Наркотична нажива

Пріоритетом протидії наркозлочинності є боротьба з наркоторговцями, а не з наркозалежними – таким є головний месидж від міністра МВС

Львівські правоохоронці затримують збувачів наркотиків та ОЗГ, які діють у наркобізнесі. У полі зору – нічні розважальні клуби, продаж дурману через інтернет та колонії.

Пріоритетом протидії наркозлочинності є боротьба з наркоторговцями, а не з наркозалежними – таким є головний месидж від міністра МВС України Анатолія Могильова у Міжнародний день боротьби з наркоманією та наркобізнесом (1 березня). З одного боку, очільник МВС виокремив позитиви в діяльності правоохоронців – більше затримано збувачів дурману, з іншого –  покритикував за неналежну роботу з виявлення наркотиків у навчальних та розважальних закладах.

“Міліція має активізувати свою роботу в навчальних (вишах, школах) та розважальних закладах”, – наголосив  міністр.

За інформацією прес-служби МВС України, минулого тижня уряд прийняв рішення щодо внесення змін до закону про боротьбу з наркотиками, а саме щодо посилення відповідальності осіб, які є власниками нічних клубів і дискотек за розповсюдження там дурману…

Так, ще торік у серпні очільник міліції Львівщини Богдан Щур амбіційно заявляв мас-медіа, що “хоче оздоровити Львів і область від наркоманії”. Втілювати це завдання доручив новому керівникові управління боротьби з незаконним обігом наркотиків – немісцевому – Кирилу Самойленку, який перед цим обіймав посаду начальника УБНОН міліції м. Києва. Коментуючи призначення, Богдан Щур запевнив “Пошту”, що “це його особиста ініціатива, аби підрозділ очолювала немісцева людина з новим підходом до роботи”, тоді як про кадровий голод львівської міліції чи рекомендації зі столиці не йдеться.

“Ми відійшли від кількісних показників і працюємо лише на якість. Акцент на документування та затримання збувачів наркотиків та ОЗГ, які діють у наркобізнесі”, – зазначав тоді генерал-майор. Власне про напрацювання львівського обласного УБНОНу сьогодні “Пошта” спілкується з його керівником Кирилом Самойленком (на фото).

Дурману на майже 4 мільйони

– Скажіть, будь ласка, чи вдалося підрозділу під Вашим керівництвом  оздоровити Львівщину від наркоманії?

– Звісно, цілком побороти це явище важко, але ми не сидимо склавши руки. Безперечно, ще не все вдалося зреалізувати, але є вагомі напрацювання та затримання, зокрема ОЗГ, будуть ще серйозні арешти. Передусім акцент робимо на збувачах наркотиків, а не на наркозалежних. Треба боротися не з тими, хто вживає, бо це хворі люди, а з тими, хто виготовляє та збуває дурман, себто збагачується на цьому! Збувачі дурману та наркоділки, які переправляють наркотики через кордон,  – наш пріоритет. Серйозних збувачів цілком реально затримати, але це досить кропітка робота. Загалом за час мого перебування на посаді (з липня 2010 р. – “Пошта”) викрили чотири  нарколабораторії, ліквідували 19 міжнародних каналів надходження наркотиків на Львівщину (з Польщі, Великобританії, Італії). Зокрема, ділки везли для збуту амфетамін і трамадол. Тісно в цьому керунку співпрацюємо з прикордонниками та Інтерполом.

– Які наркотики нині на Львівщині найбільш популярні?

– З важких наркотиків – метадон, амфетамін, героїн. Нині на “чорному ринку” вартість граму героїну сягає 200 доларів. Попри високу ціну, є покупці на цей наркотик. В області побільшало наркотиків, які виготовляють кустарним способом. Скажімо, виготовленням екстазі бавляться студенти-хіміки. Так поповнюють своє економічне становище… 16-17-річні мешканці Львівщини здебільшого вживають марихуану та різні суміші. Згодом переходять на ін’єкційні наркотики.

– Прошу сказати, скільки вдалося вилучити з обігу дурману вашому підрозділу торік і вже цього року? Які суми фігурують?

– Усього торік вилучили 416 кг наркотичних засобів та психотропних речових. Це – 384 кг макової соломки, 14 кг марихуани, 4 кг амфетаміну, 1 кг метадону, 121 г героїну, 9 г гашишу тощо. До речі, це у півтора раза більше, ніж 2009-го. За цінами “чорного ринку” вилучені наркотики потягнули на суму понад 3,9 млн грн. Згодом, себто після рішення суду, все це “добро” знищують – спалюють. Загалом у 2010 р. за збут наркотиків на Львівщині затримали 185 осіб, за зберігання – 735. Цьогоріч за збут уже затримано 21 особу, в них вилучили метадон, героїн, марихуану.

Дитячий стоматолог торгував трамадолом

– Розкажіть детальніше, які маєте напрацювання щодо затримання  наркоторговців, зокрема злочинних угруповань?  

– Цьогоріч у лютому дитячий лікар-стоматолог однієї з поліклінік Львова впродовж тривалого часу керував злочинною групою, що продавала метадон. Групу наркоторговців, до складу якої входило п’ятеро осіб, серед яких одна жінка, затримано. Проти всіх учасників групи порушено кримінальну справу, її зараз розслідує УБОЗ області. Кожен у групі мав свою чітко визначену роль. Наркотик постачали з-за кордону. Мінімальна ціна, яку просили за грам, – 800 грн. При цьому ціна наркотику на кожній наступній ланці поширення зростала ледь не у геометричній прогресії. Організатор групи, як з’ясувалось згодом, уже неодноразово був засуджений за злочини, пов’язані з наркотиками.
Кайф для нічних клубів

– Не секрет, що наркогендлярів наче магнітом тягне до нічних розважальних клубів. Особливо під прицілом грошовита золота молодь, яка не шкодує коштів на кайф. Як часто проводите рейди в ці заклади?

– Безперечно, досить пильна увага до осіб, які збувають дурман у розважальних закладах міста та області. Дійсно, наркоділків цікавлять нічні клуби та дискотеки, бо там є найбільше скупчення молоді. До жодного клубу чи його власника немає поблажок. Є факти – відпрацьовуємо їх та затримуємо осіб. Так, торік в одному з нічних клубів затримали ді-джеїв “під кайфом”. Деякі відвідувачі клубу поводили себе неадекватно, тому їх скерували на огляд до лікаря-нарколога. Тієї ночі медики оглянули 20 осіб. У чотирьох із них експрес-тест підтвердив стан наркотичного сп’яніння. Серед тих, хто був “під кайфом”, і двоє ді-джеїв цього клубу. Тест показав, що вони вживали героїн. Окрім цього, затримали  ді-джея одного з розважальних закладів, який за сумісництвом ще й торгував героїном.

– Знаю, що  серед затримань є наркодилер зі стажем, який возив амфетамін із Польщі та збував його у нічних клубах.

– Цього чоловіка ми затримали під час чергової оборудки. Цього разу йому замовили понад 400 г амфетаміну. Зустріч із клієнтом відбувалася пізно ввечері на одній із вулиць Львова. Зловмисник під’їхав туди авто. Передав покупцю пакет із наркотиком та забрав гроші за товар. Після цього його затримали. Амфетамін він продавав за ціною приблизно 120 грн за грам. Кілька років тому його вже судили за збут амфетаміну.

Профілактика і ще раз профілактика!

– Експерти не раз критикують правоохоронні органи, що ті борються вже з наслідками наркоманії, а варто робити акцент на її причинах. Позаяк вік наркоманів щороку молодшає, то головний акцент має бути на профілактиці наркоманії серед школярів.

– Безперечно, передусім важливою є профілактична робота з молоддю. І тут має бути комплексна робота не лише міліції, але й  школи та сім’ї. Важливо вчасно зупинити це зло та діяти. Щоправда, не всі батьки знають та вміють розпізнати, що їхні син чи донька вживають дурман. Найперше варто звертати увагу на поведінку та настрої дитини. Батьки мають знати, де син чи донька проводить свій вільний час, хто їхні друзі. Якщо ж уже запідозрили, що з дитиною щось не лад, варто придбати експрес-тест, який продають в аптеках. Для цього не потрібно звертатися до лікаря. На цьому тесті (на сечу) одразу видно, що вживає  дитина, – амфетамін, марихуану, екстазі тощо.

– Власне, чимало представників юного покоління у Львові свого часу “присадили” на трамадол. Усі добре пам’ятаємо резонансу справу зі затриманням у Львові ОЗГ, яка торгувала трамадолом. Яку зараз маємо ситуацію?

– Аптечні мережі й надалі під прискіпливою увагою. Проводимо регулярні рейди по аптеках… Серед наших напрацювань – затримання на пішому переході на кордоні 22-річного наркокур’єра, який возив із Польщі трамадол. Наркотики колишній спортсмен продавав постійним клієнтам у Львові та Трускавці. Під спортивною формою та кедами ховав пігулки. При собі мав більше тисячі таблеток. На “чорному ринку” вартість такої партії наркотику – близько 20 тис. грн. Таким “бізнесом” займався останні півроку. Каже, що став торгувати дурманом, аби заплатити за навчання. До того – грав у футбол за один із польських клубів. Проте зі спортивною кар’єрою не склалося. Тож колишній футболіст вирішив заробити на наркотиках. На одній пачці заробляв понад 300 грн. Щоразу привозив не менше тисячі таблеток.

Збути героїн через інтернет

– У 2010-му керівник міліції Львівщини Богдан Щур зазначав, що міліціонери задокументували кілька фактів придбання наркотиків і через інтернет. Чи є такі факти вже у 2011 році?

– Є. Злочини удосконалюються, наркозлочинці йдуть у ногу з часом, але ми пильнуємо такі явища і проводимо моніторинг сайтів. Зокрема, цього року чоловік через інтернет намагався збути кілька грамів героїну. Ми його затримали. Це 27-річний безробітний львів’янин, який уже має судимість за крадіжки. Зараз він у СІЗО. Триває слідство, з’ясовуємо канал надходження цього важкого наркотику. Торік через інтернет ділки  намагалися продати марихуану.

Передати “вісточку” до колонії

– Нещодавно в одній із виправних колонії на Тернопільщині викрили ОЗГ, яка збувала у 2010 – 2011 рр. наркотичний засіб – опій ацетильований. Чи відслідковує УБНОН області це питання в нашому регіоні?

– Так. Зокрема, нещодавно відбулася спільна нарада з начальником управління Державного департаменту України з питань виконання покарань у Львівській області Михайлом Дзюдзем, де обговорювали ці питання. Закріплено людей, які працюють у цьому керунку. Вже у 2011-му ми задокументували два факти збуту наркотиків у колоніях області. Один – у колонії №40 у м. Дрогобичі (вилучили 10 мл ефедрину – психотропний засіб), інший – у львівській виправній колонії №48 (20 г опію). Наркотики були у передачах засудженим. Порушено кримінальні справи.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4228 / 1.66MB / SQL:{query_count}