Володимир Гураль, заступник прокурора Львівської області, про організовані злочинні групи, контрабанду та хабарників
До місцевих виборів залишилося 16 днів, а, відповідно, це досить гаряча пора для ще чинного депутатського корпусу. Мова тут не про нормотворчу діяльність, а про отримання хабарів за виділення земельних ділянок. Мовляв, ще треба, даруйте, встигнути урвати. Правоохоронні органи, зокрема прокуратура області, попереджають: за ці два тижні пильнуватимуть за фактами хабарництва ще дужче! Вчора ж в обласній прокуратурі відбулася координаційна нарада, де правоохоронці та прокурори підсумовували роботу за 9 місяців 2010 року та говорили про стратегію спільної діяльності у подальшому. Акцент – на наступальність та якісну доказову базу під час збирання матеріалів. Сьогодні “Пошта” спілкується зі заступником прокурора Львівської області Володимиром Гуралем.
Працювати стали ефективніше
– Володимире Дмитровичу, прошу сказати, як Ви оцінюєте роботу правоохоронних органів Львівщини стосовно протидії організованій злочинності у 2010 році?
– Схвально те, що цьогоріч в області досягнуто певних позитивних результатів у протидії організованій злочинності, адже покращилася робота багатьох підрозділів. Зокрема, вдосконалив свою роботу в окремих напрямках УБОЗ, який, нагадаю, з року в рік критикували. Загалом правоохоронні органи Львівщини припинили діяльність 12 організованих угруповань, до складу яких входило 48 осіб. Тішить, що є тенденція до збільшення кількості виявлених угруповань, які скоюють злочини в сфері економіки. Таких із початку року виявлено п’ять. Також припинено діяльність двох угруповань, які вчиняли крадіжки дизпалива та нафти з трубопроводів, що проходять через територію області. Cкеровано до суду кримінальну справу щодо ОЗГ у складі 10 осіб, яке через незаконні врізки до трубопроводу ДП “ПрикарпатЗахідтранс” викрало дизпалива на суму понад 3,5 млн грн. До складу групи входили приватні підприємці, які через АЗС реалізовували викрадене пальне. Аби забезпечити відшкодування завданих збитків, було накладено арешт на їхнє майно на понад 6 млн грн. Також цьогоріч значно покращило свою роботу УСБУ. Кажу про один зі спецпідрозділів, який у 2010-му викрив чотири ОЗГ. Так, ще два роки тому до УСБУ області були зауваження, а тепер є ефективна та системна робота. Також торік лунала критика, що не виявлено фактів хабарництва серед митників. У 2010-му є такі факти.
– А за що, навпаки, Ви б покритикували правоохоронні органи регіону?
– Вимагає активізації діяльність передусім спецпідрозділів УБОЗу щодо протидії злочинним проявам у бюджетній, земельній, банківській сферах. Насамперед нас не влаштовує те, що немає виявлених ОЗГ із корумпованими зв’язками у бюджетній сфері. Окрім цього, УБОЗ фактично не доклалося до розшуку викрадених ОЗГ автівок. Натомість карний розшук обласного управління міліції тут спрацьовує краще. Ба більше, УБОЗу начебто не існувало, коли йшлося про розкриття умисних убивств минулих років, особливо резонансних. Зрештою, відбулися кадрові зміни в одному з підрозділів УБОЗ і ми очікуємо, що ситуація нарешті зміниться на краще.
– Однією з найбільш резонансних справ Львівщини є кримінальна справа, де було затримано осіб, які займалися продажем трамадолу. На Вашу думку, чи титанічна праця силовиків, даруйте, не зійде на пси і резонансну кримінальну справу в суді не розвалять?!
– Торік в області було викрито дві злочинні організації (загалом в Україні чотири – “Пошта”). Вони є більш небезпечні, ніж ОЗГ! Це більші масштаби діяльності, більше задіяно людей, чіткіший розподіл ролей. Зрештою, їхня діяльність є більш небезпечна. Зокрема, кажу про злочинну організацію “Доктор”, яка займалася не просто торгівлею, а розповсюдженням наркотичних засобів. Там були набрані спеціальні фахівці, які знали, чим займаються… А щодо закидів, що справа зійде на пси, то власне у пресі щодо цієї кримінальної справи саме така думка вже лунала. Мовляв, зі суддями це питання вже вирішено. Поза тим, голова Шевченківського суду м. Львова заявив, що це не відповідає дійсності і цю резонансну справу буде доведено до логічного завершення. Прокуратура у цій справі підтримує обвинувачення. Прокуратура за цю справу буде битися до останнього.
– Скажіть, будь ласка, які актуальні справи щодо організованих угруповань виявляли цього року правоохоронні органи області?
– Варто сказати про кримінальну справу щодо ОЗГ у складі трьох оперативних працівників УМВСУ на Львівській залізниці, які, зловживаючи своїм службовим становищем, вимагали та отримували хабарі за непритягнення до кримінальної відповідальності працівників залізниці. Досудовим слідством встановлено, що члени ОЗГ у період з листопада 2008 р. до квітня 2009 р. спланували і вчинили низку затримань працівників ДТГО “Львівська залізниця” та ВП “Вантажно-транспортне управління” ДП “Львіввугілля” за підозрою у незаконному привласненні паливно-мастильних матеріалів з метою вимагання та одержання від останніх хабарів за непритягнення до кримінальної відповідальності. Всього слідством доведено отримання членами групи хабарів на суму понад 150 тис. грн. Певен: задумалися львівські правоохоронці після низки порушених кримінальних справ проти їхніх колег. Вважаю, що керівник міліції Львівщини Богдан Щур прийняв правильне рішення, коли на посади в певні управління запросив працювати людей, як то кажуть, зі сторони. Себто, які не пов’язані з тутешнім середовищем.
Наступ на контрабанду
– Наскільки поширеним явищем на Львівщині залишається контрабанда?
– Пік “чорної” контрабанди вже минув. Ще є так звана “сіра” контрабанда, інші форми. Контрабандисти частково покинули прикордонні і перейшли на внутрішні митниці, вигадують інші схеми, нові форми. Цьогоріч є більше кримінальних справ, які скеровано до суду. Це наслідок того, що правоохоронні органи стали ефективніше працювати.
– Чи виявляли цього року організовані групи, що займаються товарною контрабандою?
– Прокуратурою області під час проведення координаційних і міжвідомчих нарад питанню протидії товарній контрабанді надавалось пріоритетного значення. Так, за останні 5 років правоохоронними органами області не виявлялись організовані угруповання, які вчиняли злочини, пов’язані з товарною контрабандою. Зрештою, цьогоріч маємо хороші зрушення. Так, під час проведеної у поточному році прокуратурою області перевірки додержання вимог зовнішньоекономічного законодавства з’ясовано, що впродовж 2007 – 2008 рр. на двох суб’єктів підприємницької діяльності в органах ВРЕВ зареєстровано понад 40 автомобілів, здебільшого престижних іномарок, ввезених із Об’єднаних Арабських Еміратів та США, які згодом були зареєстровані в УДАІ області без сплати жодної гривні митних платежів! За результатами проведеної прокуратурою області перевірки законності розмитнення транспортних засобів, ввезених із-за кордону, порушено кримінальну справу щодо організованої злочинної групи в складі працівника Львівської митниці та двох приватних підприємців, які упродовж 2007 – 2009 років незаконно розмитнили 48 іноземних автомобілів, чим завдали шкоди державі на суму понад 1,2 млн грн. Під час розслідування цієї справи також притягнуто до кримінальної відповідальності двох державних виконавців, які не вживали заходів для виконання доручених ним виконавчих проваджень щодо стягнення заборгованості з членів організованої групи. Нині ця кримінальна справа скерована для розгляду по суті до суду.
Про хабарництво і ціну питання
– Прошу сказати, у яких сферах найбільш поширене хабарництво на Львівщині? Про які суми хабарів йде мова?
– Щодо сфер, то це традиційно земельна та фінансова сфери, органи контролю. Земля – це місце заробітку грошей для чиновників. Загалом суми хабарів на Львівщині за вирішення земельного питання коливаються від п’яти до десятків тисяч доларів.
– А де найбільш ласі до чужих грошей чиновники?
– На теренах приміської та рекреаційно-відпочинкової зон. Мова про Пустомитівський та Сколівський райони, смт Брюховичі, м. Трускавець.
– Наче і затримують чиновників на хабарах, але щоразу є нові й нові повідомлення про чергових здирників. Не бояться?
– Думаю, що страху ніколи не було. Просто совісті елементарної немає! Залишилося два тижні до завершення депутатської каденції. А це означає, що ще можна, даруйте, щось урвати! Певен: власне у цей період буде багато роботи для правоохоронних органів. Думають, що вони розумніші і їх ніхто не затримає. Дарма так вважають! Ми застерігаємо чиновників, щоб не займалися подібним.
– Наведіть приклад, кого з високопосадовців цьогоріч затримали на хабарі?
– Тут варто зазначити про кримінальні справи, порушені за вимагання та отримання хабарів начальником управління захисту прав споживачів у Львівській області від підлеглих йому працівників, а також проти виконувача обов’язків начальника Львівської регіональної служби Державного ветеринарного контролю та нагляду на державному кордоні та транспорті за отримання хабара в сумі понад 10 тис. доларів. Загалом мешканці області, на жаль, не поспішають інформувати правоохоронців про факти хабарництва. Потрібно покращувати довіру громадян до силовиків. Тим паче, нині правоохоронні органи більш кваліфіковано працюють, аніж колись.
Про брак фахівців
– Чи мають місце на Львівщині факти побиття затриманих у райвідділах?
– На жаль, ще є такі факти. Одна з таких справ стосується Франківського райвідділу міліції. Порушено кримінальну справу. Люди скаржаться на роботу правоохоронців. Зокрема, на тяганину в розслідуванні кримінальних справ по ДТП. Скажімо, одна справа вже тягнеться 10 років! Як родина може це витримати?!
– А ці правоохоронці досі працюють?...
– Їх уже стільки позвільняли, що за 10 років на цілий слідчий підрозділ набралося б працівників! Тут потрібен професійний підхід та кваліфіковані працівники. Люди скаржаться також на затягування справ щодо розкриття квартирної крадіжки чи викрадення авто.
– А як оцінюєте кадрове ядро правоохоронців Львівщини? Є з ким працювати?
– Думаю, що є. Ядро є, є фахівці, яких поважаю. Передусім мова про карний розшук області. Загалом на Львівщині багато професійних міліціонерів.
– А чому ж тоді досі багато резонансних кримінальних справ (мова про вбивства – “Пошта”) так і залишаються нерозкритими?
– Часи, коли можна було у пресі відкрито говорити, що “ми вже на етапі розкриття злочину”, минули. До цього зась! Саме через це було зіпсуто дуже багато і злочинці накивали п’ятами! Не можна цього робити. Зазначу, що у певних справах маємо хороші напрацювання, зібрану та закріплену доказову базу. Робота триває. Основна проблема на рівні низової та середньої ланок у міських управліннях та райвідділах міліції. Молодим оперативникам немає в кого вчитися… На жаль, легше навчитися поганого, частина стає на неправильний шлях і працює на власну кишеню. Наразі не вдалося ліквідувати розрив між центральним апаратом та низовою ланкою. Більше треба приділяти уваги навчанню. Колись начальник райвідділу був особистістю, а нині постійні ротації…
– А ось “справа Сенчука” – це в шухлядку чи?..
– Розслідування триває. Зрештою, ми не маємо права закривати кримінальну справу. Певен: на початку розслідування справи було втрачено багато можливостей, що згодом і затягнуло розслідування справи. Справа аж ніяк не в шухлядку, але з плином часом розкрити її буде набагато складніше.