Богдан Щур, начальник ГУ МВСУ у Львівській області, про криміногенну ситуацію, кадрові ротації, рівень довіри та скарги на правоохоронців
Повна та об’єктивна реєстрація всіх злочинів – головне і першочергове завдання українським міліціянтам від МВС. Начальник ГУ МВСУ у Львівській області Богдан Щур запевняє “Пошту”, що на Львівщині цього дотримуються. І одразу ж додає: якщо, можливо, є факти, що хтось із правоохоронців дозволяє собі протилежне, про це варто інформувати його у день прийому, себто щопонеділка з 11.00 до 13.00. Також акцентує, аби жителі Львівщини повідомляли його особисто про факти хамства, грубіянства, поборів і, не дай Боже, побиття з боку стражів порядку. Цю категорію, а ще п’яниць-міліціонерів, обіцяє втришия гнати з роботи!
Професійність, порядність, не кількість, а якість роботи, розкриття злочинів не силовими, а доказовими методами, – основні месиджі для підлеглих від нового головного міліціонера Львівщини. Лише час покаже, чи вдалося генерал-майору Богдану Щуру цілком реалізувати свої плани та змінити обличчя львівської міліції.
Відповідальність на посту
– Богдане Володимировичу, скажіть, будь ласка, якою нині є криміногенна ситуація на Львівщині і які саме злочини турбують насамперед?
– Оперативна ситуація є контрольованою. Водночас, як мешканців Львівщини, так і мене, керівника обласної міліції, передусім турбують квартирні крадіжки, пограбування та незаконні заволодіння автотранспортом. Особливо прискіпливий акцент на розкриття цих злочинів – тримаємо руку на пульсі. Свідченням цьому є оперативно-профілактична операція “Автомобіль”, до якої залучали правоохоронців із п’яти регіонів. Під час цього відпрацювання затримано кількох автозлодіїв та ОЗГ, яка й займалася викраденням машин. Ситуація з розкриття крадіжок автотранспорту під моїм особистим контролем, тому щоденно заслуховую співробітників. Затримано й кілька “маститих” квартирних крадіїв. Так, у Стрию заарештували домушників, які обібрали щонайменше з десяток квартир. Заходили злочинці до помешкань, виламавши серцевину замка вхідних дверей. Забирали гроші, золото та побутову техніку. Покидали оселю, навіть не зачинивши за собою двері. А ось вуличні пограбування на Львівщині скоюють зазвичай уночі чи надвечір, коли люди повертаються додому з роботи. Злодії ласі на золоті ланцюжки, мобільні телефони, жіночі сумки та чоловічі барсетки.
– У якому районі Львова грабують найчастіше?
– У Сихівському, Галицькому та Шевченківському. Загалом усі райони міста уражені цим злочином.
– Усі Ваші попередники також називали саме ці райони. Чи можуть урешті-решт сподіватися городяни, що Ви зі своєю командою таки наведете лад, і пограбувань на вулицях поменшає?!
– Пограбування – актуальна проблема не лише у Львові, але й у всій Україні. Те, що фігурують згадані райони, не означає, що не можемо дати собі ради. Навпаки, зараз міліціонери краще розкривають пограбування. Так, нещодавно затримали двох грабіжників, яким уже доведено 30 епізодів. Один із них – чоловік, який віртуозно катаючись на велосипеді вуличками Львова, зривав із львів’янок золоті ланцюжки, віддавав їх до ломбардів, а за отримані гроші годував сім’ю. Зовсім недавно він вийшов із в’язниці, де відбував покарання за автокрадіжки та грабежі. Щоденно акцентую, щоб мобільні групи ППС, які цілодобово патрулюють вулиці Львова, відповідально несли службу! І пограбувань таки поменшало. Якщо взимку – навесні за добу було 10 – 12 грабежів, зараз – один – три.
Вимогливість і жорсткий контроль
– Щопонеділка приймаєте громадян, чуєте їхні скарги. Що Вас найбільше обурює в роботі підлеглих?
– Ще є керівники середньої ланки, оперативники і працівники блоку громадської безпеки, які не надто відповідально та добросовісно ставляться до роботи. Себто, не в повному обсязі збирають матеріали чи допомагають людям. Серед скарг – розслідування ДТП, де загинули люди. Громадяни нарікають на те, що ці справи довго розслідують. Ця тематика під моїм особистим контролем... Загалом за своїх підлеглих перед міністром відповідаю я, тому їм можу пообіцяти вимогливість і жорсткий контроль за роботою. Працювати треба професійно та згідно зі законом!
– Традиційно кожен керівник міліції Львівщини наголошував, що боротиметься із хамством та грубіянством із боку правоохоронців у райвідділах, інспекторів ДАІ. Обіцяли карати й тих, хто кулаки в хід пускає. На жаль, такі факти є й надалі... Вам під силу це припинити чи ні?
– Думаю, що під силу. Отже, призначено нових начальників ряду райвідділів міліції, яким доручено змінити і цю ситуацію. Наголошую: сьогодні міліція має розкривати злочини не силовими, а цивілізованими, себто винятково доказовими методами! Підозрюваний має бути задокументований професійно. Над тим, про що Ви говорите, працюємо і будемо змінювати ситуацію, щоб громадяни не скаржилися. Хамство недопустиме! Будуть у начальників райвідділів помилки – звільнятиму. Мене цікавить не кількість, а якість роботи. Жителі Львівщини ж мають почувати себе спокійно.
– Не секрет, що окремі правоохоронці мають слабину до оковитої. І, що гірше, у такому стані сідають за кермо!
– За пиятику в робочий час, як і за побиття людей, – звільнення з ОВС! Відколи я обіймаю цю посаду (з 18 червня 2010 р. – “Пошта”), за пияцтво звільнено 7 правоохоронців, серед яких і начальник одного з райвідділів області.
– Львівська міліція готується до Євро-2012. Звісно, вивчити іноземну мову – добре. Але особисто мене як громадянина, обурює і зовнішній вигляд окремих правоохоронців (передусім дільничних, патрульних), і їх нецензурна лексика! Можливо, варто розпочати з муштри культури, а далі переходити до студіювання мов? Ті, кому не під силу бути цивілізованим представником міліції, нехай шукають іншої роботи?
– Так, зауваження слушні. Погоджуюсь, що правоохоронець не може бути неохайним, ходити у брудній чи пом’ятій формі, а тим паче розмовляти матами! Особисто я людина акуратна і педантична, тому, як керівник, вимагатиму поліпшення зовнішнього вигляду львівських міліціонерів. А до Євро-2012 одягнемо правоохоронців у нову форму.
Оздоровити підрозділи
– Який, на Вашу думку, рівень довіри жителів Львівщини до міліції?
– На жаль, він не є високим... Для мене це болісне питання. Поставив собі за мету змінити ситуацію. Буде нелегко, але цілком реально. Хочу, щоб люди повірили міліції. У правоохоронні органи звертаються лише з проблемами, тож тут мають вислухати, надати допомогу.
– Як би Ви оцінили нинішню роботу львівської міліції?
– На “трійку з плюсом”. Утім сформованій команді під силу покращити ситуацію. На посади керівників райвідділів та підрозділів призначив осіб, які в змозі організувати колектив, що працюватиме професійно.
– Нові кадрові призначення (керівники управлінь з боротьби з незаконним обігом наркотиків та з боротьби з торгівлею людьми приїхали до Львова з Києва – “Пошта”) – це свідчить про кадровий голод львівської міліції, рекомендації зі столиці чи про Ваше особисте бачення оздоровлення підрозділів?
– Це моя особиста ініціатива. У цих підрозділах потрібні люди з новими підходами до роботи. Не кажу, що у Львові немає фахівців... Майор Юрій Занік, новий керівник управління з боротьби з торгівлею людьми, досі працював начальником відділу управління міжнародних зв’язків МВС України. Він львів’янин, цілеспрямована і енергійна людина. Колись викладав у Львівському держуніверситеті внутрішніх справ. Щодо УБНОНу, то мав на меті, щоб його очолив не місцевий. Його новий керівник – Кирило Самойленко – досі обіймав посаду начальника УБНОН міліції м. Києва.
– Який із підрозділів обласної міліції вважаєте зараз найсильнішим?
– Управління Державної служби боротьби з економічними злочинами. Це один із кращих підрозділів міліції в Україні. Належним чином запрацював і підрозділ УБНОН. Акцент на затримання збувачів наркотиків та ОЗГ, які діють у наркобізнесі.
А Ви знаєте свого дільничного?
– Незважаючи на те, що операція “Візит” є щорічною, значна частина львів’ян досі не знає свого дільничного. Може, це не дільничним треба йти до нас, громадян, знайомитися, а, як варіант, нам до них?!
– Головне завдання для призначеного мого заступника з питань громадської безпеки Михайла Курочки (колись був головним міліціонером Львова – “Пошта”): дільничний має знати територію, а люди – його. У сільських районах громадяни знають дільничного, у Львові – ще не всі. Особисто я знаю свого дільничного. Роботу цієї служби оцінюю на “трійку”, але думаю, що ситуацію змінимо. Так званих “господарів території” гнатиму в шию! Пам’ятаю, що ще в дитячому віці, а ріс я в селі, ми з повагою ставилися до дільничного... Зараз треба повертати цей авторитет інспекторам.
– Одна з причин цієї проблеми є у низькій зарплаті дільничних. Як змінити ситуацію?
– Був на нараді в МВС України, де зазначали, що на стадії розробки програма щодо скорочення управлінського апарату в органах міліції. Відповідно, за рахунок вивільнення посад насамперед частково збільшимо зарплату працівникам служби дільничних, ППС, карного розшуку.
Про машини, вибори та теорію
– Що думаєте про дарунки для міліції від благодійників? Що дарують львівській міліції, особисто Вам?
– Ані міліції Львівщини, ані мені особисто благодійники нічого не дарували. Я і не хочу ніяких дарунків. Покращувати матеріально-технічне становище міліції треба, але колись були ще гірші часи... Міністр МВС Анатолій Могильов працює над покращенням фінансування міліції. Це стосується і зарплат.
– Скільки у Вас, керівника міліції області, є автомобілів?
– Два службові авто, які прийняв у спадок від своїх попередників, – “Джип Тойота Ленд Крузер” та “Лексус”.
– Минулого тижня на прес-конференції Ви заявили, що енна кількість правоохоронців буде балотуватися під час місцевих виборів. Зокрема, Ви до Львівської облради за списком Партії регіонів. Чи не припускаєте, що у випадку затримання міліціонери когось із представників опозиції, насамперед, згадають про Ваші політичні амбіції?
– Цю заяву зробив свідомо. Завжди кажу правду. Нині у правоохоронних органах є багато проблем, а депутатським корпусом вирішувати їх набагато легше... Кольори ж прапорів значення не мають. Щодо всіх позиція одна: порушив закон – відповідай. А під час місцевих виборів міліція діятиме лише в рамках чинного законодавства.
– У професійній діяльності Ви поєднуєте службу та науково-педагогічну роботу. У Вашому науковому доробку 35 публікацій.
– Працюю на 0,25% ставки завідувачем кафедри “Кримінального права і процесу” у Львівському держуніверситеті внутрішніх справ. Завершую докторську дисертацію на кафедрі криміналістики Національної юридичної академії ім. Я. Мудрого. Роботу пишу сам, а наукові консультанти дещо коректують... Ще в юнацькі роки у мене було бажання навчати інших – так і вийшло. Маючи 21 рік стажу роботи в правоохоронних органах, хочу передати досвід молодим.