У понеділок лідеру опозиції вручили постанову про притягнення до
кримінальної відповідальності та обрали запобіжний захід – підписку про
невиїзд
Учора Генпрокуратура України змінила статус Юлії Тимошенко з підозрюваної на обвинувачувану та взяла з неї підписку про невиїзд. Про це повідомили після того, як Тимошенко вийшла з будівлі ГПУ після більш ніж двогодинного допиту в понеділок, 20 грудня. Леді Ю вручили постанову про притягнення до кримінальної відповідальності обвинуваченої та обрали запобіжний захід – підписку про невиїзд.
Вона також зачитала витяг з тексту постанови ГПУ, в якій мова йде про те, що вона “діючи умисно в особистих інтересах, вирішила одноосібно прийняти рішення щодо використання коштів, що надійшли від продажу квот на викид парникових газів та мали цільове призначення на покриття видатків державного бюджету України з виплати пенсій”.
“Все це дійсно нагадує абсурд, і я розумію, що таким чином Президент України розправляється зі своїм головним і єдиним конкурентом”, – зазначила Ю. Тимошенко.
Знищити небезпечну опозицію
Арешти низки екс-міністрів уряду Юлії Тимошенко, регулярні допити в Генпрокуратурі самої лідерки опозиції для пересічного українця є мало зрозумілими. І всю цю історію можна розділити на дві складові: власне кримінальну, яку влада інкримінує колишнім урядовцям і самій Юлії Тимошенко, і політичну, яку справі надає сама опозиція та нечисленне експертне коло.
Отож, щодо Тимошенко порушено кримінальну справу за ч. 3 ст. 365 Кримінального кодексу (“Перевищення влади, яке спричинило тяжкі наслідки”). Мова про нецільове використання коштів, отриманих із продажу квот на викиди парникових газів.
Окрім того, за інформацією “Української правди”, Генпрокуратура готується висунути Тимошенко звинувачення в рамках нової кримінальної справи щодо придбання тисячі спеціалізованих транспортних засобів, які роздано лікарням у віддалених регіонах України під час минулорічної президентської кампанії.
Фактично лідеру опозиції заборонено виїздити з Києва. Але чи мала Юлія Тимошенко намір тікати з України? Адже вона добре усвідомлює, що такий вчинок перекреслив її як політика і її політичне майбутнє. Якраз знищення небезпечної для себе опозиції домагається чинна влада. Метод знищення – порушення кримінальних справ.
Леді Ю навряд чи арештують
Але, якщо проти соратників Юлії Володимирівни кримінальні справи і ув’язнення є прийнятним методом знищення, то для самої лідери БЮТ кращого способу підняття політичного рейтингу годі шукати. Це добре розуміє влада, яка готується до парламентських виборів-2012. Арешт і ув’язнення Тимошенко, без сумніву, відіб’ється на результатах виборів Партії регіонів.
З іншого боку, якщо дати спокій небезпечній опозиції, то це ще більший ризик, оскільки рейтинг правлячої партії від діяльності Тимошенко може впасти ще нижче, ніж він упав нині унаслідок прийняття Податкового кодексу. Утім сильні світу цього схиляються до думки, що влада не наважиться ув’язнити Тимошенко. Цікавою в контексті усіх цих кримінальних справ є думка впливового бізнесмена Ігоря Коломойського:
“Ну, напевно, тут присутній якийсь політичний тиск на неї, але я не думаю, що її хтось посадить або зачепить, або затримає. А от ті люди, які працювали, скажімо, так, на місцях, міністри, чиновники... якщо вони чимось займалися, мабуть... Не всіх же садять. У будь-якому тиску можна знайти політику. Але я вважаю, що спочатку потрібно розібратися з господарською частиною, тому що не всіх же чіпають. Я не чув, щоб з моїх знайомих, хто працював при Тимошенко, щоб когось викликали. Тому що вони працювали чесно та кишені собі не набивали. А багато набивали собі кишені, ось за це їх сьогодні і тягають. Не треба шукати політику там, де є звичайна економіка”.
Якщо леді Ю все-таки арештують, то це вже буде її друге перебування у СІЗО.
Так, у 2001 р. Тимошенко вийшла із Лук’янівського СІЗО ще відомішим політиком, аніж була до того. Інша річ, чи допустять її до виборів.
Хто вже за ґратами?
Варто нагадати, хто з колишніх підлеглих Юлії Тимошенко нині за ґратами. Отже, останнім минулого тижня Генпрокуратура затримала екс-міністра охорони навколишнього природного середовища Георгія Філіпчука за підозрою в зловживанні службовим становищем. Печерський райсуд Києва обрав запобіжним заходом для нього тримання під вартою терміном на 2 місяці до 15 лютого. Про це сказано в повідомленні прес-служби Генпрокуратури. Відповідне рішення суд прийняв за поданням слідчого Генпрокуратури.
Екс-перший віце-прем’єр-міністр Олександр Турчинов пов’язує затримання Філіпчука з діяльністю компанії Vanco Prykerchenska (Британські Віргінські острова). За даними самої Тимошенко, Філіпчук також є обвинувачуваним у кримінальній справі про нецільове використання коштів, отриманих від продажу квот на викиди парникових газів у рамках Кіотського протоколу.
Окрім цього, під вартою також перебуває екс-перший заступник міністра оборони Валерій Іващенко. Його звинувачують в ухваленні незаконного рішення про реалізацію майна Феодосійського судномеханічного заводу. Кримінальну справу розслідує Військова прокуратура.
У СІЗО також перебувають екс-голова Держмитниці Анатолій Макаренко і екс-перший заступник голови правління НАК “Нафтогаз України” Ігор Діденко. Так, 8 червня СБУ порушила справу за фактом розтрати службовцями “Нафтогазу” шляхом зловживання службовим становищем 11 млрд куб. м транзитного газу вартістю 33,9 млрд грн, що належав компанії RosUkrEnergo. Макаренка СБУ затримало 23 червня, а 30 червня йому висунули обвинувачення в службовій недбалості під час розмитнення 11 млрд куб. м газу в 2009 р.
Діденка ж арештували у так званій “стокгольмській справі”. Міжнародний арбітражний трибунал Стокгольма 8 червня зобов’язав НАК “Нафтогаз України” повернути “РосУкрЕнерго” 11 млрд куб. м газу, а також виплатити компанії штраф, який передбачено за контрактом, у товарній формі у розмірі 1,1 млрд куб. м газу. Окрім того, суд зобов’язав “Нафтогаз” заплатити “РосУкрЕнерго” 197 млн дол. за порушення контракту.
Пізніше СБУ порушило справу за фактом завданих збитків державі Україна у зв’язку з рішенням Стокгольмського арбітражу. Головними фігурантами справи стали екс-перший заступник голови НАК “Нафтогаз” Ігор Діденко і екс-голова Держмитниці Макаренко.
Регулярно на допити у Генпрокуратуру ходять й інші міністри уряду Юлії Тимошенко. Зокрема Олександр Турчинов, Юрій Луценко. Проти екс-міністра МВС вже порушили кримінальну за “привласнення, розтрату майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем”.
Арешт Тимошенко був би серйозною помилкою влади
Володимир Фесенко, політолог,
директор Київського інституту проблем управління ім. Горшеніна:
– Прошу сказати, для чого влада переслідує Юлію Тимошенко і її команду, розуміючи напевне, що вся ця історія призведе до зростання рейтингу лідера опозиції?
– От, якщо її посадять, тоді рейтинг, можливо, й буде зростати. Арешт Тимошенко був би серйозною помилкою влади. Оскільки це спричинить величезний міжнародний скандал і можливу реанімацію Тимошенко як політичного лідера. Сьогодні вона, хоча й залишається найбільш рейтинговим опозиційним політиком, але, на жаль, має величезний антирейтинг. За даними соціологічного дослідження, яке провів Центр Разумкова, дві третини опитаних не підтримують діяльності Юлії Тимошенко.
Арешт може допомогти їй змінити цю тенденцію. Насправді, мені видається, що дії проти Тимошенко, з одного боку, є продовженням цього правового пресингу проти неї та її команди, щоб відволікти увагу від організації опозиційних акцій, опозиційної активності. А з іншого боку, темою зловживань Тимошенко і її уряду влада хоче зменшити її рейтинг.
– Це єдина мета цього політичного галасу, здійнятого навколо кримінальних справ?
– Ще однією метою на перспективу є те, що на виході все це має звестися до судимості Тимошенко. Можливо, без арешту, бо арешт створив би додаткові проблеми. Але прив’язка Тимошенко до кримінальних справ, порушених проти її урядовців, її судимість фактично усуне лідера БЮТ з публічної політики, і вона не зможе претендувати не тільки на президентство, але й навіть на депутатський мандат. І це означатиме усунення Тимошенко з політичної перспективи.
– То все-таки чого більше у всій цій історії – криміналу чи політики?
– Щодо політики, то, безумовно, вона є. Наявна політична мотивація, є політичний контекст і політичне підґрунтя. Але є і зачіпки, пов’язані з багатьма не дуже коректними рішеннями і діями уряду Тимошенко, а іноді й відвертими зловживаннями, порушеннями бюджетних норм, а то і окремих законодавчих норм. Це і є зачіпкою в діях правоохоронних органів проти Юлії Тимошенко. На жаль, таких зловживань, гачків, на яких висить подальша доля Тимошенко, достатньо багато.