Задля попередження злочинності в Україні хочуть запровадити комендантську годину для неповнолітніх
Міністерство внутрішніх справ України вважає за доцільне запровадити на законодавчому рівні комендантську годину для неповнолітніх. Віктор Суранович, заступник начальника кримінальної міліції у справах неповнолітніх МВС України, пояснює нагальність таких заходів тим, що неповнолітні не повинні пізно ввечері перебувати на вулиці самі, а з іншого боку – батьки повинні знати, де перебувають їхні діти. При цьому правоохоронець зауважує, що це питання треба відпрацювати в розрізі встановлення вікового цензу.
– Треба відпрацювати це детально, щоб не порушувати конституційних прав громадян, – каже Віктор Суранович.
Голова громадського комітету боротьби з оргзлочинністю Олексій Косарев вважає, що у зимовий час дітям слід заборонити з’являтися на вулицях після 22.00, а під час канікул – після 23.00.
У сусідніх Росії та Білорусі вже запровадили комендантську годину для неповнолітніх. В Україні ж місцева влада вдалася до такого нововведення цього року у Житомирі. Мета – захистити дітей від згубного впливу вулиці. Батьки його повністю підтримують. Тепер у дорослих є привід не пускати на вулицю своїх дітей, яким закортіло погуляти пізно ввечері. У юного покоління, звісно, будь-які обмеження викликають невдоволення.
Отож, там після 23-ї години заборонено з’являтися підліткам на вулицях без супроводу батьків або осіб, які їх замінюють. Порушників комендантської години доправляють до райвідділу міліції, викликають батьків і складають протокол. Згідно з ним, накладають штраф, а в разі, якщо дитина потрапить до рук патруля повторно, батьки платять від 650 до 1300 грн. Міліціянти ж кажуть, що із упровадженням комендантської години рівень підліткової злочинності у Житомирі зменшився на третину. Передусім менше стало крадіжок та бійок.
Станіслав Броневицький,
начальник міліції м. Львова:
– Це питання детально вивчав, зокрема, коли обіймав посаду начальника управління кримінальної міліції у справах неповнолітніх ГУ МВСУ у Львівській області. Ми проводили анонімне опитування батьків у школах. Анкетами охопили близько 8 тисяч респондентів. Опитування засвідчило, що 90% батьків підтримують ідею запровадження комендантської години. Тут ніхто не обмежує перебування дітей на вулиці. Головний акцент на тому, що неповнолітні у вечірній та нічний час мають бути у супроводі дорослих чи рідних. Якщо вночі діти самі вештатимуться вулицями, їх затримає міліцейський наряд і доставить у райвідділ. Батьків же викликатимуть до міліції, де запитають, чому їхня дитина бездоглядна. Певен: запровадження комендантської години передусім гарантуватиме безпеку самих неповнолітніх, адже нині маємо багато злочинів проти дітей. Звісно, це також і профілактика злочинів, які потенційно можуть скоїти підлітки.
Володимир Лис,
начальник служби у справах дітей Львівської ОДА:
– На мою думку, нині немає підстав запроваджувати комендантську годину для неповнолітніх, бо маємо контрольовану ситуацію і рівень бездоглядності зменшився. Загалом ситуація з підлітковою злочинністю не є ідеальна, але набагато краща, порівняно з минулими роками… У групі ризику діти з малозабезпечених та кризових сімей, а також, можливо, частково підлітки, батьки яких перебувають на заробітках. Інколи самостійність останніх має негативні наслідки. Загалом у нашій електронній базі понад 1,5 тис. дітей Львівщини, які опинилися у важкій життєвій ситуації. Поза тим, тішить, що цьогоріч 300 підлітків зняли з цього обліку… Зрештою, комендантська година – це було б порушення прав дітей, зокрема щодо свободи їхнього пересування. Батьки і так мають виховувати та пильнувати своїх чад. Також є обмеження щодо часу відвідування ігрових та відпочинкових залів. Нам що репресивні заходи потрібні?! Що міліцейська машина заїжджатиме у двір і о 23.05 забиратиме всіх підлітків до райвідділу?!
– Цілком позитивно ставлюся до ідеї запровадження комендантської години. Такий кардинальний та жорсткий захід, я б навіть сказав карантин, нині потрібний. Щоправда, як експеримент, адже варто спочатку детально вивчити, як ця новація буде в дії і як вплине на ситуацію. Все потрібно робити виважено. Певен: пізно ввечері чи вночі дитина має бути вдома, а не вештатися вулицями, чи бігати по клубах! До речі, у 2004 р. Львівська міська рада вже видала розпорядження про обмеження перебування дітей на вулицях Львова без супроводу дорослих після 22.00. На жаль, маємо ситуацію, коли наркоманією охоплено все більше неповнолітніх, діти бачать насилля на телебаченні, вони є бездоглядні, батьки не виконують належних їм функцій тощо. Згодом маємо наслідки. Тим часом 2 вересня провів міжвідомчу нараду щодо профілактики порушень у громадських місцях міста. Зокрема, розглядали і питання підліткової злочинності – зараз у Львові є її спад. Так, у 2008 р. неповнолітні скоїли 123 злочини, 2009-го – 99, за перше півріччя 2010 р. – 48 злочинів.