Перу, випередивши Колумбію, вийшла на перше місце у світі з вирощування коки – рослини, з листя якої виготовляють кокаїн. Про це йдеться у доповіді Управління ООН з наркотиків і злочинності. Як стверджують у документі, 45% виробництв коки у світі зараз зосереджено саме на території Перу.
Колумбія вирощує 39% світового урожаю коки. На третьому місці в кокаїновому списку – Болівія, що контролює 15% наркоринку. В доповіді наголошується на тому, що постійне зниження виробництва коки в Колумбії свідчить про успіх політики боротьби з наркомафією, яка проводиться в країні. Площа плантацій, зайнятих під коку в Колумбії, скоротилася на 16% і становила 68 тисяч гектарів. Порівняно з цифрами десятирічної давнини скорочення сягає майже 60%. “Політика протидії наркоторгівлі, здійснювана урядом Колумбії в останні кілька років, яка заснована на поєднанні заходів безпеки і розвитку, дає свої плоди”, – заявив директор Управління ООН з наркотиків і злочинності Антоніо Марія Коста. Президент Колумбії Альваро Урібе, що йде зі своєї посади, зробив боротьбу з лівими повстанськими угрупованнями, які фінансуються за рахунок наркоторгівлі, основою своєї політичної програми.
Натомість дані ООН свідчать, що коку все більше вирощують у Перу: в 2009 році країна виростила 119 тисяч тонн цієї наркосировини, порівняно зі 103 тисячами тонн, отриманими в Колумбії. У цілому, за даними ООН, виробництво коки в країнах Андського регіону знизилося у 2009 році на 5%. ООН змушена визнати, що поки існує попит на кокаїн в розвинених країнах Заходу, виробництво сировини для нього триватиме. Торік ООН повідомляла, що світове виробництво коки, яке в 2008 році сягнуло 845 тисяч тонн, тепер на найнижчому за останні п’ять років рівні. У зв’язку з цим ціни на героїн і кокаїн у США зросли, а чистота і якість пропонованих на ринку наркотиків погіршали.
Христина Бучковська