Царі зі жезлами

Василь Струс, начальник ДАІ Львівщини, про зухвалих мажорів, байдужість батьків, маршрутний безлад

Василь Струс, начальник ДАІ Львівщини, про зухвалих мажорів, байдужість батьків, маршрутний безлад та інспекторів, що зловживають службовим становищем

Мало не щодня зведення від ДАІ шокують повідомленнями про страшні аварії на дорогах Львівщини, під час яких травмуються чи гинуть люди. І, що найгірше, – малеча. На жаль, зазвичай, із вини самих батьків. Сумлінні водії слушно нарікають на недисциплінованих пішоходів, законослухняні пішоходи та пасажири у маршрутках – на шоферів-порушників... А ще водіїв часто обурюють методи роботи та ганебна поведінка окремих горе-інспекторів ДАІ, які уявляють себе царьками на дорозі. Керівництво ДАІ обіцяє позбавлятися від таких. Спілкуємося з начальником УДАІ ГУ МВСУ у Львівській області Василем Струсом.

Перевозять, наче дрова

– Василю Михайловичу, якою нині є ситуація на автошляхах Львова та області?

– За чотири місяці 2010 р. на Львівщині сталася 3881 ДТП, під час яких 550 осіб травмувалися, 54 – загинули. До речі, про оперативну ситуацію, рух транспорту під час проведення ремонтних робіт на дорогах громадяни можуть довідатися з нашого сайта (www. dai.lviv.ua). Завдяки профілактичним операціям та цільовим  відпрацюванням нам вдалося стабілізувати (зменшити) дорожньо-транспортний травматизм. Так, лише у травні цьогоріч провели операції “П’яний водій – злочинець”, “Паски безпеки”, “Обгін” тощо. Зараз розпочалася операція “Автобус-2010”, бо пасажирські перевезення, на жаль, і надалі залишаються проблематичними. Нині в області працює 158 фірм-перевізників. Прикро, але не у всіх цих підприємствах усе гаразд із дисципліною серед водіїв. Задля стабілізації ситуації на дорогах ущільнено наряди ДПС у вихідні та святкові дні. Саме у ці дні водії більше споживають оковитої і сідають за кермо.

– Звісно, є сенс проводити зазначені операції. Але чи самі водії від цього стали хоч трохи дисциплінованими на дорогах?

– Безперечно, такі заходи не можуть бути разовими. З листопада 2008 р. суттєво зросли штрафи за керування авто у нетверезому стані, за порушення правил обгону, перехрестя, швидкості, залізничних переїздів... Але не всі водії зважають на високі штрафи. Так, вже за чотири місяці цього року інспектори ДАІ виявили майже на тисячу п’яничок за кермом більше, ніж за аналогічний період торік (4700 проти 3800 – “Пошта”). Щойно нові правила набули чинності, водії майже забули про порушення, нині ж чомусь забули про високі штрафи! Не радив би, бо від штрафів не втечуть. Мова про паски безпеки, заборону розмов по мобільному телефону під час руху.

– Утім, схоже, водії маршруток ніколи досі й не чули про табу на мобільні розмови...
– Дійсно, більшість водіїв полюбляють поговорити під час руху... Штрафувати будемо всіх на загальних підставах.
– Пане полковнику, чи готова ДАІ до порушників водіїв маршруток, власників фірм-перевізників вживати більш жорсткіших заходів? Скажімо, за грубі порушення – позбавлення ліцензії!
– Слушне запитання. Дуже часто водії маршруток грубо порушують правила – обганяють один одного, щоб забрати більше пасажирів, зупиняються у недозволених місцях, перевищують швидкість. Буває, що сідають за кермо напідпитку. Ба більше, днями у Львові сталася шокуюча  ситуація: дівчині, яка на зупинці намагалася зайти до салону маршрутки, затиснуло голову дверима. Водій рушив з місця і, лише почувши крик дівчини, просто відчинив двері і поїхав далі… За систематичне порушення ПДР пишемо подання на водіїв-порушників, відповідно, керівник фірми звільняє їх з роботи. Натомість шофер влаштовується на роботу в іншу фірму... Під час перевезення людей не може бути дрібниць! Неприпустимо, коли в автобусі є розбите лобове скло, заварений вихід на задніх сходах або ж там стоять якісь каністри. Не відчиняються люк чи вікна – також порушення.
– Але ж водії “закривають” проблему гривнею...
– Ми ні від чого не застраховані.... Я був би нещирим, якби сказав, що такого бути не може...
Про зловживання
– Якими є Ваші завдання мінімум та максимум на посаді керівника ДАІ області?
– Якомога швидше позбутися від баласту у лавах ДАІ області. На жаль, є такі факти... Хочу змінити обличчя ДАІ Львівщини у кращий бік, але на це потрібен час та відповідні кошти.
– Торік Львів прославився на всю Україну фальшивим техоглядом. Тоді за 700 грн на геть несправний “Запорожець” ДАІ видала талон техогляду. Який висновок зробило керівництво міліції щодо цього і чи проведені у МРЕВ кадрові ротації?
– Так, прославився... У МРЕВ цілком змінено керівництво. Проведена серйозна “чистка” у лавах вільнонайманих працівників, які працювали з так званими “рєшалами”. Все зробимо для того, щоб аналогічних випадків не було.
– Власне інспекторам ДАІ вже багато років закидають систему поборів. Як Ви, як керівник, будете з цією проблемою боротися?
– Найгірше, що такі факти перекривають нашу щоденну важку рутинну роботу. Зокрема, мова про розшукові ДТП, коли водії втікають, скоївши аварію та залишивши потерпілого. Так, з початку року сталося 62 розшукові ДТП, під час яких вісім осіб загинуло, 58 – травмовано. У 56-ти випадках водіїв-негідників знайшли і притягнули до відповідальності. По-друге, затримуємо крадіїв автотранспорту, перші реагуємо на напади... На жаль, ганебні факти перекреслюють роботу служби ДАІ. Але водіям наголошу: не порушуйте ПДР, а якщо ж порушили, відповідайте згідно зі законом! І, звісно, не провокуйте інспектора ДАІ. Найганебніше для працівника – вимагання! Позиція нашого керівника Михайла Михайловича Цимбалюка – таких працівників ДАІ звільняти і крапка. До слова: про випадки зловживань водії можуть особисто мене інформувати під час прийому громадян: у середу –  з 16.00 до 18.00, п’ятницю – з 9.00 до 12.00.
– Прошу сказати, хто з працівників найчастіше “хворіє” на зловживання?
– Більше молодь. При­йшов на службу, одів кашкета, отримав смугастий жезл – і він уже господар на дорозі. Вже царюють... Колись молоді інспектори  вчилися від старших оформляти ДТП, манері спілкування з водієм. Щойно молодий інспектор вийшов працювати на дорогу, йому здається, що він все знає, тут він царьок, божок, вершитель долі людей... Цей стереотип ламаємо. Думаю, що позитивний результат буде.
– Ймовірно, є зловживання, бо на тлі низької зарплати є щоденні спокуси на дорозі? Так, правоохоронцям Грузії суттєво збільшили зарплату, і хабарі зникли самі собою...
– Думаю, що і у нас таке буде... Нині ж мінімальна зарплата інспектора ДАІ – 1,5 тис. грн, а середня – до 2,5 тис. грн. Це недостатні суми.
– Які ще вимоги до роботи ДАІ області поставив головний міліціонер Львівщини Михайло Цимбалюк? Нещодавно він зазначав, що “у службі ДАІ почали працювати люди, які навіть не мають посвідчення водія або ж мають посвідчення водія лише двох категорій – А та В”.
– Вимога керівника справедлива і на часі. До 25 років інспектор має мати посвідчення водія на три категорії – на мотоцикли, легковий та вантажний автомобілі. Вже після 25-ти зобов’язаний мати посвідчення водія на всі категорії. Михайло Михайлович Цимбалюк дав час до кінця липня. Якщо після липня хтось не встиг записатися на курси і скласти іспит, щоб отримати посвідчення водія певних категорій, буде працювати поза межами служби ДАІ.
Батьківська байдужість
– Нині на Львівщині стається вкрай багато аварій за участі дітей. Чому маємо таку невтішну картину? Чи можна цьому запобігти?
– Ми стривожені ситуацією щодо травмування дітей на дорогах. Тим паче з настанням канікул кількість травмованих та загиблих у ДТП дітей різко зростає. Так, уже за чотири місяці 2010 р. в області сталося 50 ДТП. Загинуло 4 дитини, ще 49 були травмовані. Буває, що йде дитя з мамою, яка розмовляє по телефону. Підходять вони до перехрестя, мама заклопотана розмовою, а дитина за інерцією йде через дорогу. Поряд із авто 2-3-річне дитинча зупиняється і не знає, що відбувається. Мама ж забирає малечу з дороги і починає лупцювати... Оце таке виховання! Жахливо й те, що батьки з дітьми перебігають дорогу в недозволеному місці! Ще купують скутери та мопеди тим, кому за віком це ще не дозволено... Також возять 2-3-річних діток на передньому сидінні без крісельця! У випадку аварії малюк мінімум травмується, максимум – гине. Отож, передусім за дітворою пильнувати мають дорослі. Ну а водії, не гасати вулицями, як шумахери…
Особливості водіння
– Яка ж категорія водіїв найчастіше порушує Правила дорожнього руху?

– Передусім треба віддати належне водіям жінкам, які дуже пильні та уважні. Треба скинути перед ними капелюха... Найчастіше ж основним порушником є молодь. Нещодавно їхав центром Львова. Так, навпроти юридичного факультету університету ім. І. Франка юнак на БМВ розвернувся на місці і паркує авто. Я вийшов зі своєї машини і забрав у нього документи. Молодь, що там стояла, почала аплодувати. Дві дівчини сказали, що це вже давно було час зробити, бо аналогічне він робив частенько... Юнак пояснив, що він поспішав на іспит. Тепер майбутній юрист пішов перескладати ПДР. Його ж іномарки біля університету вже не бачу...
– Та не лише молодь, зокрема так звані мажори, зухвало ведуть себе. Чого лише варті працівники правоохоронних органів (міліції, прокуратури, СБУ), які частенько дозволяють собі сідати за кермо напідпитку, відчуваючи безкарність! Вони певні, що  інспектор ДАІ їх не оштрафує... Чи реально, врешті-решт, це зло побороти, бо є випадки, що такі горе-водії скоюють страшні ДТП?!
– Це одне з головних завдань, яке переді мною поставив керівник міліції Львівщини. Так, уже оформлено п’ять міліціонерів, які сіли за кермо нетверезими. Автоматично ж це означає звільнення з ОВС. Мова не йде про якісь репресії... Тим паче всім правоохоронцям керівники акцентують, що жартувати з таким собі ж на гірше. Починати треба зі себе! Також ДАІ буде присікати грубі порушення ПДР правоохоронцями. Не має права міліціонер (особливо на службовому авто!) порушувати швидкісний режим, правила обгону, перехрестя, переїздів. На жаль, роблять це...
– Скажіть, будь ласка, а чи має право інспектор ДАІ зупиняти авто, коли його ж машина не має міліцейських номерів?
– Це не є порушенням законодавства.... Але нам бракує службових авто, тому так виходимо зі ситуації. На таких машинах інспектори ДАІ лише не мають права переслідувати чи наздоганяти порушників. Цьогоріч служба не отримала жодної машини, а потреба така є. У бюджеті немає грошей на придбання нового транспорту. Можливо, депутатський корпус Львова та області виділить кошти на часткове оновлення автопарку ДАІ. На порозі Євро-2012...
– Яку б Ви дали харак­теристику львівському водію щодо дотримання ПДР?
– Удома він один, за кордоном – інший. Тут чомусь не завжди хоче зважати на правила. Перетнувши кордон, він стовідсотково законослухняний... На жаль, серед водіїв дуже багато агресивності та неповаги один до одного. Буває, що і матом один одного обкладають... Важливо, щоб усі учасники дорожнього руху (водії та пішоходи) дотримувалися правил. Перетнувши кордон, опиняємося у цивілізованій Європі, коли ж повертаємося додому, то наче на дикому сході... Чому в Польщі українці чемно одягають паски безпеки, а вдома забувають про це?! Дуже багато людей залишаються живими, коли під час аварії вони пристебнуті. Питання лише часу, щоб українські водії стали законослухняними.
Про спецпідрозділ
–У планах ДАІ створення до Євро-2012 у Львові підрозділу швидкого реагування. Розкажіть детальніше про це.
– Нині працюємо над цим. Це буде спеціалізований підрозділ – передусім із досвідчених водіїв на мотоциклах. Скажімо, щоб у випадку корків вони швидко змогли дістатися до місця ДТП, для оперативного втручання у дорожню чи криміногенну ситуацію. Це буде наш, львівський досвід. В області вже маємо вісім мотоциклів, але цього замало. Потрібно рік, щоб серйозно запрацював цей підрозділ.

 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4263 / 1.68MB / SQL:{query_count}