Міжнародний фестиваль органної музики святкує п’ятиріччя
Лише п’ять концертів увійдуть до програми Міжнародного фестивалю органної музики “Діапазон”, який цього року відбудеться уп’яте. Відтак із 25 червня по 17 липня у Львівському будинку органної та камерної музики матимемо нагоду почути й відомих органістів-співвітчизників, і зарубіжних виконавців.
Зрештою, “Пошта” вже неодноразово стараннями музикознавця Лідії Мельник писала, що з усіх міст України Львів має найдавніші та найбагатші органні традиції. Зокрема, що в касових книгах, які зберігаються в Історичному архіві у Львові, згадку про першого органіста (німця Петера Енгельбрехта, початок ХV ст.) датовано 1405 роком. І що у нашому місті століття поспіль працювали й окремі органні майстри, і цілі фабрики. Як і те, що саме зі Львова почалось відродження органів після Другої світової війни, що перший органний твір українського репертуару написав Микола Колесса і що епоха відродження пов’язана з іменами видатних органістів ХХ ст. – Арсенієм Котляревським та Самуїлом Дайчем.
Незважаючи на те, що органна музика в Україні є, на жаль, однією із найзанедбаніших галузей культури, засновниця та художній керівник фестивалю Ірина Цайтц не опускає рук. І програму святкування п’ятиріччя “Діапазону” вона підготувала гідну. Зокрема, розпочнеться фестиваль – що в контексті подій цього тижня дуже вагомо – 25 червня концертом відомого органіста з Єкатеринбурга Тараса Багінця – одного з найактивніших органістів Росії (хоча є українцем і випускником Харківського інституту мистецтв), який виконає твори Баха, Глазунова, Боссі, Ліста, Шостаковича і Чюрльоніса, одним із найкращих інтерпретаторів творів якого цей органіст є.
Окрім того, інформує сайт фестивалю, “Діапазон” матиме багато прихованих символів. Зокрема, у ньому “виступатимуть виконавці, які родом з України, тут отримали музичне виховання і стали провідними солістами в інших країнах, що свідчить, з одного боку, про високий рівень музичної освіти, а з іншого – про глибоку кризу органного мистецтва в країні. По-друге, глибоко символічно те, що двоє учасників фестивалю – Т. Багінець і Р. Красновський – раніше були солістами Харківського будинку органної та камерної музики, а через рік у Харкові стане до ладу новий і найбільший орган України (фірми “Александр Шуке”, 72 регістри). Концерти цих виконавців утворять своєрідний органний міст через Львів не тільки між Сходом і Заходом, не тільки між країнами, з якими Україну єднають її вихованці, а й між двома великими містами Євро-2012, між двома колишніми столицями і між двома найбільшими органами України”.