Домашні матчі львівських “Карпат” з іспанською “Севільєю”, французьким ПСЖ та німецькою “Борусією” у груповому раунді Ліги Європи стануть черговим тестом на професійність та толерантність місцевих міліціянтів напередодні Євро-2012. Спокійно та без порушень громадського порядку під час матчу та після нього відбулася минулотижнева зустріч “Карпат” та стамбульського “Галатасараю”.
Безпека понад усе!
– Звісно, під час Євро-2012 до Львова приїде у кілька разів більше вболівальників. Про їхню безпеку та учасників спортивного свята подбаємо на високому та якісному рівні – розробили концепцію безпеки. Завдання максимум для міліції під час європершості – щоб уболівальники як місцеві, так і ті, що приїдуть до Львова, спокійно та безпечно переглядали матчі, відпочивали у місті та поїхали задоволені додому. Завдання надсерйозне, адже потрібно детально відпрацювати всі ризики та мінімізувати вузькі місця (як-от організація дорожнього руху). Підготовка, зокрема правоохоронців, свідчитиме про рівень та рейтинговість держави у світі. Скажімо, чемпіонат світу з футболу-2010, що відбувся у ПАР, мав і гіркий присмак – не вдалося уникнути масових крадіжок та був жахливий стан із забезпечення громадського порядку. Шокує, що навіть vip-персони (члени футбольних команд) стали жертвами злодіїв! Тут недопрацювали господарі чемпіонату, зокрема поліція. Чогось подібного категорично не маємо права допустити. У нас забезпечення громадського порядку має бути на високому рівні. Зганьбитися не маємо права, – зазначає “Пошті” заступник начальника ГУ МВСУ у Львівській області з питань Євро-2012, заступник голови обласного Координаційного центру з питань підготовки до Євро-2012 Василь Рябошапко.
Отож, правоохоронцям треба готуватися посилено, починаючи від кардинальних змін у власній психології та підняття рівня культури (зокрема, мова передусім про коректне, без лайки, спілкування та ставлення до громадян із повагою!), і до вивчення іноземних мов та забезпечення сучасним технічним оснащенням, зокрема відеоспостереженням у місцях масового скупчення людей. До слова: за наявності відеокамер уболівальники навряд чи поспішатимуть запалювати фаєри. Їх вирахують і зобов’яжуть сплатити чималий штраф.
– Якщо польською мовою львівські правоохоронці більш-менш можуть спілкуватися, то з англійською проблеми. Час вивчити її хоча б частково є – розробили українсько-англійський словник на розмовному рівні. Допомагатимуть і волонтери, – каже пан Рябошапко.
За словами генерал-майора міліції, робота потрібна комплексна – мова про тісну взаємодію всіх силових структур, спецпідрозділів, а також співпрацю з поліцейськими з-за кордону та запозичення їхнього досвіду.
–В обласному управлінні міліції всі служби мають дотичність до підготовки європершості, тому створена робоча група, що координує роботу силовиків та щотижнево збирається. Зокрема, забезпечення постійного обміну інформацією з іноземними поліціянтами щодо можливих загроз під час чемпіонату покладено на Укрбюро Інтерполу. Досвід інших держав у проведенні масових спортивних заходів свідчить про доцільність масштабного використання можливостей Інтерполу у гарантуванні безпеки цих заходів. Так, Інтерпол володіє значним обсягом унікальної інформації про осіб (розшукуваних, підозрюваних, схильних до вчинення злочинів, причетних до терористичної діяльності); транспортні засоби, які перебувають у розшуку; викрадені та втрачені документи, які використовують для перетину держкордонів; криміналістичної інформації (ДНК-профілі, відбитки пальців рук) та інше. Актуальним є й відслідковування використання бюджетних коштів на об’єкти Євро-2012. Також важливо скоординувати роботу обласного підрозділу з боротьби з торгівлею людьми. Проституція буде актуальним питанням. Ясна річ, під час чемпіонату активізується і наркобізнес, – зазначає Василь Рябошапко.
Стюарди замість міліціянтів
Вимога УЄФА, а також серйозна і слушна новація, яку побачимо у Львові та решти містах-господарях під час Євро-2012 (згодом так вже й буде – “Пошта”), – за порядком на стадіоні пильнуватимуть спеціально підготовлені стюарди. Міліції там уже не буде. Цю європейську практику вже успішно втілюють із 2009-го на донецькому стадіоні “Донбас-арена”. Тамтешні вболівальники цим нововведенням цілком задоволені.
– Стюардів, які забезпечуватимуть охорону громадського порядку на стадіоні, підготують із числа приватних охоронних структур Львівщини. Думаю, що буде колосальний відбір. Міліція ж буде поза межами стадіону. Втрутитися зможемо лише у випадку надзвичайної ситуації, – акцентує генерал-майор.
За інформацією сайта МВС України, у Польщі, як і в багатьох європейських країнах, під час матчу за порядком усередині стежить приватна охоронна фірма. Але, незважаючи на це, поліція зобов’язана й може забезпечити порядок під час масових заходів. Робота поліцейських починається задовго до матчу. Спеціальна група аналізує календар змагань і шукає потенційні загрози. Наприклад, коли зустрічаються дві команди, уболівальники яких перебувають у конфронтації, існує ймовірність виникнення конфлікту не тільки на стадіоні, а й за його межами. Як до, так і після матчу.
Без хуліганів?
За повідомленням інформаційного центру “Україна-2012”, найбільшу загрозу під час ігор створюють не місцеві вболівальники, а іноземні футбольні фанати. Їхні дії передбачити неможливо, і як розвиватиметься ситуація, ніхто не знає. Бійки можуть виникнути спонтанно, тому треба бути готовим до будь-яких дій фанів, незалежно від того, це англійські, польські чи італійські. Щодо наших, то сьогодні в Україні понад 54 тисячі активних футбольних фанатів. А ось із 32 тисяч офіційно зареєстрованих фанів на профілактичних обліках у міліції нині перебуває понад 850 осіб. Тому напередодні Євро МВС формує єдину інформаційну базу даних про фанів-хуліганів. Готують такі відомості й львівські міліціонери. За кордоном такі списки розбишак є. Вкрай важливим є обмін інформацією з поліцією інших країн-учасниць чемпіонату щодо їхніх фанів-розбишак. Це дозволить запобігти правопорушенням на українських стадіонах під час єврочемпіонату. За словами пана Рябошапка, володіючи згаданою базою даних, правоохоронці мають ще до Євро-2012 працювати на випередження, щоби запобігти злочинам згодом. Важливою, на його думку, є і виховна робота з уболівальниками.
– Варто відзначити толерантну та коректну поведінку львівських уболівальників у двох фан-зонах під час ЧС з футболу-2010, де не було зафіксовано жодних правопорушень. Задіювали ж лише два десятки міліціонерів. Аналогічні фан-зони будуть і під час Євро-2012. Відповідно, вже маємо досвід роботи, – зазначив “Пошті” заступник начальника відділу охорони громадського порядку управління громадської безпеки ГУ МВСУ у Львівській області Володимир Гевко.
Юрій Занік,
начальник управління з боротьби з торгівлею людьми ГУ МВСУ у Львівській області:
– За світовою статистикою, традиційно у містах-господарях масштабних спортивних свят збільшується кількість повій – попит породжує пропозицію. Звісно, не винятком може стати і Львів під час проведення Євро-2012. Можливо, жінок легкої поведінки на час європершості у нашому місті таки побільшає. Але, думаю, це не буде масове збільшення у рази. Водночас наголошую: ситуація буде під контролем працівників нашого управління – триматимемо руку на пульсі. Загалом у рамках підготовки до Євро-2012 матимемо чітку налагоджену співпрацю з представниками МВС при посольствах і поліцейськими з різних держав щодо обміну відповідними картотеками.
Ігор Мірошниченко,
спортивний журналіст:
– По-перше, сьогодні в Україні головна проблема на стадіонах не фанати, а міліція, адже бачимо їхні непрофесійні та некваліфіковані дії. Що менше місто, що глибша провінція, то більш непрофесійні дії міліції. Критично ставлюся до роботи правоохоронців на стадіонах! Неодноразово був свідком, як стражі порядку били вболівальників та везли їх до райвідділку. Нині кийок є зброєю в руках непідготовлених міліціонерів! Це радше в Європі більше фанів-хуліганів, які поводять себе недисципліновано, українських ж фанатів-розбишак дуже мало... А ось торік у Сумах на матчі “Динамо” – “Ворскла” було аж сім (!) кордонів перевірки. Маса негативних емоцій, принижена людська гідність. У мене, журналіста, навіть ручку відібрали! Чогось подібного у країнах Європи ніколи не було. По-друге, обслуговувати матчі на стадіонах мають не міліціонери, а стюарди, як це є в Європі. Це цивілізований підхід. По-третє, в Україні нема бази даних про фанів-хуліганів. У Європі поліцейські мають такі бази і обмінюються ними. Відповідно, таким розбишакам відмовляють у видачі віз, відвідуванні країни. По-четверте, наші правоохоронці не знають іноземної мови. Ба більше, вони добре не володіють навіть українською чи російською. Матюки ж знають... По-п’яте, до Євро-2012 потрібна серйозна робота та пошук компромісу з групами фанів. І ще. Фаєри, які палять і кидають у спеціальні відра, – це краще, ніж п’яні вболівальники та непрофесійні міліціонери. А щодо іноземних фанів, то найжорсткіші хулігани – турецькі та італійські.