Переслідування історії

Працівники СБУ обмежили доступ відвідувачів до приміщень музею “Тюрма на Лонцького”

Працівники СБУ обмежили доступ відвідувачів до приміщень музею “Тюрма на Лонцького”

Цього тижня керів­ництво СБУ закрило в’язничне подвір’я музею-меморіалу “Тюрма на Лонцького”, яке є частиною експозиції і де тільки 22 – 28 червня 1941 року розстріляли 1681 особу. Окрім цього, представники спецслужби  вилучили у музейників два комп’ютери, що були у службових приміщеннях, а також деякий час не допускали їх на робочі місця. Ці заходи працівники СБУ виправдовують слідчими діями у порушеній кримінальній справі за фактом підготовки до розголошення відомостей, що становлять державну таємницю, у якій фігурує директор музею, історик Руслан Забілий. Водночас, працівники музею переконують, що вилучені речі є їхньою приватною власністю і жодного стосунку до державної таємниці не мають.

– Працівники СБУ не дали жодних пояснень, чому закрили подвір’я, яке є невід’ємною частиною експозиції музею. Ми трактуємо це, як перешкоджання роботі музею, – прокоментував “Пошті” Руслан Забілий. – Окрім цього, без жодних санкцій на обшук у нас вилучили два ноутбуки і жорсткий диск. На них були копії розсекречених архівних документів про діяльність УПА та дисидентів, а також відеоспогади колишніх в’язнів тюрми, які працівники музею збирали упродовж двох років. Жодних копій цих спогадів у нас немає і їх можна просто втратити. Мені не зрозуміло, яку державну таємницю вони можуть містити.

В УСБУ у Львівській області запевняють: техніку повернуть, щойно в Головному слідчому управлінні СБУ в Києві, за вказівкою якого її вилучили, з’ясують, чи там справді немає документів із обмеженим доступом. Однак, коли це може статись, не говорять. Юрій Кіцул, керівник УСБУ у Львівській області, вчора спростував, що це був обшук, і запевнив, що техніку вилучили під час звичайного огляду в межах розслідування кримінальної справи, наголошуючи, що огляд відбувся у приміщенні СБУ, адже музей є структурним підрозділом служби. Однак, чи мали право слідчі вилучати комп’ютери, що є приватною власністю працівників музею, очільник спецслужби не уточнив.

Нагадаємо, минулого тижня в Києві співробітники Служби безпеки України затримали Руслана Забілого на 14 годин. Офіційною причиною затримання назвали те, що Забілий нібито збирався передати “третім особам” документи, що містили державну таємницю. Однак, зараз СБУшники кажуть, що історика не затримували, а просто “запросили для надання показів щодо порушення режиму секретності”. Водночас, за словами Юрія Кіцула, про жодну передачу третім особам документів не йдеться. Він також зауважив, що, оскільки кримінальну справу порушено за фактом, зараз не можна сказати, чи скоїв якесь правопорушення Руслан Забілий. Все це має встановити слідство.

–Ситуація із Забілим – це непоодинокий випадок в Україні. Цього року СБУ порушено 17 кримінальних справ, у яких розслідуються правопорушення окремих громадян у сфері охорони державної таємниці. Як мені відомо, 5 з них вже є на розгляді в судах. Про всілякі переслідування істориків, заборону роботи з архівними документами, які можуть мати історичне значення, не йдеться, – сказав Юрій Кіцул.

Очільник Львівського УСБУ так і не відповів на запитання журналістів, про документи якого періоду йдеться. За словами ж самого пана Забілого, він працював лише з історичними документами 40-х – 50-х років минулого століття. Виникає питання, секрети якої держави охороняє Служба безпеки України?!
 

 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4086 / 1.56MB / SQL:{query_count}