У Музеї історії релігії – музичні інструменти з найбільшої в Україні колекції
На захопливий екскурс в історію українських (і не тільки) музичних інструментів та пов’язаних із ними народних обрядів та вірувань перетворилося відкриття в Музеї історії релігії виставки “Українські народні музичні інструменти” з приватної колекції Любомира Кушлика – найбільшої такого типу приватної збірки в Україні.
Попри те, що Любомир Кушлик виставив неймовірну кількість інструментів (близько 400), це лише четверта частина того, що в нього є. Однак спинятися у своєму колекціонуванні цей львівський музикознавець, етномузиколог, член Національної спілки композиторів України та член Міжнародної ради традиційної музики при ЮНЕСКО наміру не має. Більше того, намагається кожен експонат не просто зберегти, а зберегти його в комплексному цілісному вигляді (скажімо, окремі дзвоники не самі по собі, а на вертепній палиці). А ще – збагатити колекцію тими побутовими речами, які використовувалися і за прямим призначенням, і як музичні інструменти.
“Окрім того, я сповідую всесвітню теорію, за якою музичними інструментами слід вважати і ті, – ділився думками на відкритті виставки Любомир Кушлик, – яким приписували магічне значення. Так, підкови не просто дзвеніли, а мали приносити щастя. У роги не просто дули – закликали багатство. Брязкальцями не просто бряжчали, а в давні часи, використовуючи як інструмент макові голівки, намагалися навіяти дитині сон”.
Що цікаво, Любомир Кушлик на цьому не зупиняється. Разом із однодумцями, як зізналася присутнім доцент Львівської національної музичної академії імені М. Лисенка Ольга Олійник, він намагається повернути з небуття ті музичні інструменти, яких уже не існує. Зокрема, на основі відповідної літератури ентузіастам вдалося відтворити трипільські барабани. Зараз думають, як найкраще і найправдивіше відтворити трипільські труби.
“Однак кожен інструмент живий тільки тоді, коли на ньому грають, – говорив декан факультету культури і мистецтв Львівського національного університету імені Івана Франка, лауреат Шевченківської премії, композитор Олександр Козаренко. – Особливість колекції Любомира Кушлика ще й у тому, що цей енергійний чоловік сьогодні уміє грати майже на всьому, що зумів зібрати”.
Нині викладач кафедри української фольклористики імені академіка Філарета Колесси Національного університету імені Івана Франка Любомир Кушлик, який колекціонує уже понад двадцять років, наголосив на відкритті виставки ще на одній цікавій речі: як переконався він на власному досвіді, у книгах про українські музичні інструменти написано багато дурниць. І ще – в нашій державі донині немає окремого атласа українських народних музичних інструментів.
Експозиція, де представлені найрізноманітніші типи інструментів та їх різновиди, працюватиме в Музеї історії релігії не менше місяця. Ще одна чудова нагода відкрити незнане або ж по-новому поглянути на знайоме.