Безпечний вояж залізницею

Олексій Костенко,  начальник УМВСУ на Львівській залізниці

Олексій Костенко,  начальник УМВСУ на Львівській залізниці

Сьогодні апетити злодіїв у залізничному транспорті такі ж, як у громадському – їх найбільше цікавлять мобільні телефони та гаманці. Їхніми “друзями” у цьому плані є пасажири-ґави, які зазвичай самі не дбають про власні речі, а потім бідкаються. Також залізничних крадіїв ваблять кольорові метали. Поцуплений крам згодом здають на пункти прийому металобрухту. При цьому навіть не задумуються, що своїми діями створюють небезпеку для рухомого складу. Про це спілкуємося з гостем “Пошти” Олексієм Костенком, начальником УМВСУ на Львівській залізниці. Не бракує на залізниці й охочих збагатитися на пальному чи бюджетних коштах. “Немає значення, хто крав, –  машиніст чи високопосадовець залізниці. Є кримінал – відповідай, згідно зі законом! У цьому є 100-відсоткова підтримка начальника Львівської залізниці Богдана Піха”, – акцентує генерал-майор. 

Розгулу злочинів немає

– Олексію Олександровичу, прошу сказати, якою є криміногенна ситуація сьогодні на Львівській залізниці? Скажімо, торік зросла кількість злочинів, а як є зараз?

– Криміногенна ситуація на ділянці обслуговування  – Львівсь­кій залізниці (функціонує на теренах семи областей Західної України, де розташовані 90 вокзалів) – контро­льована і стабільна. Щоправда, побільшало крадіжок державного майна. Турбує і проблема наркозлочинності.  

– Чи гарантує міліція громадянам безпеку, коли вони пересуваються пасажирськими потягами та перебувають на вокзалах і станціях?

– Порівняно з іншими залізницями України, Львівська залізниця є найбільш безпечною. Певен, що пасажири і самі це бачать. Запевняю: розгулу злочинів на вокзалах, у пасажирських потягах і електричках немає. Це завдяки комплексній роботі особового складу Управління, посиленню профілактичних заходів, залученню додаткових сил для охорони громадського порядку та проведенню низки операцій. Передусім, що є вкрай важливо, акцент робимо на профілактичній роботі. Краще попередити злочин, аніж потім “бити по хвостах”. Звісно, дає хороший ефект і міліцейський супровід пасажирських потягів. Такі працівники постійно проходять вишкіл. Скажімо, у фірмових потягах “Львів – Київ” та “Київ –Львів” за період мого керівництва (зі серпня 2010 р. – “Пошта”) не було жодного кримінального випадку. Окрім цього, добре виконують свої обов’язки співробітники патрульно-постової служби та чергових частин на вокзалах Львівської залізниці. На кожне звернення громадян щодо тієї чи іншої події є належне реагування правоохоронців. Наголошую: жоден випадок не залишається поза нашою увагою! Реагуємо оперативно. Важливо й те, що на перонах вокзалів на станціях Львів, Чоп, Ужгород, Чернівці та Рівне встановлені камери відеоспостереження. Звісно, їх наявність суттєво допомагає знаходити злочинців.

– Зоною обслуговування Управління є сім областей України. Де найбільш проблематична ділянка?

– Скажімо, донедавна були проблеми на Івано-Франківщині, де в людей викрадали речі. Тепер все спокійно – наші оперативники затримали маститого злодія, який займався цим ремеслом. Ще проблематичними у криміногенному плані залишаються певні напрямки електричок. Так, на Львівщині це стосується Самбірського напрямку. Відповідно, будемо збільшувати кількість патрулів у електричках.

– Свого часу пасажирські потяги московського напрямку мали недобру славу – у них злочинці жорс­токо били та забирали гроші в заробітчан, які поверталися додому. Якою є ситуація тепер?

– На щастя, це вже історія, і зараз таких розбійних нападів немає. Правоохоронці зробили все, аби ліквідувати це явище. У 2010 р. не маємо жодної заяви, що особа поверталася потягом зі заробітків і її обікрали. Зазначу, що Стрийський районний суд досі слухає кримінальну справу, де фігурантами є члени організованого злочинного угруповання, які “спеціалізувалися” саме на заробітчанах. Минулого тижня наші співробітники виїздили на чергове судове засідання. Більше аналогічних ОЗГ на Львівській залізниці не було. Загалом розкрили всі пограбування та розбійні напади (окрім одного у Тернополі), які цьогоріч трапилися на території обслуговування.

Попит – метал та пальне

– У громадян злодії крадуть мобільні, а на що є попит на залізниці з державного майна?

– Метал. Викрадень не бракує. Особливо на Закарпатті, де цим займаються цигани. Вчасно виявляємо та реагуємо на крадіжки. На щастя, якихось надзвичайних ситуацій не було. Одне з основ­них завдань транспортної міліції – безпека вантажів, які перевозять залізницею. Тому МВС України систематично проводить цільові оперативно-профілактичні операції “Вантаж”. Так, міліціонери на Львівській залізниці запобігли 11 крадіжкам вантажів. Під час оперативно-профілактичної операції “Вантаж” на Львівській залізниці відпрацьовано 83 станції, де здійснюються вантажні операції, та 112 вантажних поїздів. Як наслідок – затримано три злочинні групи, які крали вугілля, брухту чорного та кольорового металів, обладнання для промислових підприємств та залізничного транспорту. Порушено 11 кримінальних справ, до відповідальності притягуємо 15 осіб.

– А до пального безпосередньо залізничники ще ласі? 

– Так. Зокрема, оперативники затримали машиніста та помічника машиніста, які викрали 200 л пального з локомотива. Їх звільнили з роботи. Порушено кримінальну справу, яку невдовзі мають передати до суду. І це непоодинокі випадки. 
Про псевдозамінування та іменні квитки

– Цього року телефонні “жартів­ники” добряче понервували міліціонерів, МНС та пасажирів, повідом­леннями про замінування Львівського вокзалу. Ці псевдозамінування забирають час, який можна було використати задля розкриття якогось злочину. 

– На жаль, вони справді відволікають на кілька годин… Пасажирам це завдає неабиякого клопоту. У 2010 р. вже чотири рази “мінували” Львівський вокзал. Хуліганам-мінерам варто пам’ятати про кримінальну відповідальність: мінімум – штраф, максимум – тюремні ґрати! Отож, телефонні ігри у псевдозамінування спустошать гаманець жартівника на суму від 8,5 до 17 тис. грн (від 500 до 1000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян), або ж за такі витівки передбачено обмеження волі від шести місяців до п’яти років.

Таке покарання за телефонні “жарти” передбачено
ст. 259 КК України “Завідомо неправдиве повідомлення про загрозу безпеці громадян, знищення чи пошкодження об’єктів власності”.

– Олексію Олександровичу, на Вашу думку, чи є потреба у поверненні іменних квитків (їх скасовано у 2007 р., коли міністром транспорту був М. Рудьковсь­кий  – “Пошта”) у пасажирських потягах? Адже оперативники не раз акцентували, що за їх наявності було б більше можливостей швидше розкрити злочин.

– Так, коли були імені квитки, правоохоронцям було легше працювати. Тоді вони справді мали більше можливостей для розкриття того чи іншого злочину. Водночас вважаю, що держава вже не повернеться до цього і не відновить іменні квитки… Треба працювати в тих умовах, які є. В Росії іменні квитки є – там ситуація вимагає. Кажу про теракти.

Кадрове питання

– До цієї посади Ви працювали начальником Департаменту внутрішньої безпеки МВС України. Відповідно, маєте бачення виконавчої дисципліни правоохоронців. Яку б Ви дали оцінку своїм підлеглим?

– Насамперед потрібно “підтягнути” виконавчу дисципліну! Декого вже звільнено. Загалом правоохоронці з досвідом роботи є більш дисциплінованими та добросовісними, вимогливими до себе. Молодим ще потрібно цього вчитися – було б бажання… Вимагаю, щоб підлеглі працювали в рамках закону та з повагою до людей. Тим паче, що міліція живе за кошти платників податків. Загалом ставлю вимогу підлеглим (і це також бачення МВС) – більш ефективно працювати щодо виявлення хабарників, економічних злочинів, боротьбі з наркозлочинами. Щодо економічних злочинів, то немає значення, хто крав, – машиніст чи висопосадовець залізниці. Є кримінал – відповідай згідно зі законом! У цьому є 100-відсоткова підтримка начальника Львівської залізниці Богдана Піха.

– Яка ділянка в Управлінні є найсильніша, а яка, навпаки, слабка?

– Сильна – слідство, слабка – ВБНОН. Маю зауваги і до роботи карного розшуку та ВДСБЕЗ. Там є кадрова проблема.

– На жаль, досі честь міліцейського мундира, окрім фактів хамства та грубіянства, ганьбить і проблема пияцтва серед працівників. Чи не краще гнати утришия таких горе-співробітників?!

– Справді, від таких працівників, які є у групі ризику, треба позбавлятися. За хамство та грубіянство до громадян, а також пияцтво, потрібно звільняти з роботи. У міліції таким не місце!

– Минулого тижня  до Львова приїздила делегація з Грузії. Посадовці розповіли, що нині грузинська поліція займає третє місце у рейтингу популярності (більше там довіряють церкві та армії), а колись це було лише 2%. Ситуацію змінило і підвищення у кілька разів зар­плат поліцейським. Відповідно, зникло хабарництво. Щоб українська міліція працювала краще, потрібно збільшити зарплати чи не тільки?

– Маючи понад 30-річний досвід роботи у міліції, певен: підняттям зарплат (звісно, це потрібно) все не вирішиш – потрібен і хороший вишкіл, ментальність, культура, патріотизм. Працювати треба якісно та професійно! 

 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4238 / 1.65MB / SQL:{query_count}