За вісім місяців 2010 року прокуратура Львівщини порушила п’ять
кримінальних справ за фактом укриття міліціонерами злочинів від обліку
В Україні досі залишається “незрубаним”, за словами міністра МВС України Анатолія Могильова, таке сумнозвісне явище, як приховування злочинів від обліку. Отож, під час нещодавнього засідання колегії МВС очільник відомства вкотре нагадав українським міліціянтам, що головним та першочерговим завданням для них є повна та об’єктивна реєстрація всіх злочинів. У протилежному випадку хай начуваються.
– Укотре звертаю увагу на повільні темпи наведення порядку в обліково-реєстраційній дисципліні, де цьогоріч було виявлено понад 11 тис. порушень, за що майже 17 тис. працівників притягнули до відповідальності (це 80% всіх покарань у МВС). Вважайте, що скасування прокурором постанови про відмову в порушенні кримінальної справи розглядатиметься як надзвичайний випадок, – попереджає підлеглих міністр. – Коли людина приходить у міліцію із заявою про злочин, а отримує таку “відмову”, то часто вважає, що її права залишилися незахищеними.
Так, упродовж січня – серпня 2010 р. до ОВС держави надійшло понад 2 мільйони заяв та повідомлень про злочини. Зареєстровано 342,8 тис. злочинів (зокрема 123,8 тис. – тяжкі та особливо тяжкі, що на чверть більше, ніж торік), які заподіяли матеріальної шкоди (за закінченими кримінальними справами) на суму майже 4 млрд грн. Всього було розкрито 220,7 тис. злочинів (з них 79,4 тис. – тяжкі та особливо тяжкі) та викрито 153,8 тис. винних у їх скоєнні (більше половини з них не працювали і не навчалися, а кожен четвертий раніше вже порушував кримінальне законодавство). За інформацією прес-служби МВС України, від злочинів в Україні потерпіло понад 210 тис. громадян, із яких 3,8 тис. загинули. Зусиллями ОВС вдалося розшукати понад 11 тис. злочинців, які переховувалися від слідства і суду. Встановлено долю 2,5 тис. безвісти зниклих.
Не лише за нереєстрацію злочинів критикує підлеглих головний міліціонер країни. Визнає, що нині фактично зруйновано систему професійної підготовки, адже окремі працівники не можуть відібрати пояснення у громадянина. Каже, що це потрібно терміново виправляти.
– Окрім цього, ми і надалі проводитимемо наступальне очищення міліції від випадкових, “заплямованих” працівників, які порушують закон чи діють у розріз із інтересами служби. Водночас потрібно не лише питати з підлеглих, а й вчити їх, – додає міністр.
Так, цьогоріч проти міліціонерів ОВС порушено 462 кримінальні справи. За інформацією прес-служби МВС України, зросла кількість таких справ у Вінницькій, Івано-Франківській, Львівській, Рівненській, Закарпатській, Сумській, Донецькій областях та м. Києві. 238 колишніх міліціонерів засудили. Найбільше кримінальних справ порушено відносно дільничних інспекторів – 82, працівників карного розшуку – 59, ДАІ – 57, слідства – 38, охорони громадського порядку – 32.
Тим часом прокуратура Львівщини порушила кримінальні справи за фактом укриття міліціонерами злочинів від обліку. За інформацією прес-служби прокуратури області, внаслідок скасування постанов про відмову в порушенні кримінальних справ порушено 370 кримінальних справ, 85 із яких скеровано до суду. Серед вказаних кримінальних справ пограбування, крадіжки, зокрема, пов’язані з проникненням у житло. Про це йшлося під час засідання колегії у прокуратурі області щодо стану боротьби зі злочинністю, зміцнення законності та правопорядку на Львівщині. Так, прокуратура Львівщини виявила 30 випадків приховування міліціонерами злочинів від обліку, порушено п’ять кримінальних справ за цими фактами.
Богдан Щур,
начальник ГУ МВСУ у Львівській області:
– Пріоритетне завдання для підлеглих – повна та об’єктивна реєстрація злочинів. На Львівщині правоохоронці намагаються дотримуватися цього. Якщо, можливо, ще є поодинокі факти, що хтось із міліціонерів дозволяє собі протилежне, вкотре наголошу, аби мешканці області мене особисто про це інформували. Кажу про день прийому в обласному управлінні міліції – щопонеділка з 11.00 до 13.00. Будемо вживати жорстких заходів та притягувати до суворої відповідальності міліціонерів, які неналежно виконують свою роботу! Працювати треба професійно. Під час прийомів люди скаржаться на несвоєчасний розгляд заяв, затягування у розслідуванні кримінальних справ. Загалом цьогоріч до дисциплінарної відповідальності було притягнуто 670 правоохоронців Львівщини, низку з керівників – до суворої дисциплінарної відповідальності.
Богдан Шкарада,
екс-керівник міліції Львівщини:
– На жаль, і у минулі роки були факти, що правоохоронці реєстрували не всі заяви від громадян та не всі злочини. За це чимало керівників позбулося посад, когось звільнили з ОВС, інших навіть притягнули до кримінальної відповідальності. Чому це є? Бо за роки незалежності України в міліції не провели жодної кардинальної реформи, не змінили підходів до проходження служби в ОВС та критеріїв оцінки діяльності працівників. Це дуже зле. У міліції мають працювати за контрактом на кілька років – тоді відповідальність буде більша. Нині міліція працює за старою, так званою “палочною” системою. Так, у Європі ніхто з поліцейських не знає, що таке статистика. Там відсоток розкриття того чи іншого злочину не має значення для їхньої кар’єри. Там головне, аби передусім громадяни роботу поліції оцінювали позитивно. Натомість у нас пріоритет, щоб роботу оцінив добре начальник, а не люди. Міліціонер служить своєму керівникові, а не громаді. Це погано, абсурдно та біда. Скажімо, якщо відсоток розкриття злочину цього року є меншим, аніж торік, це буде приводом для притягнення міліціонера до дисциплінарної відповідальності (догани), неприсвоєння чергового звання, або, що гірше, до звільнення з роботи. Абсурд! Через такий підхід правоохоронці фактично перебувають у постійному страху. Певен: має бути профілактика злочинів, а не “палочна” система, яка себе цілком вичерпала. Безперечно, міліціонер втрачає авторитет серед громади, коли не реєструє злочин. Як от, мешканець повідомляє, що його квартиру обікрали, а правоохоронці цей злочин не фіксують. Відповідно, люди кажуть, що міліціонери пов’язані зі злочинцями і не хочуть розкривати злочин. Звісно, падає довіра до силовиків. Інший випадок – правоохоронці виїхали на крадіжку, зареєстрували злочин, порушили кримінальну справу, працюють над розкриттям. Безперечно, тоді є цілком інше враження про міліцію, є довіра до правоохоронних органів.