Найбільші корупційні схеми пов’язані з виділенням та приватизацією земельних ділянок
У четвер Верховна Рада України планує розглянути у другому читанні законопроект про засади запобігання і протидії корупції в Україні. Проект Закону “Про засади запобігання та протидії корупції в Україні”, який до парламенту вніс Президент, депутати 23 грудня 261 голосом прийняли за основу.
Для України, яка вже кілька років поспіль займає передові позиції у світі в рейтингах корумпованості, корисним був би досвід Росії. Тамтешній президент Дмітрій Мєдвєдєв подав до Думи законопроект, який передбачає штрафи за хабар у стократному розмірі хабара і конфіскацію майна корупціонерів та членів їхніх сімей. Як і в Україні, в Росії корупцію прирівнюють до стихійно лиха, тож лікувати проблему вже немає сенсу, залишається різати по живому.
Корупція та корупційні схеми прийшли до України з Росії. Такий висновок зробив екс-голова Львівської обласної ради, а нині депутат цієї ради від “Нашої України” Мирослав Сеник. На такі думки обранця наштовхнуло перечитування творів російського прозаїка Міхаіла Салтикова-Щедріна. Сеник каже, що у працях цього автора описані корупційні схеми. Разом із тим, у творчості українських та європейських літераторів того періоду нічого подібного немає. Про це Мирослав Сеник заявив учора на прес-конференції-дебатах на тему протидії корупційним схемам у новообраних місцевих радах.
У заході, зокрема, брав участь іще один знаковий для Львівщини чиновник – Олександр Сендега – колишній губернатор Львівщини, а сьогодні депутат Львівської облради від Партії регіонів.
Отож, двоє колишніх високопосадовців, які, як ніхто інший, знають про корупцію на всіх щаблях і вертикалях влади, вирішили поділитися своїм досвідом боротьби із корупційними схемами у радах.
“Корупція породжується там, де є інтерес, а найбільший інтерес сьогодні – майно і земельні питання. З цього приводу є найбільші корупційні схеми, пов’язані з виділенням та приватизацією земельних ділянок”, – наголосив Олександр Сендега.
Мирослав Сеник додав до цього списку і проблему зарегульованості документами тих чи інших питань. Узагалі, обоє екс-посадовців намагалися не вдаватися у подробиці і відповідати по суті, а більше узагальнювати, що створювало враження уникання самих відповідей.
Найбезкарнішою Мирослав Сеник назвав глобальну корупцію на зразок міждержавних договорів на постачання енергоносіїв, а не локальну. Не поборовши глобальну корупцію, дрібні шахрайства в радах подолати не вдасться. Він каже, що у країні сформовані бізнес-клани, які мають свої представництва у всіх гілках влади і там лобіюють інтереси своїх покровителів. Олександр Сендега заявив, що більше корупції є у міських радах, бо саме у їх віданні є всі земельні питання, а це неабияка спокуса.
“Колись класик сказав, що там, де прибутки більші як 300%, межі нема жодної. Ми мали такий приклад у Брюховичах”, – додав Олександр Сендега. Він вважає, що виконавчі і представницькі органи влади однаково корумповані. Натомість Мирослав Сеник каже, що дивитися треба в корінь проблеми.
“У виконавчій структурі корупційні діяння здійснювати складніше, бо є персональна відповідальність. Рішення міських, обласних рад не мають персональної відповідальності і тому там легше чинити корупційні діяння”, – певен він. Як із цим боротися? Треба забирати розпорядчі функції у рад і передавати їх виконавчим органам влади.
А от на запитання про ставки хабарів і “відкатів” керівникам органів місцевого самоврядування обоє депутатів обласної ради дружно заявили, що про це їм нічого не відомо. “По-перше, ми ще не розглядали ні земельних, ні майнових питань. Тому нині безпідставно про це говорити. Стосовно представницьких органів, поки що рішень таких не приймалося і чуток таких я не маю. Сказати, що тої біди стало менше, то, певно, ні. Бо ці факти, які ми щодня маємо в судових органах, на митниці, місцевому самоврядуванні, є”, – каже Олександр Сендега. Зрештою, каже депутат ЛОР, насиченість інформаційного простору України новинами про арешти хабарників у владі теж зупиняють охочих до нечесної наживи.
А Мирослав Сеник заявив, що лише відчував хабарництво і відкати, коли був головою ЛОР, але участі в цих оборудках не брав. “Коли я був головою обласної ради, я відчував, що певні корупційні діяння в депутатському корпусі були. Не можу сказати, що це було за винагороду, бо мені ніхто нічого не пропонував і не ділився, тому про розміри я не знаю. Але коли на сесію виноситься законодавчо бездоганне рішення і за нього не голосують, то про що можна говорити? Для мене це питання завжди було бридке, і я такими речами ніколи не займався”, – зазначив він. Пан Сеник каже, що після обрання головою ЛОР навіть своїй дружині порадив звільнитися з ради, аби вона не мала стосунку до чоловікових справ і опоненти не могли закинути йому “кумівства” у владі.
Цікаву відповідь колишні голови дали на питання про те, які фракції найактивніше будуть протидіяти корупції у місцевих радах області. За їхніми словами, це малі фракції меншості. А саме такими меншовиками-опозиціонерами на Львівщині є “Наша Україна” і Партія регіонів.