Без “пашпорта”...

Загублений або викрадений головний документ особи зловмисники використовують для оформлення кредиту, заволодіння квартирою чи заснування фірми

Загублений або викрадений головний документ особи зловмисники використовують для оформлення кредиту, заволодіння квартирою чи заснування фірми

Родина львів'ян, яка кілька років поспіль доглядала та матеріально допомагала самотньому літньому чоловікові, після його смерті була шокована звісткою, що господарем помешкання дідуся є не вони, а нахабний та самовпевнений молодик. Останній наполягав: лише він є власником житла, що підтверджено документально... Спочатку збентежені люди звернулися до міліції. Утім апеляція до стражів порядку, на жаль, жодного результату так і не дала. Потім у судовому порядку намагалися довести, що законними власниками є вони. Опісля довелося навіть вести грошові "перемовини" із несподіваним новим власником квартири у багатоповерхівці. Зрештою, витративши досить багато часу, неабияких нервів і не тільки, помешкання таки залишилося у цієї родини. Співрозмовники припускають: усі ці неприємності з ними сталися, бо у літнього чоловіка лиходій міг на певний час "позичити" паспорт, підробити усі необхідні документи і переоформити папери для привласнення його квадратних метрів, маючи спільників у БТІ. Версія цілком вірогідна, бо через деякий час згаданого "героя" (а він виявився ще тим злодієм!) міліція наполегливо розшукувала. Молодику інкримінували причетність до скоєння низки аналогічних злочинів. Ба більше, правоохоронці самі навіть почали шукати потерпілих від його злочинних дій...

Представники родини, якій довелося мати справу із шахраєм, з власного негативного досвіду застерігають інших городян: такий варіант афери спрацьовує, коли: поперше, у квартирі прописана одна людина; подруге, зловмисники мають знайомих не лише у БТІ, але й у ЛКП (мовляв, саме працівники ЛКП можуть давати певну інформаціюорієнтир, звісно, за фінансову винагороду, охочим привласнити чуже майно); потретє, злочинці "полюють" на паспорти не лише самотніх осіб похилого віку, але й найбільш уразливих груп - п'яничок чи наркома­нів.

Схожих афер нині не бракує. Навпаки! Міліціянти наголошують: власне паспорт і стає головним інструментом махінацій. За загубленим паспортом реально переоформити, а потім навіть продати вашу квартиру! Злочинці головний документ особи або ж "позичають" на певний час, або ж викрадають. Загублений паспорт для них - справжня знахідка. Тому кожна година зволікання зі зверненням до міліції про втрату документа для людини може закінчитися тривалими проблемами. Як­от, до вас можуть несподівно зателефонувати із банку з вимогою... погасити кредит на дуже велику суму. Доводити власну правоту опісля досить складно.

Львівські оперативники кажуть, що були випадки, коли паспортні шахраї знаходять легковажну людину, яка перебуває у скрутному матеріальному становищі, але має паспорт і постійну прописку. Вмовляють її взяти кредит на своє ім'я і, звісно ж, під свою відповідальність. За "послугу" - паспорт - дають дуже мінімальну суму. Останній тішиться й тим, але згодом, коли час повертати гроші, бідолаха хіба розводить руками: я не винен - лише дав свій паспорт. А хто ті люди, кому його давав, не знає.

А ось у Тернополі працівник банку оформив липові кредити... аж на три кримінальні справи. Так, в одному з банків з'явилося чимало боржників, які не повертали заборгованість. Банкіри стали повідомляти їх про несплату. Але ті категорично заперечували наявність будьякої позики. Відхрещувалися люди й від написаних заяв на оформлення кредиту. Коли ж таких неіснуючих боржників назбиралося кілька десятків, керівництво банку забило на сполох та звернулося по допомогу до міліції. Як інформує пресцентр Тернопільського обласного управління міліції, з'ясувался, що майже усі кредити оформлені на загублені чи крадені паспорти. Підозра одразу впала на кредитного інспектора, який оформляв усі ці позики. Врешті, затримали 25річного працівника банку. Тернопільські слідчі виявили, що аферист скоював такі махінації вже не перший рік. Роботу шахрай налагодив майже досконало: мав кілька спільників, які у різний спосіб добували паспорти. Тоді до справи брався кредитний інспектор. Кредит оформляв на придбання мобільних телефонів, на суму не більше 2 - 3 тис. грн. Телефони швидко збували, отримуючи жадану готівку. Міліціянти встановлюють особи інших махінаторів.

І це ще не все. Правоохоронці застерігають, що за краденими документами можуть створювати й цілі підприємства. Наприклад, на Одещині аферисти заснували фірму із продажу сантехніки. Орендували офіс, найняли працівників, оформили в банку кредит на кілька десятків тисяч доларів. Згодом виявилося, що склади підприємства порожні, а керівництва фіктивної фірми й сліду нема. Міліціянти з'ясували, що паспорт позичальника належить зовсім іншій особі, яка про "власний бізнес" й гадки не мала.

А ось мешканець Львова, аферист з кримінальним минулим, відкрив фірму в центрі міста. Взяв у суб­оренду офіс з двох кімнат, завіз комп'ютерну техніку, до "пра­ці" долучив ще двох молодих жінок. Своїм жертвам призначав зустрічі у Львові, брав паспорти, гроші, анкетні дані, обіцяв за окрему плату швидко виготовити візу. Щиро обіцяв, що документи будуть невдовзі готові. Коли ж люди приходили до його офісу у вказаний час, то з'ясувалося, що фірма вже не працює. Потерпілими афериста стали не лише жителі Львівщини, але й Закарпаття та ІваноФранківщини, де він гастролював. В управлінні карного розшуку ГУ МВСУ у Львівській області повідомили, що шахрай перестрахувався, адже викрав у знайомого паспорт, куди вклеїв власне фото. Назбиравши кругленьку суму, він навіть придбав особняк в одному з районів Львівщини, куди й переїхав жити. Врешті на його руках опинилися кайданки...

Суб'єктивний погляд

Богдан Шкарада,
екс­керівник міліції Львівщини, начальник служби безпеки одного з банків:

- Минулими роками чужі паспорти користувалися неабияким попитом серед злочинців, які перебували у розшуку. Особливо це стосувалося маститих кримінальників. Вони просто вклеювали власне фото у чужий паспорт. Наприклад, Іванов ставав Сидоровим. Украдений чи загублений паспорт сьогодні - це великий ризик та небезпека для громадян, бо злочинці (передусім аферисти) можуть його використати, поперше, у майнових шахрайствах. Скажімо, на переоформлення квартири чи навіть будинку. По­друге, можуть застосувати цей документ задля отримання кредиту. Щоправда, собі, а потерпілий згодом матиме чималий клопіт. І таких випадків сьогодні є багато. Згодом справжній власник паспорта мусить доводити, щоб він не брав жодного кредиту. Зокрема, впродовж останніх кількох років побільшало випадків, що на чужі паспорти брали споживчі кредити (побутову техніку, мобільні телефони). Власне, щоб не було таких фактів, має пильнувати та професійно працювати служба безпеки банку. Ми намагаємося тримати руку на пульсі. Так, працівники служби безпеки однієї з наших філій запобігли отриманню кредиту жінкоюбізнесменом. Вона спершу заявила, що загубила паспорт, а потім виробила новий. Кредит у розмірі 100 тис. доларів хотіла отримати на начебто загублений паспорт. Відповідно, згодом ця панянка заявляла б, що хтось на її паспорт, який "вкрали", взяв кредит, а вона ні при чому. Задум, на щастя, не вдався. Є й кілька порушених кримінальних справ щодо отримання споживчих кредитів на чужі паспорти (у Львові, Тернополі та Хмельницькому).

Олександр Синявський,
начальник управління карного розшуку ГУ МВСУ у Львівській області:

- Небезпека втрати паспорта у тому, що злочинці можуть привласнити майно громадянина або ж взяти кредит у банку на ім'я цієї людини. Потім шукай вітра в полі. Тому раджу пильнувати свої документи, які посвідчують особу. Колись тема втрати паспортів була куди актуальнішою. Ще десять років тому злочинці активно використовували чужі паспорти. Скажімо, був у нас випадок, що розшукували солідного кримінальника, а він вже довгий час мешкав у Києві під іншим паспортом. Зрештою, ми його знайшли та заарештували. 

Данило Шевчук,
начальник відділу Укрбюро Інтерполу
ГУ МВСУ у Львівській області:

- За втраченим чи загубленим закордонним паспортом зловмисники можуть зробити візу, переклеївши фото (мова про паспорти ще старого зразка), або куди гірше - зареєструвати підприємство за кордоном. Були такі прикрі випадки і з жителями Львівщини. Так, громадяни поїхали працювати за кордон (Угорщину та Чехію), а рободавці, діючи спільно з українцямипосередниками, вихідцями зі Закарпаття, під виглядом необхідності продовження дії дозволу на працевлаштування, тимчасово заволоділи їхніми паспортами і від їх імені заснували фірми. Згодом тамтешня поліція порушила кримінальну справу за несплату податків й оголосила начебто співвласників фірми у розшук. Ми ж з'ясували усі обставини. Насправді наші співвітчизники були невинні. Тим паче, який роботяга може мати стосунок до фірми, якщо він гарує на будові?! Тому раджу категорично не давати нікому свого паспорта! А при втраті якнайшвидше написати заяву до місцевої поліції та повідомити про цей випадок дипломатичну установу нашої країни. Також був випадок, коли житель Львівщини їздив до Чехії на заробітки зі закордонним паспортом чоловіка, який помер. Такий крок йому певний час успішно вдавався, бо був дуже зовнішньо схожим на справжнього власника документа, який віддав Богу душу. Зрештою, прикордонники припинили такі його закордонні вояжі.

Денис Харчук,
керівник пресцентру ГУ МВСУ
у Львівській області:

- Загублений паспорт - знахідка та нажива для шахраїв. Тому краще не ризикувати, і про втрату паспорта громадянина України повідомляти міліцію без зволікання! Якщо ви загубили паспорт чи його у вас вкрали, необхідно якнайшвидше написати заяву до райвідділу міліції за місцем проживання. Інформацію про загублений паспорт вносять до банку втрачених документів. У паспортному столі вам вироблять новий документ. Штраф сплатите у випадку, якщо самі загубили паспорт. Якщо у попередні роки не бракувало фактів, що зловмисники за чужим паспортом, переклеївши фото, намагалися взяти у банках споживчі кредити, то зараз таких випадків вже менше. Нині набагато краще працює служба безпеки фінансових установ.

До теми

Собакам також цікаві паспорти

Поки одні мають стосунок зі злочинцями, в інших трапляються вельми курйозні життєві випадки з власними паспортами. Саме такий трафунок стався з львів'янкою пані Оксаною. "Оскільки домашній улюбленець - собака - звик у торбинці шукати солодощі, а на цей раз там не було нічого, то Аста вирішила поласувати... паспортом громадянина України й понадкушувала усі його кути... Схоже, заразилася українським менталітетом на кшталт - як не з'їм, то хоч понадкушую. Потім через постійну зайнятість на вироблення нового документа довелося майже рік користуватися ксерокопією паспорта. Звісно, так не могло тривати вічно - пішла до райвідділу міліції за місцем проживання, - розповідає співрозмовниця. - Спочатку написала заяву про причини пошкодження паспорта та сплатила штраф. Потім подала заяву на вироблення нового документа, квитанцію про сплату штрафу та дві фотографії. Невдовзі отримала новий паспорт, який тепер завжди намагаюся тримати у не доступному для собаки місці". Зрештою, городянка підсумовує: "Трафунок, який стався зі мною, не така вже й страшна ситуація. Все можна вирішити. Головне - не нервувати!"

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4763 / 1.68MB / SQL:{query_count}