На Львівщині у розпалі спецоперація “Автомобіль”. Місцевим даішникам допомагає підкріплення інспекторів із п’яти областей Західної України
Задля поліпшення оперативної ситуації у Львівській області, посилення протидії злочинам, пов’язаним із незаконним заволодінням транспортними засобами, від початку серпня триває оперативно-профілактична операція “Автомобіль”. Так, цього тижня у селі Красів Миколаївського району правоохоронці викрили автозлом, під час перевірки якого було виявлено транспортні засоби, частину з яких розшукували (на фото). За інформацією прес-служби УДАІ у Львівській області, там виявили “Хонду” у розкомплектованому стані, оголошену в розшук від 26 липня 2010 р. (заявник – Росія), двигун автомобіля “БМВ Х5”, який є у базі викрадених Інтерполу від 16 жовтня 2004 р.
Також на автозломі знайшли 19 автівок у розкомплектованому стані. Ці машини на території України не зареєстровані – їх ввезли контрабандним шляхом. Серед знайденого арсеналу – 51 кузов автомобілів марки БМВ, 22 кузови від “Мерседесів”, два кузови “Ауді”, по кузову “Пежо” та “Фольксваген”, автобус “Спринтер”. Автозлом, власником якого є львів’янин, діяв близько місяця. Правоохоронці встановили, що тут машини розкомплектовували для їх подальшого збуту.
Загалом у першому півріччі 2010 р. на Львівщині зареєстровано 131 випадок незаконних заволодінь транспортними засобами. Всього в області було встановлено 48 осіб, які скоїли такі крадіжки. По 48 кримінальних справах завершено розслідування (включно справи минулих років). Як свідчить аналіз, проведений обласним управлінням ДАІ, львівські автозлодії найбільше полюбляють красти машини білого та сірого кольорів.
Зазвичай злочинці “працюють” із 2.00 до 5.00 та з 19.00 до 22.00 год. доби. Найчастіше ж цуплять авто іноземного виробництва, зокрема, такі як “Фольксваген”, “Шкода”, “Деу”, “Aуді”, “Mерседес” та мікроавтобуси. Крадуть і “ВАЗи”. Міліціянти зазначають, що двері “Шкоди Октавії” та “Фольксвагенів Пасатів” злодії відчиняють, використовуючи сканери, а ось у “Жигулях” зривають дверні замки. Правоохоронці акцентують, що найкращим способом вберегтися від крадія – використати комбінований принцип охорони машини.
Даішники кажуть, що згаданим видом злочинної діяльності займаються організовані угруповання, які добре законспіровані, мають необхідні технічні та транспортні засоби, ролі виконавців у таких угрупованнях чітко розподілені. Майже дві третини усіх крадіжок здійснюють саме ОЗГ. Створено низку стійких злочинних угруповань, які контролюють сферу обігу автотранспорту, чинять розбійні напади, повертають автівки за винагороду власникам. Розширюються міжрегіональні зв’язки злочинців, зростає їх озброєність та агресивність, а отримані незаконні прибутки стають підвалинами злочинного середовища. Легалізація ж викраденого транспорту здебільшого здійснюється через використання фальшивих документів або підроблених номерів вузлів та агрегатів. Викрадені машини досить часто комплектують фальшивими документами разом із заміною ідентифікаційних ознак, після чого повертають на нову реєстрацію. “Фахівці” підроблюють ідентифікаційні номери так, що їх неможливо відрізнити від справжніх без експертного дослідження. Викрадені машини часто підробляють під номери автомашин, які потрапили до аварії та повністю втратили свою вартість. Залишки таких авто разом із справжніми документами злочинці закуповують та використовують для організації легального прикриття викраденого транспорту.
Зрештою, ДАІ запевняє, що проведена профілактична робота дає свої результати. За інформацією прес-служби УДАІ області, якщо впродовж п’яти місяців цього року ріст скоєних на теренах незаконних автозаволодінь становив 16,1%, то за вже за шість місяців цей показник сягнув 9,9%. Загалом нині на Львівщині зареєстровано 320 тис. транспортних засобів, у Львові – 67 тисяч.
Василь Струс,
начальник УДАІ у Львівській області:
– Зараз в області в активній фазі спецоперація “Автомобіль”. Під час відпрацювання великий акцент робимо на посилення протидії автовикрадень у регіоні. Є серйозні напрацювання. Передусім під пильним прицілом організовані злочинні групи, які спеціалізується на цій ниві. Найбільше крадуть машини у Львові, Стрийському районі та Трускавці. Так, у цьому курортному містечку автозлодії ласі на престижні іномарки, зокрема джипи. Бувало, що жертвами ставали і місцеві мешканці, і відпочивальники. Загалом у 2010 р. у регіоні маємо незначне (до 10%) зменшення автовикрадень.
Володимир Казмірук,
заступник начальника ДАІ м. Львова:
– Ситуація у нашому місті з викраденням авто не є критичною, як це було кілька років тому. Скажімо, якщо колись за добу у Львові цупили по 8 машин, то зараз ситуація куди краща. Наприклад, за минулий тиждень викрали лише три автівки. Намагаємося тримати ситуацію під контролем. Найбільше вражені такими злочинами Шевченківський та Франківський райони міста, тому їх мешканцям-водіям варто бути обачними. Найчастіше у Львові викрадають “Шкоди Октавії”, “Шевроле Лачетті” та “дев’ятки”. Крадіжки здебільшого скоюють у нічний час. Якби ми мали більше патрульних нарядів, можна було б перекрити куди більше вулиць у місті. Особового складу наразі бракує. Поза тим, сьогодні, згідно з наказом МВС України, у рамках відпрацювання операції “Автомобіль” до Львова приїхали працівники ДАІ з п’яти регіонів – Волині, Закарпаття, Івано-Франківщини, Рівненщини та Тернопільщини. Звісно, це підсилення є ефективним.