Олег Денега, прокурор Львова, про криміногенну ситуацію у місті, резонансні кримінальні справи та наступальність
Посадовці та приватні фірми не перестають бути ласими до бюджетних коштів. Втім у прокуратурі таким наголошують: перш ніж украсти, нехай десять разів задумаються, чим для них це може закінчитися! Прокуратура Львова порушила кримінальну справу проти працівників приватної фірми, з якою один із департаментів Львівської міськради уклав угоду на придбання нових трансформаторів, а натомість було закуплено старі. “Мова йде про 3 мільйони гривень бюджетних коштів. Зараз даємо оцінку діям фірми та посадовців міськради, чому встановлено не нове, а старе обладнання. Тривають необхідні експертизи та слідчі дії”, – зазначив “Пошті” прокурор Львова Олег Денега.
Турбують колишні засуджені
– Пане прокуроре, як оцінюєте сьогоднішню криміногенну ситуацію у Львові?
– Спокійною її не назвеш – є зростання злочинності, зокрема, скоєно більше тяжких та особливо тяжких злочинів. Упродовж 8 місяців 2010 р. у Львові зареєстровано 5 559 злочинів (розкрито 51,1%) проти 3540 торік. Насамперед побільшало крадіжок, але на це є об’єктивне пояснення – відбулися зміни у чинному законодавстві. Так, ВРУ знизила мінімальну вартість майна, за крадіжку якого настає кримінальна відповідальність, – із 907 грн 50 коп. до 60 грн 50 коп. Поза тим, це ніяк не пояснює збільшення вбивств, тяжких тілесних ушкоджень зі смертю, пограбувань та розбійних нападів. У цьому році прокуратура Львова провела три координаційні наради керівників правоохоронних органів щодо стану боротьби зі злочинністю та одну міжвідомчу нараду з питань профілактики правопорушень, вчинених у громадських місцях в стані алкогольного та наркотичного сп’яніння, рецидивної злочинності та правопорушень, скоєних неповнолітніми. На цих нарадах ми детально проаналізували, чому стаються згадані злочини. Виокремили низку негативних тенденцій. Зокрема, є більше злочинів, які вчинені, по-перше, у громадських місцях (найбільше вулична злочинність особливо зросла у Залізничному районі Львова); по-друге, колишніми засудженими (за 9 місяців 2009 р. вони скоїли одне вбивство, цьогоріч – уже 13 (!), шахрайств – 44 у 2010-му, проти 6 торік); по-третє, особами, які були напідпитку. Ще одна негативна тенденція – правоохоронці захоплюються виявленням радше споживачів наркотиків, аніж збувачів дурману.
– Прошу сказати, чи ставили Ви питання про притягнення вправоохоронців до відповідальності за прорахунки?
– Так. Відповідні подання з усіма зауваженнями скерував на ім’я начальника міліції м. Львова Станіслава Броневицького. Йшлося про неналежну роботу міліціонерів щодо розкриття та профілактики злочинів. Винних притягнули до відповідальності. Загалом сподіваюся на порозуміння та конструктивну роботу з новим керівником міліції міста. Упевнений: завдяки спільним заходам міліції та прокуратури, криміногенну ситуацію у Львові таки можна покращити. Зрештою, цьогоріч у місті поменшало хуліганств, автовикрадень, випадків незаконного обігу зброї.
– Ви слушно сказали про профілактику злочинів. Але ж її передусім мають проводити дільничні інспектори, яких досі більшість городян не знає!
– Найкраща профілактика – розкриття злочинів. Якщо особа знатиме, що за злочин є відповідна кара, то боятиметься його вчиняти! Звісно, треба проводити профілактичні бесіди у школах, дільничні інспектори мають знати територію, як свої п’ять пальців. На жаль, справді досі багато львів’яни не знайомі зі своїм дільничим. Цю ситуацію треба терміново виправляти, підсилюючи роль цієї служби. Саме дільничні мають робити акцент на профілактику. Скажімо, є сигнал про збільшення злочинів, які вчинили особи напідпитку, потрібно виявляти притони, де незаконно продають фальсифіковану оковиту. Неприпустимо сидіти склавши руки!
– Скажіть, будь ласка, чи надходять до прокуратури міста скарги на міліціонерів?
– Не скажу, що є вал таких скарг. А на ті, що надходять, реагуємо. Так, цьогоріч скерували до суду кримінальну справу за хабарництвом щодо правоохоронців Сихівського райвідділу міліції. Вони вимагали 3 тис. грн за видачу документів… До речі, якщо у львів’ян є нарікання на дії міліціонерів, скарги на дії органів контролю тощо, запрошую на прийом громадян – щосереди з 10.00 до 13.00. Безпосередньо я та прокуратура міста загалом відкриті для громадян. Щобільше, прокуратура Львова завжди вживатиме заходів, якщо є порушення закону.
– На що передусім скаржаться городяни, коли приходять до Вас на прийом?
– Насамперед на порушення у розв’язанні земельних питань. Скаржаться на дії органів контролю, міськради. Також обурені незадовільним наданням житлово-комунальних послуг. Намагаюся допомогти людям у межах законодавчого поля.
– Коли Вас призначили на посаду прокурора Львова, Ви заявили “Пошті”, що міськрада та депутатський корпус будуть під дуже прискіпливою увагою прокуратури міста. Які порушення виявлено у 2010 році?
– Загалом за 9 місяців перебування на цій посаді вніс 28 протестів на незаконні рішення сесій міськради та міськвиконкому. З них 16 – задоволено (14 – на рішення сесій ЛМР). Мова йде про порушення процедури прийняття рішень, земельні питання, питання надання в оренду комунального майна з порушенням вимог законодавства, питання надання в оренду комунальних підприємств суборендарям, що не передбачено законом. Зокрема, був протест прокурора на ухвалу про приватизацію готелю “Київ”. Загалом на кожне рішення міськради, яке вважаємо незаконним, вносимо протест.
Нажитися на ремонтах
– Знаю, що прокуратура вже скерувала до суду низку кримінальних справ щодо нецільового використання бюджетних коштів під час ремонтів у Львові. Розкажіть, будь ласка, про це детальніше.
– Прокуратура Львова скерувала до суду матеріали кримінальної справи про незаконне присвоєння бюджетних коштів підприємством, яке здійснювало ремонтні роботи на вул. І. Франка, Ужгородській та проїзді Крива Липа. Зокрема, ТзОВ “Укрспецтехнології” завищила вартість фактично виконаних ремонтних робіт – мова про понад 207 тис. грн бюджетних коштів. Робили це не без згоди працівників Львівської міськради, тому поряд із цієї фірмою фігурантами справи є відповідальні службові особи департаменту житлового господарства та інфраструктури ЛМР. Під час досудового слідства встановлено, що службові особи згаданого ТзОВ, вчинивши службове підроблення, шляхом зловживання службовим становищем, привласнили бюджетні кошти у великих розмірах, виділених на проведення робіт з капітального ремонту вказаних вулиць Львова, що спричинило тяжкі наслідки у формі заподіяння матеріальної шкоди на суму понад 207 тис. грн. Прокуратурою Львова притягнуто до кримінальної відповідальності директора фірми та відповідальну службову особу департаменту Львівської міськради. Крім того, під час досудового слідства силами прокуратури міста відшкодовано до місцевого бюджету 78 тис. грн, накладено арешти на майно обвинувачених та заявлено позови про стягнення на користь держави завданих злочином збитків у розмірі 130 тис. грн. Маємо ще одну кримінальну справу, яку передали до суду. Йдеться також про підробку документів, зловживання службовим становищем, розкрадання в особливо великих розмірах. Зокрема, будівельна компанія “Верховина”, яка ремонтувала Вірменський собор, також завищила вартість ремонтних робіт (йдеться про 421 тис. грн бюджетних коштів). До цього також “долучилися” працівники департаменту житлового господарства та інфраструктури ЛМР.
Позовна практика
– Чи реально повернути до міської скарбниці нецільово використані кошти?
– Реально. Так, за кримінальними справами, які прокуратура Львова завершила розслідувати, заподіяно збитків на суму 1,5 млн грн бюджетних коштів, із них 0,5 млн грн повернуто, на 1 млн грн накладено арешти на майно обвинувачених, рахунки фірм. Зокрема, кримінальна справа спонукає повертати гроші. Отож, під час досудового слідства одна з фірм повернула частину бюджетних коштів. Загалом у 2010 р. за актами прокурорського реагування нами відшкодовано 22 млн грн, зокрема, 11 млн грн – до міського бюджету. Окрім цього, пред’явлено 284 позови на суму 53 млн грн, з яких вже задоволено на суму 15 млн грн (в тому числі 12,6 млн грн до бюджету). Загалом суми за заявленими та відшкодованими прокуратурою Львова позовами є одними з найбільших в області.
– Чи є діалог між міліцією та прокуратурою, прокуратурою та судами?
– Співпрацюємо з судами під час розгляду і цивільних, і кримінальних справ. Суди йдуть нам назустріч та сприяють. Хоча ще є проблеми з присутністю свідків у суді. Вони просто туди не з’являються, суди застосовують приводи. Акцентуємо, щоб міліціонери не писали рапорти “на коліні”, що свідка не знайшли. Якщо людина дала покази, вона має прийти до суду… Щодо правоохоронців, то з призначенням нового керівника міського управління міліції сподіваюся на спільну роботу з якісним результатом.
– Згідно з наказом прокурора Львівської області, за прокуратурою Львова закріплено нагляд за підприємствами, які забезпечують життєдіяльність міста. Прошу сказати, чи порушувала у 2010 р. прокуратура міста кримінальні справи щодо комунальних підприємств?
– Скерували до суду кримінальну справу щодо халатності працівників “Львівводоканалу”, які не вжили необхідних заходів із утримання каналізації. У Львові стався випадок, коли перехожий упав у каналізацію і дуже травмувався. Загалом цьогоріч притягнуто до дисциплінарної відповідальності 188 осіб, з яких 22 працівники органів контролю.
Наступальна лінія
– Досить актуальним у Львові залишається питання погашення боргів зі зарплат. Прокуратура міста обрала наступальну лінію?
– Так, наступально та системно працюємо і будемо й надалі працювати з боржниками. Це одне з пріоритетних наших завдань. Складено графік погашення боргів. Попереджувальні розмови з директорами підприємств, які проводять територіальні прокурори, дають позитивний ефект – боржники нарешті реагують і таки починають сплачувати людям зароблені кошти. Бояться кримінальних справ… Загалом нині борг львівських роботодавців сягає 44 млн грн.
– Чи усе зі запланованого Вам вдається реалізувати на цій посаді? До речі, на Вас можливо тиснути?
– Ні, думаю, на мене неможливо тиснути… Загалом прокурор не має права на помилку. Усі рішення потрібно приймати виважено та згідно зі законом. Зрештою, завжди у своїй роботі керуюся винятково буквою закону. Поставлених пріоритетів чітко дотримуюся. Разом із командою працюємо, щоб запобігти зростанню злочинності, боремося з хабарництвом та корупцією, сприяємо поверненню заборгованих зарплат. Досить актуальними є і виявлення порушень у сфері земельних відносин. До речі, на кінець вересня запланована нарада на цю тему. Зокрема, детально проаналізуємо питання використання у Львові землі не за призначенням.