Трохи більше місяця залишилося до відкриття найбільшої кіноподії року – Каннського фестивалю. Тож кіномани гадають, які фільми включать організатори в основну програму, хто змагатиметься за “Золоту пальмову гілку”, яких зірок можна буде побачити на червоній доріжці. Програму фестивалю та повний склад журі буде оголошено на прес-конференції у Парижі за тиждень. Проте є кілька імен, чия поява в Каннах гарантована вже зараз.
Данавей та Шатцберг
Днями було презентовано офіційну афішу 64-го Каннського кінофестивалю. Знімок Фей Данавей був зроблений у 1970 році американським фотографом Джеррі Шатцбергом. Зразок витонченої грації Фей Данавей втілює мрію про кінематограф, провідником якої прагне бути й Каннський фестиваль.
Нью-йоркський режисер Джеррі Шатцберг, відзначений “Золотою пальмовою гілкою” за фільм “Scarecrow”, 1973 року, почав кар’єру фотографом. Його роботи помітили, зокрема, серію знімків Боба Ділана. Портрет співака авторства Шатцберга прикрашає обкладинку його знаменитого альбому “Blonde on Blonde”. На початку 70-х років Шатцберг починає роботу в кіно. За першим фільмом незабаром пішли стрічки “Паніка в Нідл-Паренню”, 1971 року, фільм, що відкрив талант Аль Пачіно. Обидва фільми були відзначені нагородами у Каннах.
Фільм “Загадка незаконнонародженого” з Фей Данавей у головній ролі був недавно відновлений студією “Unіversal”. Цей фільм покажуть у відновленій копії на Каннському фестивалі в присутності режисера й акторки. Офіційний плакат виконаний паризьким рекламним агентством “Н5”.
Кустуріца, Гондрі, Де Ніро
Емір Кустуріца очолить журі програми “Особливий погляд” (Un Certaіn Regard) 64-го Каннського кінофестивалю. Програма “Особливий погляд” існує із 1978 року. При її складанні перевага надається оригінальним і незвичайним картинам. Щорічно учасниками стають близько 20 стрічок. Однак премія “Особливий погляд” вручається тільки з 1998 року. У конкурсі можуть спокійно співіснувати молоді експериментатори та знані метри, чия робота видалася організаторам незвичною та свіжою (як, наприклад, минулого року “Соціалізм” живого класика Жана-Люка Годара).
Останнім часом гості фестивалю нерідко говорять, що програма “Особливого погляду” буває цікавішою за основну.
Що стосується Кустуріци, то він і Канни – тривала історія кохання. Сербський режисер входить до елітарного клубу тих, хто має дві “Золоті пальмові гілки” – за фільми “Андерґраунд” та “Тато у відрядженні”. Більшість його картин пройшли перші випробовування саме у Каннах. У 2005-му Кустуріца очолював основне журі Канн. “Золота пальмова гілка” дісталася тоді фільму “Дитя” братів Дарденів, Гран-прі – “Зламаним квітам” Джима Джармуша. В “Особливому погляді” перемогла “Смерть пана Лазареску” Крісті Пую, що й підняло у світі знамениту “румунську хвилю”.
Останнього разу Кустуріца відвідав фестиваль два роки тому із другом Дієго Марадоною, представляючи поза конкурсом картину “Марадона Кустуріци”.
Крім Кустуріци, інші конкурсні програми, як уже писала “Пошта”, судитимуть Мішель Гондрі та Роберт Де Ніро. Француз, неодноразовий учасник “Особливого погляду”, очолить журі, яке визначатиме найкращих у короткому метрі, голлівудська мегазірка Де Ніро – основний конкурс.
Рівняння із багатьма невідомими
Хто змагатиметься за головний приз Канн? Це – найбільше запитання, яке починає хвилювати увесь світ відразу після вручення “Оскарів”. Адже переможець Канн визначатиме майбутню кіномоду. За тиждень до офіційного оголошення програми прогнози виглядають так. З величезною часткою ймовірності у програмі буде представлена нова картина Терренса Маліка “Древо життя” із Бредом Піттом і Шоном Пенном. Її чекали ще в Каннах-2010, але режисер не встиг закінчити постпродакшн.
Серед можливих кандидатів на участь у конкурсі називають “Занепокоєння” Гаса Ван Сента, де прославлена “Алісою в Країні див” Бертона Мія Васіковська грає смертельно хвору школярку, і “Меланхолія” Ларса фон Трієра із Кірстен Данст і Шарлоттою Генсбур.
Дворазові володарі “Золотої пальмової галузі” брати Дарденни можуть привезти свою “Дитину з велосипедом”. Майже гарантованою є участь італійця Нанні Моретті з картиною “У нас є Папа”, у якій понтифіка грає Мішель Пікколі. Китайський майстер Лу Є, чиї “Літній палац” і “Весняна лихоманка” уже були в Каннах, може привезти “Любов і синці”.
“Любов”, де каннський лауреат Міхаель Ханеке знову, як і в “Піаністці”, зняв Ізабель Юппер, наразі перебуває під сумнівом, тому що невідомо, чи встигне режисер закінчити монтаж. Прем’єри “Великих майстрів” Вонга Кар Вая і “Шкіри, у якій я живу” Педро Альмадовара, на думку експертів, відбудуться радше восени.
Часопис “Screendaіly” пророкує цього року багатий урожай французьких фільмів. Серед імовірних учасників – “Коханці” Крістофа Оноре, “Імперії” Бруно Дюмона, “Курчата зі зливами” Марджан Сатрапі й Венсана Паронно, “Чернець” Домініка Молля, що вже двічі претендував на “Золоту пальмову гілку”. Його нова картина поставлена за романом кінця XVІІІ століття, який нахвалював маркіз де Сад. Головні ролі виконують Венсан Кассель, Серхі Лопес, Жеральдін Чаплін.
Серед інших можливих учасників згадують Андре Тешине з історією про старіючого письменника кримінальних романів у виконанні Андре Дюссольє, який намагається пережити смерть дружини і дочки. Бертран Бонелло, відомий за фільмом “Порнограф”, може приїхати із новою стрічкою “Будинок терпимості” про повію з паризького борделю початку ХХ століття.
Також передбачається чергова режисерська робота акторки Жулі Дельпі “Небесна лабораторія”, французька картина “Спонсорство” польського режисера Малгожати Шумовської з Жульєт Бінош, стрічка “Підкорення” Ксав’є Дюрінжера про особисте життя президента Франції Ніколя Саркозі.
Аллен, Лоран та Бельмондо
Опосередковано особисте життя останнього вже точно опиниться у центрі уваги каннської публіки: дружина Саркозі Карла Бруні зіграла в картині Вуді Аллена “Північ у Парижі”, про яку вже писала “Пошта”. Саме цією стрічкою відкриється фестиваль. Церемонії відкриття та закриття вестиме молода французька зірка Мелані Лоран, яка недавно приїздила у Канни із “Безславними виродками” Тарантіно.
Ще одна суперзірка точно пройде червоною доріжкою: урочистий прийом на честь Бельмондо відбудеться 17 травня. “Ми надзвичайно раді, що Жан-Поль Бельмондо погодився бути присутнім на цьому вечорі, який ми організуємо на честь його акторського таланту й кар’єри в кіно. Завдяки своєму найширшому амплуа, особистій чарівності, високій акторській майстерності, іронічній і розкутій манері він став однією з найбільших постатей французького кіно усіх часів, поряд із такими великими акторами, як Жан Габен і Мішель Сімон”, – впевнені Жіль Жакоб і Тьєррі Фремо, очільники фестивалю.
Популярний на всіх континентах Бельмондо, безсумнівно, один із найулюбленіших у світі персонажів французького кіно.
І ще 200 тисяч
Влада Канн очікує у 2011 році під час кінофестивалю прийняти 125 тисяч туристів, що на 15% більше, ніж торік, повідомив президент Асоціації готелів Канн Мішель Шевійон.
Усього, за його словами, на фестиваль щорічно приїжджає близько 200 тисяч гостей, це в три рази більше, ніж кількість населення самого міста.
“Ми ділимо відвідувачів фестивалю на три категорії – представники кіноіндустрії, справжні й майбутні зірки й просто шанувальники кіно. Каннський фестиваль – найпопулярніша медіа-подія у світі після Олімпійських ігор, але, на відміну від Ігор, фестиваль проводиться щороку. Торік у Канни приїхало майже 6 тисяч журналістів”, – розповів Шевійон.
Він додав, що з 2008-го до 2013 року в реконструкцію Палацу фестивалів і конгресів, де зазвичай відбувається кінофестиваль, буде вкладено 57 мільйонів євро.