Василь Телиця, перший заступник начальника міліції Львівщини – начальник УБОЗу, про захмарні апетити здирників та крадіїв бюджету
Жити на одну зарплату чимало службовців Львівщини категорично не хоче, навпаки – апетити місцевих хабарників та загалом масштаби цієї епідемії шокують та обурюють! А бюджет узагалі цинічно розкрадають мільйонами! Так, днями оперативники львівського УБОЗу затримали організовану злочинну групу медиків, які вимагали та отримували хабарі за оформлення груп інвалідності. Убозівці задокументували понад 50 фактів отримання хабарів фігурантами на суму понад 100 тис. грн. А торік убозівці затримали чиновника, який щотижня справно вимагав та збирав побори з підлеглих. Мовляв, хочеш працювати – плати. І платили – щотижня по 500 грн. Інакше він погрожував звільненням. Не бракує охочих розікрасти бюджетні кошти – тут лік іде на мільйони! Великі суми осідають у кишенях горе-посадовців і через оборудки з “протипаводковими” грішми та землею. Про це сьогодні спілкуємося з гостем “Пошти” – першим заступником начальника ГУ МВСУ у Львівській області – начальником УБОЗу Василем Телицею.
Наживалися на інвалідах
– Василю Васильовичу, розкажіть, будь ласка, детальніше про останню резонансну справу з викриття медиків-хабарників.
– Такого ґатунку кримінальна справа, себто з ознаками організованої злочинної групи, порушена УБОЗом вперше на Львівщині за останні 10 років. Певен: ця справа буде показовою для інших хабарників, зокрема медиків. Ламаємо і будемо ламати такі схеми й надалі! Дві особи, в яких медики вимагали хабара, не витримали і звернулися в УБОЗ. Зокрема, в жінки, в якої хвора дитина, вимагали хабара у сумі 4,2 тис. грн за групу інвалідності. Дійшло навіть до того, що вона взяла кредит у банку, аби дати хабара. Загалом суми фігурували різні. Так, за інвалідність пожиттєво вимагали 8 тис. грн, за третю групу – 1,5 тис. грн, другу групу – 3 тис. грн… Мова про ОЗГ із числа службових осіб структурного підрозділу однієї з львівських обласних медустанов. Організував та очолив ОЗГ голова цього підрозділу. Ще у складі групи були два лікарі та старша медсестра.
Тривалий час ці особи, зловживаючи службовим становищем, систематично вимагали та отримували хабарі від громадян з легеневими захворюваннями за видачу висновків про визнання групи інвалідності. Кожен мав свої чіткі “обов’язки”. Так, лікарі-експерти спільно з головою приймали комісійні рішення про призначення групи інвалідності хворим. Старша медсестра та ще один медик вимагали та отримували гроші від пацієнтів. Ділив “зароблене” наприкінці дня безпосередньо лідер ОЗГ. Затримали ж вимагачів на гарячому, коли ті отримали хабара.
Під час обшуку в них вилучили близько 20 тис. грн та медичні документи. Всього задокументували понад 50 фактів вимагання та отримання хабарів на понад 100 тис. грн. Порушено кримінальну справу за ч. 2 ст. 368 (одержання хабара у великому розмірі) КК України. Санкція статті передбачає до десяти років позбавлення волі. Тривають оперативні заходи щодо встановлення інших фактів злочинної діяльності ОЗГ.
Ефективна робота на результат
– Свого часу УБОЗ Львівщини зазнало нищівної, але справедливої критики з боку керівництва МВС. Прошу сказати, що Вам вдалося зробити з часу призначення на посаду начальника УБОЗу області (з травня 2010 р. – “Пошта”)? Поступ є?
– Передусім львівське УБОЗ вийшло із зони критики МВС. Прірву вдалося подолати у всіх показниках, є якісні зрушення в роботі підрозділу. Кадрове ядро підсилено, низку недобросовісних працівників звільнено. Тепер МВС відзначає позитивні та ефективні зміни у результатах роботи, що, звісно, приємно. Роботи на вдосконалення, звісно, ще багато. Зараз акцент робимо на якість праці, актуальність, резонанс та масштабність справ. Серед пріоритетів – виявлення злочинів у бюджетній сфері, бо охочих розікрасти скарбницю, на жаль, достатньо. Вміють красти вишукано, але ми ламаємо ці схеми. Наголошую, що кольори прапорів значення не мають: украв – відповідай! Також посилено напрям боротьби з хабарництвом, що нині є вкрай актуальним. Цьогоріч уже є 25 кримінальних справ, із яких три з ознаками ОЗГ скерували до суду.
Скажімо, однією з резонансних справ, яку, найімовірніше, скеруємо до суду вже у лютому, є затримання на гарячому начальника управління у справах захисту прав споживачів у Львівській області, який щотижня збирав побори з підлеглих. Ми зупинили це свавілля. Він справно вимагав від кожного з підлеглих “преміальні”. Людям щотижня у п’ятницю доводилося носити йому по 500 грн. Інакше – погрожував звільненнями. А оскільки більшості працівників установи залишалось до пенсії рік чи два, люди були змушені погодитися на “пропозицію” керівника. Лише за тиждень доводилось віддавати начальникові понад 10 тис. грн. Загалом у кабінеті посадовця виявили 100 тис. грн.
Уже скеровано до суду кримінальну справу стосовно в. о. начальника Львівської регіональної служби державного ветеринарного контролю та нагляду на держкордоні та транспорті. Мова про службу, яка дає дозвіл на ввезення продуктів із-за кордону. Тут також існувала своя схема отримання хабарів: для отримання відповідного дозволу служби ті, хто ввозив з-за кордону в Україну партії харчів, мали заплатити хабара. Власне під час отримання хабара розміром 10,4 тис. доларів й затримали посадовця. У його службовому кабінеті виявили ще понад 18 тис. доларів та 1,5 тис. євро. Звісно, такі “витрати” підприємці автоматично закладають у ціну імпортованого продукту.
– Чи охоче мешканців Львівщини пишуть заяви до УБОЗу на хабарників?
– Звісно, охочих є небагато, але пишуть. Свідомими мають бути самі громадяни. Не давайте хабарі! Якщо ж у вас вимагають хабара, звертайтеся до УБОЗу області, – знайдемо управу на таких осіб! Телефонуйте за номером 234-07-20. Працюємо від заявника. Думаю, що звертається лише 1% людей, у яких вимагають хабар.
Збагатитися на мільйони за рахунок бюджету
– У 1990-ті ОЗГ активно займалися рекетом та розбоями, а на чому нині роблять акцент ОЗГ?
– Передусім на економіці. Багато маститих злодіїв нині вже у бізнесі. Загалом ділкам цікаві бюджетні кошти. Зловмисники крадуть мільйонами та проводять земельні оборудки.
– Земельні апетити великі?
– Аж ніяк не малі! Торік виявили шість оборудок у земельній сфері. Одну з таких схем, унаслідок якої спритники ледве не заволоділи ділянкою вартістю 20 млн грн, ми викрили та порушили кримінальну справу. Виявили керівників однієї з фірм, які намагалися незаконно заволодіти земельною ділянкою площею понад 12 га. Спритники орендували у міськради земельну ділянку під будівництво та обслуговування мотельного комплексу. Проте згодом незаконним шляхом отримали витяги у підрозділах БТІ та фактично розпочали процес приватизації землі. Ми з’ясували, що на цій земельній ділянці немає будівельних конструкцій, тобто жодної підстави на право викупу цієї землі керівники фірми не мали. За оцінками земельних експертів, вартість ділянки, яку підприємці намагалися захопити, становить понад 20 млн грн.
– З року в рік лунає, що посадовці-ділки розкрадають і так звані протипаводкові гроші. Для когось стихія – це біда, а для горе-чиновників – шлях до збагачення. Які результати роботи маєте на цій ділянці?
– Так, є чимало зловживань, коли бюджетні гроші на протипаводкові заходи на Львівщині цинічно розкрадають і привласнюють. Порушуємо кримінальні справи. Зокрема, викрили службових осіб одного з управлінь та працівників одного з ТзОВ які, зловживаючи службовим становищем, склавши фіктивні акти, завищили вартість виконаних робіт із відновлення захисної дамби та берегоукріплення річки Стрий. Як наслідок – привласнили 630,3 тис. грн бюджетних коштів програми “Комплексний противопаводковий захист у Прикарпатському регіоні”. Також викрито службових осіб одного з управлінь, які завищили вартість будівельних матеріалів і виконаних робіт. Упродовж 2009 – 2010 рр. вони незаконно перерахували одному з підприємств 2,89 млн грн бюджетних коштів, які було виділено на виконання будівельних робіт для акумуляції паводкового стоку на правобережній заплаві ріки Дністер.
Про наркоділків та екс-засуджених
– Торік в інтерв’ю “Пошті” Ви зазначали, що зробите акцент на виявленні наркоділків. Чи вдалося Вам це?
– Працюємо в цьому керунку. Торік у сфері незаконного обігу наркотиків львівське УБОЗ розкрило 15 злочинів, у тому числі п’ять фактів контрабанди і сім фактів збуту наркотиків. До суду скеровано кримінальні справи щодо двох ОЗГ із міжнародними зв’язками, учасники яких займались контрабандою важких наркотиків. Зокрема, виявили та ліквідували контрабандний канал переправлення кілограма кокаїну з Польщі до України. Вилучена партія елітного наркотику сягнула суми у понад 100 тис. доларів. “Кокаїнову доріжку” припинили на українсько-польському кордоні – у с. Шегині (Мостиcький район). Там на гарячому затримали фігурантів із Польщі та України. Також торік вилучили й кілограм марихуани.
– Зараз маємо хвилю виходу на волю маститих кримінальників, яких засудили за розбійні напади у криваві 1990-ті. УБОЗ відслідковує це питання?
– Звісно, що так. Припускаю, що можливий сплеск організованої злочинності. Безперечно, громадянам не варто панікувати, адже оперативна ситуація у нас на контролі – тримаємо руку на пульсі. Водночас про безпеку власних осель не варто забувати. Зрештою, про це правоохоронці наголошують щоденно. Якщо ж злочин скоєно, треба звертатися до міліції.