Відеофіксація дій правоохоронців, як доказ їхньої некоректної поведінки.
Та чи є гроші, щоб усю українську міліцію обладнати відеонаглядом?
Хамство та груба нетактовність українських міліціянтів до людей, схоже, нарешті змусила вголос реагувати на це міністра МВС України. Так, цього тижня, коментуючи ситуацію навколо випадків некоректної поведінки передусім співробітників ДАІ, очільник міліції України Анатолій Могильов зазначив, що МВС “двома руками “за” практику відеофіксації дій міліціонерів, коли йде мова про порушення правоохоронцями службових та етико-моральних норм. Перед цим, наприкінці липня, головний міліціонер країни розпорядився обладнати всі підрозділи ОВС камерами відеоспостереження. У відомстві певні, що такі заходи дадуть змогу контролювати законність дій міліціонерів.
– Нині події, які відбуваються в приміщеннях міліцейських відділків, в цілодобовому режимі фіксують монітори, і це перевіряють відповідні служби відомства. Крім того, безперешкодно ознайомитися з цими відеоматеріалами можуть правозахисники, які входять до Громадської ради МВС, – інформує Департамент зв’язків із громадськістю МВС України.
Міністр переконаний: обладнання відеорегістраторами потребують й автомобілі ДАІ, аби “знівелювати можливість провокацій чи просто підтасування відеоматеріалів з боку недобросовісних водіїв”.
За хамство – звільнення!
Цьоготижнева реакція-заява міністра цілком зрозуміла, позаяк в Інтернеті “гуляє” кілька відеоматеріалів про некоректну поведінку працівників ДАІ, які міністр доручив детально вивчити задля дисциплінарних висновків. Так, у всесвітній павутині є відеоролик із грубим та образливим спілкуванням уже колишнього інспектора з водієм на Вінниччині. Даішника, який відмовився пред’явити посвідчення та поводив себе негідно, звільнили з ОВС. Також на Вінниччині “на камеру” потрапили дії працівників міськвідділу міліції та відділу ДАІ одного з районів. Даішник вдався до образ та обіцяв водієві “витягнути його з авто” зі застосуванням сили! Логічно, що за хамство поплатився роботою, – його звільнили з ДАІ.
“Засвітилася” на сайті “Дорожній контроль” і Львівщина. Жінка-водій, яка зі своєю донькою мандрувала Україною за маршрутом Копенгаген-Севастополь-Копенгаген, розмістила на цьому сайті відеоролики та свої враження від спілкування з українськими інспекторами ДАІ. На Львівщині її обурила хамська поведінка даішника, який кричав та погрожував завезти її до райвідділу за те, що його… знімають на камеру.
– Так, я бачив цей ролик… Горе-інспектор ДАІ вів себе по-хамськи та ганебно. Жінка-водій написала заяву-скаргу в Департамент ДАІ України. Ми проводимо детальну службову перевірку, за результати якої притягнемо цього інспектора до відповідальності. Можливий варіант, що його буде звільнено з посади. Такі випадки на постійному контролі у начальника ГУ МВСУ у Львівській області Богдана Щура. Наголошую вкотре: до співробітників ДАІ, хамів та грубіянів, буде жорстке реагування! Царів зі жезлами на дорогах не буде! Я щодня ознайомлююся зі скаргами та заявами, які надходять від водіїв на телефон “гарячої” лінії в УДАІ області. Якщо водії мають скарги, нехай телефонують за номером: (032) 234-09-32, – зазначив “Пошті” начальник УДАІ ГУ МВСУ у Львівській області Василь Струс.
Скарги на міліцію
Відеофіксація дій міліціянтів таки справді на часі. Адже від жителів регіону до прокуратури Львівської області продовжують надходити скарги на неправомірні дії міліціонерів. Можливо, тепер скарг поменшає.
– Громадяни щотижня звертаються зі скаргами на дії органів міліції. Скаржаться на незаконно закриті справи, на відмови у відкритті справ, застосування недозволених засобів дізнання, – каже перший заступник прокурора області Богдан Татарин.
Заступник прокурора Львівщини Ігор Ліуш припускає, що через практику відеофіксації дій міліціонерів таки поменшає скарг до органів прокуратури на працівників ОВС.
– Камери відеоспостереження у райвідділах – це нормальний процес, згідно з чинним законодавством. Правоохоронці мають працювати, використовуючи лише законні методи роботи. Бити ж затриманих – це ганебне та неприпустиме явище! Маємо випадки, що жителі Львівщини скаржилися у прокуратуру на різні незаконні методи роботи міліціонерів, на що ми зобов’язані реагувати, і, звісно, реагуємо, – зазначив “Пошті” Ігор Ліуш.
Іван Наугольник,
начальник штабу – заступник начальника ГУ МВСУ у Львівській області:
– Нині на Львівщині у кожному з райвідділів міліції є камери відеоспостереження, зокрема, при вході у чергову частину. Загалом підтримую практику відеофіксації у міліції. Позаяк наявність камери відеоспостереження у відділку буде доказовою базою поводження правоохоронців щодо затриманих. Буває, що людина покинула стіни райвідділу, а згодом звинувачує міліціонерів, які цілком тактовно поводилися, у тому, що її били чи катували. Відеокамери покажуть, хто каже правду. З іншого боку, практика відеофіксації дій співробітників ОВС – це й застереження для самих правоохоронців, які, можливо, мають схильність переступити через законодавство і нетактовно поводитися зі затриманими. Варто зазначити, що у рамках підготовки до Євро-2012 львівська міліція працює над встановленням відеонагляду не лише у райвідділах, але й на дорогах. Розробляємо спеціальну програму в цьому напрямі. Уже скерували листа на ім’я першого заступника міністра МВС України Сергія Попкова, де виклали своє бачення та пропозиції щодо цього. До слова: співпрацюємо з київською фірмою, яка займалася встановленням камер відеоспостереження для Олімпіади-2008 у Пекіні. Власне ця фірма запросила львівських правоохоронців до Китаю оглянути, як це виглядає на практиці. Нині ж у Львові у місцях масового перебування людей розташовано 26 камер відеоспостереження. Відповідно, правоохоронці мають відеоряд оперативної ситуації у місті.
Геннадій Москаль,
парламентар, перший заступник голови Комітету ВРУ з питань боротьби з оргзлочинністю і корупцією:
– Месидж суспільству про встановлення відеокамер у райвідділах – це дешевий піар, який ніколи не буде втілено у життя. Нині у міліції на часі насамперед структурні реформи, правильний підбір кадрів і підвищення ефективності роботи оперативників, а не тотальний шпіонаж! Якщо є недовіра до працівників, звільняйте та не беріть на роботу дурних, – набирайте розумних і з моральними принципами. Що ж це за начальник райвідділу, який на власні очі не бачить, чим займаються його підлеглі?! Якщо воно дурне, то все одно наробить біди, – буде відеокамера чи ні. Зрештою, купівля камер відеоспостереження потребує великих матеріальних затрат. Нині немає грошей на придбання порошку для відбитків пальців… Звідки взяти кошти, щоб усю українську міліцію обладнати відеонаглядом?! Це нереально. У держбюджеті немає на це коштів. Також міліціонери слушно скажуть: “Якщо маєте такі кошти на відеокамери, то додайте до зарплати хоча б по 100 грн”.
Станіслав Броневицький,
начальник міліції м. Львова:
– Потреба відеофіксації у райвідділах міліції є. Адже передусім це допомагає черговому чи його помічнику відстежувати ситуацію, яка є у приміщенні. Наприклад, запобігати різним випадкам чи ситуаціям, що можуть бути зі затриманими, які перебувають у стані алкогольного сп’яніння чи під впливом наркотиків. Саме ці особи, ймовірно, можуть заподіяти собі якісь тілесні ушкодження. Відколи очолюю міське управління міліції, до мене особисто ніхто з громадян не звертався зі скаргою, що їх родича побили у якомусь із райвідділів міліції Львова. Якби такі випадки були, реакція була б негайною!