Юний, але жорстокий
Оперативники управління карного розшуку ГУ МВСУ у Львівській області затримали 15-річного учня школи-інтернату, гастролера зі Закарпаття, якому інкримінують розбійний напад на студентку у Львові, ножове поранення ще однієї дівчини та кілька крадіжок. Міліціонери зараз з’ясовують увесь перелік подвигів неповнолітнього зловмисника.
…До Львова юнак приїхав електричкою. Спочатку вештався містом, а потім став шукати пригод. Уночі у львів’янина поцупив мобільний телефон, а вже наступного дня надумав пограбувати когось із перехожих. Опівдні на одній із вулиць у Личаківському районі перестрів дівчину. Та поверталася додому. Хлопець кинувся до неї й спробував видерти із рук сумку, але дівчина швидко заховала її за спину. Як інформує прес-центр обласного управління міліції, розлючений нападник витягнув з-під куртки ножа та поранив перехожу в ногу. Потерпіла почала кричати, кликати на допомогу. Той злякався й утік.
Але цієї пригоди йому виявилося замало. Пробігши кілька десятків метрів, юнак побачив у скверику на вул. Зеленій ще одну дівчину. Вона сиділа на лавці та переглядала буклети. Зловмисник підскочив до неї та вдарив ножем у спину. Цього разу жертва не стала пручатися, лише плакала від болю та благала про порятунок. Але він і не думав спинятися – вирішив зґвалтувати бідолашну, скориставшись її безпорадністю.
– Він поранив її у печінку. Дівчина була у важкому стані, просила пожаліти її. Юнак поздирав із неї дві золоті каблучки, сережки, відібрав мобільний і втік із місця події. Потерпіла ж потрапила до реанімації, – каже заступник начальника Личаківського райвідділку міліції Львова Віталій Роса.
Того ж дня закарпатець утік із міста. Потім скоїв ще одну крадіжку з лікарні у Стрию. Опісля мандрував Україною, зокрема Київщиною. Знайти його виявилося досить складно. Львівські оперативники їхали за учнем школи-інтернату аж у Закарпаття. Хлопець вже зізнався у скоєному. З’ясувалося, що у свої юні роки він і раніше мав проблеми зі законом.
Розбійників затримують
За останні роки, нагадаємо, найбільш резонансним, жорстоким та зухвалим розбійним нападом був інцидент у Львові на вул. Городоцькій у касі Ощадбанку. Тоді у Великодню суботу злочинці вбили завідувача цього відділення, тяжко поранили працівницю та забрали гроші. Після проведеної кропіткої роботи оперативники карного розшуку управління міліції Львівщини заарештували нелюдів.
– Нині на Львівщині 90% розбійних нападів розкриваємо. Це контрольні та особливо тяжкі злочини і щодо них серйозно працюємо. Найчастіше їх скоюють у Львові. Сьогодні в області нерозкритими залишаються три розбійні напади. Зокрема, мова про м. Дрогобич, де було скоєно розбійний напад на банк. Там двоє невідомих, погрожуючи пістолетом, заволоділи касою кантора і втекли. Цей злочин невдовзі розкриємо, бо на це є всі підстави. Також працюємо щодо розбійного нападу у Мостиському районі, коли від рук злочинців потерпів поляк, який повертався з Києва до Польщі. В нашій області на його мікроавтобус напали невідомі і забрали майже 30 тис. доларів. У цьому випадку чоловікові погрожували пістолетом. Третій стосується нападу на одного з бізнесменів на околиці Львова. Вночі злочинці проникли у його помешкання, зв’язали господаря і, погрожуючи пістолетом, забрали 3 тис. доларів, – розповідає “Пошті” начальник управління карного розшуку ГУ МВСУ у Львівській області Олександр Синявський.
Загалом більшість розбійних нападів скоюють на вулиці. У цих випадках переважно застосовують ножі, а ось пістолети – коли скоюють розбійний напад на квартиру чи банк. Так, нещодавно міліціянти затримали чоловіка, який “полював” на свої жертви у під’їздах. Вдаряв людину, щоб та не могла чинити опір, і забирав цінні речі.
На щастя, на Львівщині вже стали історією розбійні напади, коли злочинці катували своїх жертв праскою чи пальниками. Таких жахливих історій вистачало в області у 1990-ті.
– Зараз хіба зв’язують, замотують скотчем, погрожують зброєю, б’ють, але таких катувань, як колись, вже немає. Можуть і поранити. Так, три роки тому у Дрогобичі під час розбійного нападу чоловіка поранили у живіт. Злочинців затримали, зброю вилучили, – розповідає Олександр Синявський.
Грабіжники розперезалися
Спорідненим злочином до розбійних нападів є пограбування. Це відкрите заволодіння майном, але вже без застосування зброї чи погрози її застосувати. Таких злочинів є куди більше, ніж розбоїв. І є ріст цього виду злочину, особливо влітку. Часто пограбування скоюють люди, які приїздять до міста зі сіл, наркомани, раніше засуджені, неповнолітні з неблагополучних родин. Є також випадки, коли дівчата грабують дівчат. Грабіжники “полюють” на золото, мобільні телефони, сумки та барсетки. Власне влітку побільшало випадків, коли з жінок зривають золоті ланцюжки, тому варто бути вкрай обачними. Так, днями у Львові вдень із пенсіонерки невідомий зірвав золотий ланцюжок із кулоном вартістю 4 тис. грн. Був випадок, коли у трамваї молодик, який стояв біля вхідних дверей, зірвав золоту прикрасу з жінки, яка сиділа поруч. Це сталося одразу перед зупинкою і юнак швидко накивав п’ятами. А ось минулої суботи стражі порядку на гарячому затримали грабіжника, який поблизу парків чатував на жінок і зривав із них ланцюжки. На його рахунку вже п’ять таких випадків.
Слушні поради
Аби не стати жертвою розбійників, передусім варто подбати про безпеку власного помешкання, зокрема сигналізацію. Також потрібно менше розповідати своєму оточенню чи стороннім про власні збереження вдома. Адже зайві слова можуть піти вам лише на шкоду. Зберігати гроші краще не вдома, а в банку. Та й безпосередньо банк також має ретельно дбати про заходи безпеки – сигналізацію, тривожну кнопку, відеоспостереження, охорону об’єкта. Якщо, не дай Боже, злочин таки стався, варто терміново телефонувати до міліції, запам’ятати прикмети зловмисників, в чому були одягнені, напрямок, куди втікали. По гарячих слідах злочин легше розкрити. Але є випадки, коли потерпілі лише через день звертаються до міліції.
– Чим оперативніше спрацюють самі заявники, себто вчасно поінформують міліцію, тим швидше правоохоронці зможуть зреагувати та правильно спрацювати. Так, у вже згаданому банку у Дрогобичі міліція на місці була через 3 хвилини, але злочинці встигли втекти. Касир мав можливість швидше повідомити міліцію (у банку була сигналізація та відеоспостереження – “Пошта”), але він розгубився і зробив це лише тоді, коли зловмисники вийшли з приміщення. Власне ці 3 хвилини дали можливість їм утекти, – зазначає Олександр Синявський.
Тим часом водіям міліціянти не радять зупинятися на трасі невідомим особам. Якщо вам конче потрібно стати, робити це краще у людних та освітлених місцях, поряд із постами ДАІ або ж на АЗС. Варто пам’ятати, що використовують злочинці і прийом зупинки авто, коли начебто у когось поламалася машина чи закінчився бензин. На подібне стражі порядку категорично не радять вестися і зупинятися. Адже є випадки, що пробивають колеса, а вже згодом роблять свою справу.
До теми
Цьогоріч оперативниками обласного карного розшуку викрили ОЗГ, яка займалася бандитизмом. Справу вже скеровано до суду. Молодики грабували банки та офіси із застосуванням зброї. Лякали людей гранатою. На їх злочинному рахунку понад 20 розбійних нападів та пограбувань. Полем їх діяльності була не лише Львівщина, але й Волинь та Івано-Франківщина. Тепер їм світить до 10-12 років перебування за ґратами.
Михайло Цимбалюк,
екс-керівник міліції Львівщини:
– Багато критикую своїх підлеглих за розкриття квартирних крадіжок та викрадення автотранспорту, поза тим розкриття розбійних нападів на Львівщині є на доброму рівні. За це можу подякувати і особовому складу управління карного розшуку і небайдужим громадянам. Власне громадянка допомогла нам розкрити розбійний напад на вул. Зеленій. Була досить кропітка праця оперативників, які виїздили в різні регіони України. Провели масштабне опитування. Встановили осіб, яким продали поцуплені речі… Варто зазначити, що на Львівщині побільшало людей, які допомагають нам розкривати злочини. Мова передусім про квартирні крадіжки. Небайдужі люди телефонують і повідомляють міліцію про підозрілих осіб. Зростає кількість людей, які певні, що міліція здатна навести лад. Звертаю увагу громадян, щоб вони дбали про заходи безпеки! Та й менше ділилися інформацією зі сторонніми. Інколи зайві слова можуть стати причиною розбою. Береженого Бог береже!