За перевищення швидкості, можливо, доведеться платити від 3,4 до 10,5
тисячі гривень – такі суми передбачено у новому Адмінкодексі
Уже наступного року українські водії платитимуть більші штрафи за грубі порушення Правил дорожнього руху. Нині у Києві три відомства – Мін’юст, Мінтранс і МВС – працюють над новою версією Адміністративного кодексу. Як стверджують у Департаменті ДАІ МВС України, потреба змінити документ назріла давно.
– Зараз фахівці працюють над тим, аби адаптувати наш Кодекс про адміністративні правопорушення до європейських стандартів, – розповів “Пошті” Євген Кравець, керівник прес-служби Департаменту ДАІ МВС України. – Адже цей документ не змінювався ще з 1984 року. Наша мета – зробити Адмінкодекс більш ефективним і покращити безпеку на дорогах. Йдеться загалом про ефективність попередження порушень Правил дорожнього руху. Підвищення штрафів – це лише невелика складова документа. До того ж мова йде не про кардинальні підвищення штрафів. Суми підвищать лише за грубі порушення, скажімо, перетин залізничних переїздів, керування автомобілем у нетверезому стані, перевищення швидкості. Хочу також наголосити, що перед поданням документа в Кабмін над ним працюватиме експертна група, до якої залучать і водіїв, і правозахисників. Наразі завчасно говорити про прийняття цього кодексу.
За інформацією видання “Дзеркало тижня”, у нинішньому варіанті проекту Адмінкодексу пропонують ввести диференційовану відповідальність залежно від категорій авто.
Найсуворіше покарання передбачається для водіїв небезпечних вантажів. Наприклад, за керування автомобілем у стані алкогольного або наркотичного сп’яніння водій легкового авто заплатить штраф 3400 грн, маршрутки – 8500 грн, бензовоза – 10500 грн. За повторне порушення штрафи збільшуються вдвічі. Нині штрафи за керування транспортними засобами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або під впливом лікарських препаратів становлять від 2550 до 3400 грн, незалежно від виду транспорту.
Згідно з новими правилами, пропонують ввести і градацію покарань за перевищення швидкості: до 10 км/год, від 10 до 30 км/год, від 30 до 50 км/год і вище. При цьому, тепер даішники вважатимуть порушенням перевищення дозволеної швидкості навіть на кілька кілометрів за годину, а не від 20 км/год, як раніше. За порушення правил перетину залізничних переїздів штраф може становити 1360 грн (сьогодні – від 255 до 510 грн). А якщо повторно протягом року – 2720 грн. До оновленого документа також ввійде окремий пункт спеціально для гонщиків і організаторів перегонів.
За словами Євгена Кравця, за проектом нового Адмінкодексу, передбачено також систему єдиних штрафів. Якщо сьогодні суворість покарання за порушення Правил дорожнього руху визначає інспектор, то новий документ, адаптований під Європу, передбачає єдиний штраф.
– Я переконаний, що збільшення адмінштрафів за порушення під час керування авто вплине на культуру водіїв, – сказав у коментарі “Пошті” Богдан Мицак, керівник ДАІ Львова. – Але до цього можна було б додати й інші нюанси – вилучення посвідчення та конфіскацію автомобіля, тоді люди точно б думали кілька разів перед тим, як порушити Правила дорожнього руху. У сусідніх європейських країнах такі правила діють. Не треба їхати далеко, перетніть кордон і побачите, що у Польщі ніхто не забуває вмикати ближнє світло чи користуватися паском безпеки. Згідно з розробленим Адмінкодексом, який от-от мають прийняти, водій легкового авто сплачуватиме понад 3 тис. грн, маршрутного таксі – понад 8 тисяч, а великогабаритного авто – понад 10 тисяч. Хіба це не змушує задуматися про правила безпеки?
Водночас, у ДАІ вирішили проблему злісних неплатників штрафів. Відтепер покарання не уникнути нікому. Адже, якщо у водія є не сплачений штраф за порушення Правил дорожнього руху, він нічого не може зробити зі своїм авто, зокрема, пройти техогляд, зняти чи поставити авто на облік.
До теми:
З початку року на дорогах Львівщини зафіксовано 69 випадків керування авто у стані алкогольного сп’яніння (4 осіб загинуло та 89 – травмовано); 22 випадки перевищення встановленої швидкості (4 осіб загинуло та 38 – травмовано); 629 випадків перевищення безпечної швидкості (82 осіб загинуло та 822 – травмовано), а також два випадки порушення правил перетину залізничних переїздів (2 осіб загинуло та 2 – травмовано).