – з інших регіонів Західної України”, – зазначає  “Пошті” співголова громадського оргкомітету фестивалю, депутат Львівської облради Олександр Ганущин.
– Пане Олександре, за плечима проведення чотирьох фестивалів, зараз Ви активно готуєтеся до ювілейного. Прошу сказати, який його головний месидж? Чим, зокрема,  особливі були перші два роки його проведення? 
– Головна мета нашого фестивалю, з одного боку, – привернення уваги до відбудови громадським коштом монастиря у Підкамені (на фото), а з іншого – популяризація українського – від сучасної фолькової пісні до національного одягу. Загалом історія етнофесту специфічна, адже справді кожен рік мав свої нюанси та курйози. Зреш­тою, ядро організаторів фестивалю, який будемо проводити вже уп’яте, залишилося! Скажімо, перший фестиваль ми задумали на червень 2007-го. Нагадаю, що власне тоді, у червні, в Ожидові зійшов із рейок потяг, і фестиваль нам довелося перенести аж на місяць. Так сталося, що “Підкамінь-2007” відбувався в один час із фестивалем “Славське-Рок”. Тоді ми порозумілися. Крім того, наступного року обидва фестивалі знову співпали у часі. Ба більше, у 2008-му вся Західна Україна потерпала від повеней. Я ж тоді обіймав посаду заступника голови Львівської ОДА і мав їхати у чоботях у Миколаївський район. Паралельно ж телефонували стосовно організаційних питань “Підкаменю-2008”… Фестиваль, звісно, ми провели. У той рік він отримав ще й назву “болотяний фест” – через надмірну кількість болота під час його проведення. Власне з 2008-го у програмі фестивалю з’явився ще й болотяний футбол… Загалом проведення етнофестивалю чотири роки поспіль засвідчило: мешканці Львівщини позитивно сприймають такий захід.

– Скажіть, будь ласка, які особливості ювілейного фестивалю?
– Передусім плануємо ювілейну сцену, яка буде більшою, ніж зазвичай. Також розмістимо два великі екрани, чого досі у Підкамені не було.  Серед цьогорічних новацій – на великій сцені виступатимуть і народні колективи. У минулі роки вони себе презентували лише на малій сцені. Виглядає, що ми повністю відмовимося від наметів безпосередньо на фестивальному полі. Змушені до цього вдатися через велику кількість учасників, які приїжджають на власному автотранспорті. На сайті фестивалю незабаром буде оновлений план території фестивалю. Серед новацій – цьогоріч вперше буде організовано спеціальні рейси на фестиваль зі Львова (від Порохової вежі), Тернополя, Луцька, Рівного. Важливо, що учасники матимуть змогу впродовж трьох днів заїхати на фестиваль і, найголовніше, з максимальним рівнем комфорту  повернутися додому. Інформація про час маршрутів буде на нашому сайті, у заході, створеному у Фейсбуці, а також будемо про це оголошувати по дротовому радіо, яке працює під час фестивалю. 

Про гурти і забави

– Традиційно ядром фестивалю є концертна програма. Які гурти зможуть почути та побачити учасники цього літа?
– “Кому Вниз” (вони виступатимуть у перший день фестивалю – “Пошта”),  “Гайдамаки”, “ВВ”, “Шосте Чуття”, “Веремій”, “Чумацький шлях”, “PanKe Shava”, “Otava”, “НаВиворіт”, “Тінь сонця”, “Бандур Бенд”, “Кораллі”, “Дримба та Дзиґа”, “Тарасова ніч”, “30 паралель”, “Домра”, “Широкий лан”, “Стихія”, “2 поверх”, “Крапка”, “Камо грядеши”, “Кам’яний гість”, “Іванна Нечай”, “Verlibena”, “ЕтноТрансБенд ДЗЕНЬ”, “Illaria”.
– “ВВ” уже дали остаточну згоду щодо своєї участі чи переговори ще досі тривають?

– Олег Скрипка має незабутні враження про дощовий 2008-й. Тоді гурт на фестиваль везли спочатку джипом, а потім на возі… Цьогоріч “ВВ” має стати головним гостем свята. Нині ще тривають перемовини з цим гуртом. Шанси на їх присутність високі, й ми розраховуємо, що співаки завітають на “Підкамінь-2011”. 
– Які забави чекають на учасників цьогорічного фесту?
– Щодо забав, то будуть організовані футбольні та волейбольні матчі, козацькі забави, пейнтбол, працюватимуть тири. Звісно, усім учасникам хочемо нагадати 2008 рік, тому завчасно плануємо зробити спеціальне болотяне поле для футболу. Чекаємо також на реконструкторів лицарів. Під час фесту відбудуться майстер-класи, ярмарок, а також уже традиційна презентація сільських рад Бродівського району. Так, одна з майстринь вчитиме плести гердан. Заплановані й майстер-класи з гончарства. Цього року таких майстрів завітає у Підкамінь більше, ніж торік. Плануємо запросити дитячого казкаря Сашка Лірника…
– Знаю, що цього року плануєте на фестивалі молитву двох конфесій.
– Ми – єдиний фестиваль, коли концерт щодня завершується молитвою. Це знають, правда, лише ті, хто допізна вправляється у танцях біля сцени фестивалю. Решта або не вірить, або робить круглі очі. Так буде і цього разу. А в неділю відбудеться літургія у монастирі та на фестивальному полі. Так, справді є задум щодо спільної молитви двох конфесій, які є у Підкамені, – греко-католиків та православних автокефальної церкви. Очікуємо, що приїдуть і владики двох церков. 
– Фестиваль триває три дні. Який із них є зазвичай найбільш напруженим?
– Субота, бо у цей день приїздять офіційні особи, виступають vip-гурти. А ось неділя є днем, який проектуємо для місцевого населення. Ми навіть програму змінюємо – не для тих, кому до 30-ти, а для тих, кому за 40 років. Водночас саме з місцевими маємо найбільше клопотів.

Про критику і рівень послуг

– За що Вас, організаторів “Підкаменю”, найбільше критикують?
– Є певні особливості, пов’язані з баченням фестивалів виконавцями вечірньої концертної програми. Взагалі важко бути на одній стороні зі співаками, адже їх завдання і завдання організаторів відверто різняться, і не лише у нашому випадку. Саме ця група, а також професійні менеджери від організації концертних заходів, як правило, нарікають на “різношерстого”  учасника і на платному вході, як на засобі сепарації та селекції поціновувача конкретного фесту, в тому числі і Підкаменю.
– Це цікаво, отже, скажіть, будь ласка, за що і скільки учасникам “Підкаменю-2011” доведеться платити?
– У нас традиційний дрес-код – вхід у вишиванці, як і у попередні роки, безкош­товний, без вишиванки – символічна сума. Три дні у наметовому містечку обійдуться у 30 грн. Цього року не змінюється плата за паркування авто – 10 грн за добу. Від біотуалетів ми відмовилися, бо це досить дорого. Як експеримент, робимо частину туалетів платною (біля сцени) і безкоштовною іншу частину, яка в наметовому таборі. Платним зробимо цього року й душ. Також плануємо продавати дрова. Це буде значно менша ціна, ніж на АЗС. У планах, як і торік, соціальна кухня, де можна буде поїсти за 18 грн.
– А ще за що отримуєте на горіхи?
– Відверто скажу, що дошкуляють закиди стосовно зловживання алкоголем, яке нібито мало не пропагуємо. В ідеалі, і це позиція всіх організаторів, звісно, добре було б від нього відмовитися, однак це не так легко, як здається. Заходи з його обмеження стають все жорсткішими, і цю справу продовжимо.
– Думаю, фестивалі, зокрема й у Підкамені,  – це також промоція регіону. У цьому випадку Бродівщини та й Львівщини загалом. А як вважаєте Ви? І яке майбутнє фестивалю у Підкамені?
– Цілком погоджуюся, що це промоція краю! Візьміть до уваги бодай кількість і характер згадок про Підкамінь в інтернеті до проведення фесту і нині. А щодо майбутнього, то, звісно, треба дослухатися до критики. Отож, акцент треба робити на кращий менеджмент, підвищення рівня організації через платні послуги. Скажімо, у Європі такі фестивалі є цілком комерційними, і немає на те ради. Передусім це важливо, щоб поліпшити якість послуг. І ще – наступний рік для фестивалю у Підкамені не буде легким, адже відбуватиметься Євро-2012. Уже нині припускаю, що це буде далеко не найкращий рік для усіх фестивалів. Також певен: на сцені залишаться найсильніші гурти!

Про враження 

– Звісно, жодний захід не обходиться без курйозів, пригод та приємних речей. Що Вам запам’яталося найбільше?
– О! Передусім за­пам’ятався місцевий хлопець на тракторі, який у 2008-му зробив для фестивалю досить багато. Тоді у болоті застрягла не одна машина. Юнак витягував мало не кожне друге авто. Звісно, не за дякую. Але і водії, і він були задоволені... А на один із фестивалів приїхали люди, які запропонували безкоштовно провести фаєр-шоу. Вони справді організували гарне шоу, яке сподобалося учасникам фесту… Приємно, що одна жінка мені подарувала вишиванку на знак подяки за організацію фестивалю…
– Чого Ви особисто чекаєте від цьогорічного фестивалю?
– Підкамінь – це те місце, де я справді відпочиваю душею, незважаючи на організаційні клопоти. Там збираємося родинами з друзями. І цій традиції вже буде п’ять років!

ДО ТЕМИ:

Етнофестиваль матиме свою охорону. “Якби фестиваль не мав охорони, було б вельми складно. Охоронятимуть громадський спокій майже 150 осіб, які чергуватимуть позмінно – вдень і вночі”, – каже Олександр Ганущин. 
 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4421 / 1.66MB / SQL:{query_count}