Михайло Курочка, заступник начальника ГУ МВСУ у Львівській області,
про відповідальність правоохоронців, скарги мешканців регіону та
“адреналін” для сімейних дебоширів
На Львівщині за останні чотири місяці через зволікання у проведенні перевірок звернень громадян чи незаконно прийнятих рішень до відповідальності притягнули 47 правоохоронців. Сім осіб звільнили з органів внутрішніх справ, решті – оголосили стягнення. Найбільше ж покарано працівників ДАІ. Про це “Пошті” повідомив заступник начальника ГУ МВСУ у Львівській області Михайло Курочка. Донедавна він п’ять років поспіль був фактично спостерігачем за діяльністю міліції (нагадаємо, що свого часу він обіймав посаду головного міліціонера Львова – “Пошта”), а цьогоріч у серпні міністр МВС призначив пана Курочку заступником начальника міліції Львівщини. Відповідно, нині він курирує роботу міліції громадської безпеки (дільничних інспекторів, патрульно-постову службу), дозвільну систему, конвойні підрозділи, судову міліцію та ДАІ. Полковник, як вимогливий керівник, за сувору дисципліну серед правоохоронців, мовляв, тоді все гаразд із реєстрацією злочинів та заяв громадян. При цьому одразу ж визнає, що дисципліна для окремих міліціонерів дається ще дуже складно.
Дисципліна і ще раз дисципліна!
– Михайле Івановичу, як оцінюєте сьогодні діяльність львівських правоохоронців і які маєте зауваги до їх роботи?
– Ще потрібно докласти багато зусиль, аби міліціонери до громадян були толерантними, ввічливими та культурними. Всі рішення правоохоронців мають бути прозорі, зрозумілі та законні. Важливою тут є роль керівників. Дисципліну наводити в колективі завжди важко. І пручається насамперед керівна ланка. Зрештою, низка керівників громадської безпеки не дала собі ради та не змогла переформатуватися. Як наслідок – п’ять керівників громадської безпеки у райвідділах міліції області звільнені з посад. Щодо Львова, то є претензії до діяльності підрозділів громадської безпеки Сихівського та Личаківського райвідділів міліції. Риба псується з голови… Якщо працює єдина команда, то буде результат. Якщо ж керівник ледачий, байдужий, полюбляє випити чи вирішує власні справи, підлеглі це одразу ж схоплюють…
– Знаю, що за останній час суттєво зменшилася кількість повторних звернень громадян до міліції. Прошу сказати, чому?
– Так, повторні звернення зменшилися – на 40%. По лінії ДАІ – майже на 60%. Це результат роботи комісії (її створив своїм розпорядженням), до складу якої, окрім мене, входять керівники міліції громадської безпеки. Комісія працює двічі на тиждень: у середу з 15.00 до 18.00 та у суботу – з 10.00 до 12. 00. Зокрема, запрошуємо скаржника, протилежну сторону, заступника начальника райвідділу та керівників підрозділів. Спочатку слухаємо претензії заявника, а потім даємо оцінку діям міліції. Хто недопрацював з підлеглих, караємо.
– Скажіть, будь ласка, скільки міліціонерів покарано за погану роботу?
– На Львівщині за останні чотири місяці через зволікання у проведенні перевірок звернень громадян чи незаконно прийнятих рішень до відповідальності притягнули 47 правоохоронців. Сім осіб звільнили з органів внутрішніх справ, решті – оголосили стягнення. Найбільше ж покарано працівників ДАІ. Скажімо, мав правоохоронець притягнути до відповідальності правопорушника, натомість цього не зробив. Або ще один приклад. Мешканці Городоцького району скаржилися, їх заяви повертали до райвідділу, але розгляд проблеми так ніхто й не контролював і належним чином ніхто з громадянами не працював. Як наслідок – керівника відділу громадського безпеки Городоцького райвідділу міліції звільнено із займаної посади. Міліція, особливо дільничні, зобов’язана реагувати на правопорушення! Хто цього не дотримується, позбувається посади! Так, два роки поспіль тривав конфлікт, де в одному з будинків у м. Сколе чоловік зробив перепланування без згоди сусідів. Згодом дійшло до сварок, а далі й до бійок між ними. Зрештою, на комісії це конфліктне питання вдалося врегулювати. Корінь зла був у дільничному, який не реагував на заяви людей.
– А чи багато маємо на Львівщині, даруйте, “футболу” заявників?
– Того, хто укриватиме чи не буде реєструвати злочини, чекає звільнення з ОВС! Нині таких випадків в області немає. Злочини вже ніхто не укриває.
15 діб для сімейного бешкетника
– На що найбільше скаржаться жителі Львівщини, коли приходять до Вас на прийом?
– Передусім на сімейно-побутові проблеми. Так, мешканці ділять межі і навіть право на користування криницею. По-друге, на домашніх дебоширів. Скажімо, на Львівщині за 11 місяців 2010 р. правоохоронці склали 5518 адмінпротоколів про насилля в сім’ї (це більше ніж торік – за аналогічний період їх було 4639). У Львові їх найбільше у Сихівському (400 адмінпротоколів) та Шевченківському (224) районах, найменше – у Галицькому (102). Дільничні інспектори складають адмінпротоколи про насилля в сім’ї, які потім скеровують до суду. Суд зазвичай штрафує порушників – сімейних бешкетників. Виходить, що родина страждає двічі: перший раз, коли горе-чоловік влаштував бійку вдома, а другий – коли суд на нього наклав штраф, кошти на який, звісно, йдуть зі сімейного бюджету. Отож, спочатку сім’я страждає фізично і морально, а потім ще й матеріально. Маємо такі випадки, що домашніх кривдників суди штрафують і по 5-7 разів. З іншого боку, є й альтернативне покарання – виправні роботи чи 15 діб арешту. Певен: краще нехай 15 діб той розбишака посидить за ґратами, ніж матеріально через нього має страждати вся сім’я! Думаю, що на півроку цього адреналіну дебоширові вистачить. Нині ж суд здебільшого штрафує. Якщо з боку більшості райсудів області є правильне розуміння проблеми, то у Львові ще маємо лояльне ставлення до бешкетників з боку судів, аналогічно тому, як колись було до автозлодіїв.
Ріст вуличної злочинності
– Михайле Івановичу, яка нині криміногенна ситуація на Львівщині? І які є проблемні питання для роботи міліції?
– В області є ріст злочинності на вулицях, ріст злочинів через пиятику, а також побільшало злочинів, які скоюють колишні засуджені. Цілком на часі збільшення правоохоронців на вулицях. Так, у Львові мало б щодня бути 395 піших маршрутів, а це 800 міліціонерів. Нині ж є 50-60 маршрутів. На вулицях бракує працівників патрульно-постової служби. Як свідчить досвід, якщо є правоохоронець на вулиці, злочинець уже не піде. Певен: міліцію треба матеріально та технічно підтримувати, вона має бути мобільна та комунікабельна. Так, у Львові є лише 16 камер відеоспостереження, тоді як в Івано-Франківську – 126. Міліція таким чином має можливість моніторити ситуацію, де сталося пограбування чи ДТП. Зазвичай, такі пограбування на 70% розкривають, бо злочинець далеко не втече. Потрібні такі відеокамери і в районах регіону. На першому місці в Україні має бути безпека громадян! А задля цього мають бути залучені всі можливі методи, ресурси та фінанси.
– На ринках Львівщини запрацювали громадські приймальні, де дільничним інспекторам можна поскаржитися на корупційні дії органів контролю. Водночас уже самі підприємці припускають, що без данини не обійдеться… Чи не стануть ці дільничні “царьками” на ринках?
– І я цього не виключаю. Звісно, будемо жорстко з цим боротися. Для того щука, щоб карась не дрімав… Є керівники, які мають це контролювати. Зрештою, нехай люди звертаються особисто до мене. Я вже казав: мої прийомні дні в середу та суботу у приміщенні ГУ МВСУ у Львівській області.
P.S. У понеділок, 20 грудня, у правоохоронців професійне свято – День міліції. “Пошта” принагідно вітає всіх правоохоронців Львівщини зі святом та зичить міцного здоров’я, невичерпної життєвої енергії, оптимізму, підвищення по службі та родинного затишку.